V divadle Ta Fantastika začaly 14. ledna 2008 zkoušky nové činoherní inscenace Herci, která bude mít 13. března 2008 premiéru. Příběh dvou herců, bývalých partnerů, kteří se ztratili v životě i na jevišti, režíruje Petr Zelenka. Hrají Zuzana Bydžovská a Bohumil Klepl.

 

Michael Frayn, současný britský dramatik a spisovatel, inspiroval českého scénáristu, dramatika a režiséra Petra Zelenku svými komediemi Zepředu, zezadu (Bez roucha) a Číňani. Vznikl originální divadelní scénář, který bohatě využívá nejen osvědčených komediálních postupů, ale i velmi specifických vlastností herecké profese a povahy. 

 

Herci podstupují „v přímém přenosu“ nemilosrdnou zkoušku: Okolnosti je nutí vymýšlet neskutečné převleky a krkolomné improvizace... A při tom všem ještě řeší své pracovní i milostné vztahy.

Na půdorysu situační komedie se rozehrává téměř existenciální téma: dokonalá ztráta identity.

Herci mají v Divadle Ta Fantastika českou premiéru.

 

Petr Zelenka - autor, režisér filmů Knoflíkáři, Rok ďábla a Příběhy obyčejného šílenství, scénárista filmu Samotáři a autor a režisér inscenací Dejvického divadla Příběhy obyčejného šílenství a Teremin.  Slovenskou verzi Herců pod názvem Odjezdy vlaků režíroval Zelenka v bratislavské Astorce s Annou Šiškovou a Adym Hajdu. Hru v současné době uvádějí i dvě polské divadelní scény.

 

Jak vznikli Herci?
V podstatě ve chvíli, kdy jsem viděl představení Fraynovy hry Číňani v divadle v Celetné po deseti letech. Uvědomil jsem si, ze Jakub Saic s Petrou Špalkovou v téhle hře prožili skoro třetinu života, zestárli v ní, hra se prodloužila asi o dvacet minut a najednou mi připadala spíš smutná. Tak jsem si řekl, že to je zajímavý osud jedné frašky, a když mě Anička Šišková oslovila a chtěla, abych pro ni a pro Adyho Hajdu něco napsal, stvořil jsem tuhle „hru o hře". Michael Frayn mi dal svoleni, ale v hloubi duše byl takovým přístupem pobouřený. Jak může někdo použít jeho hru jen jako nějaké pozadí, na kterém se odehrává jiný příběh? Nechal jsem mu výsledný text přeložit do angličtiny, ale říkal, že nerozumí tomu, co se ve hře děje.

Říkává se: „diagnóza: učitelka“ - co se vám vybaví, když se řekne: diagnóza: herec“?
Mně se vybaví slova nezodpovědnost, dětinskost, chorobná hravost. Přitom netvrdím, ze herci takoví jsou. Ne všichni herci trpí diagnózou herec".


Co vás na hercích baví a naopak - z jaké herecké vlastnost se vám dělá husí kůže?
Já s herci rád PRACUJU. Baví mě na nich, že se s nimi dá pracovat. Ačkoliv jim neumím dát žádné kloudné připomínky. Říkám jim, ať hrají rychleji, pomaleji, hlasitěji nebo tišeji. To je vše. Čtyři slova. Proto myslím, že pro herce je spolupráce se mnou dost obtížná. Baví to jen ty z nich, kteří si z mého chování na zkoušce dokážou odvodit něco víc.

Nemám rád herce, kteří nevěří textu a snaží se ho nějak zachránit. Ale takoví spolupráci se mnou většinou rovnou odmítnou. A pak také nemám rád herce, kteří nemají čas.

„S Bobem se mi vždycky hraje dobře. Ať už je výsledek jakýkoliv. Známe se už od školy, kdy on chodil na DAMU a já na konzervatoř. Těší mě, že jsme se nakonec vůbec sešli a budu ráda, jestli se nakonec sejdeme i s Číňany. Petrovi držím palce! Scénář Herců se mi zdá krásný a byla bych ráda, aby to bylo znát i na jevišti,“ říká Zuzana Bydžovská.

 

Bohumil Klepl odpovídá na otázku, čím ho hra Petra Zelenky zaujala: „Tato hra dovoluje ukázat, co umíš. Takže se předem omlouvám. Nabízí to, že člověk může až cirkusově předvést všechny svoje valéry. Nejbližší je mi postava Barnyho a Herce, neboť sám občas prožívám chaos. Natáčení seriálů, zábavných pořadů, showbusiness. Je toho tolik, že ani já sám někdy skutečně nevím, kdo jsem.“

Reklama