Běžný účet využíváme téměř všichni. Otázkou ovšem zůstává jak. Věnujete čas od času pozornost tomu, jaké služby vám banka nabízí a do jaké míry jsou pro vás výhodné? eBanka přináší první z trojdílného seriálu na téma osobní finance.

 

Doba přeje bezhotovostním platbám

 

Běžný účet využíváte pro naprostou většinu transakcí - výplata, nájemné, SIPO, účty za telefon, splátky a další. Je to vaše druhá peněženka, která má tu výhodu, že je ze zákona pojištěna. Rizikovost běžných účtů je tedy prakticky nulová. Vaše peníze jsou okamžitě dostupné. Z podstaty věci vyplývá, že se běžné účty nehodí k tomu, aby na nich ležely přebytečné peníze, nýbrž jen prostředky, které opravdu potřebujete a v brzké době potřebovat budete. O finance se vyplatí pečovat.

 

Elektronické (přímé) bankovnictví je k nezaplacení

 

Banky se vás dnes snaží motivovat, abyste maximum transakcí vyřizovala jinak než osobní návštěvou pobočky. Mluví jasnou řečí dražších poplatků za úkony, které vyřizujete osobně. Díky elektronickému bankovnictví není problém tento trend přijmout.

Co je podstatou elektronického bankovnictví? Ke svým financím máte přístup 24 hodin denně a odkudkoliv. Večer můžete v klidu vyřídit potřebné platby, na dovolené máte přehled, kolik peněz na účtu zbývá a například také, kolik a kde jste platila platební kartou. Kdykoliv, odkudkoliv, co nejrychleji a v pohodlí. To je podstata přímého bankovnictví. Jeho průkopníkem na našem trhu je eBanka, která jako první v roce 1998 ještě pod názvem Expandia banka začala prosazovat ovládání účtu z pohodlí domova. Jejím krédem je maximální uživatelské pohodlí, rychlost, přehlednost a bezpečnost. Dnes je z eBanky univerzální banka vlastněná Českou pojišťovnou, nejsilnější finanční skupinou v zemi. Přímé bankovnictví a jeho využívání se stalo běžné stejně tak jako například používání mobilních telefonů.

Jak tedy v dnešní době ovládat účet? Volba je čistě na vás. Rozhodnout se můžete mezi internetem, pevnou linkou, mobilním telefonem či kapesním počítačem. Zvyknete si rychle a na dobu, kdy jste chodila do banky kvůli každé platbě nebo u bankomatu zjišťovala zůstatek na účtu, stejně tak rychle zapomenete.

 

Co je co v přímém bankovnictví

 

Phone banking
Prostřednictvím telefonu (i mobilního) můžete zjišťovat zůstatky na svém účtu a provádět transakce. V některých bankách mluvíte s živým člověkem, v jiných na vaše pokyny čeká hlasový automat (v tomto případě potřebujete telefon s tónovou volbou).

GSM banking
Tato služba umožňuje provádět transakce s běžným účtem z kteréhokoli místa na světě, kde můžete použít svůj GSM mobilní telefon.

Home banking
Chcete-li své bankovní transakce provádět z pohodlí domova (či své kanceláře) budete potřebovat počítač s nainstalovaným bankovním programem a telefonní linku (nebo připojení k internetu). Prostřednictvím home bankingu opět můžete své peníze řídit kdykoli.

Internet banking
K využití této možnosti komunikace se svou bankou můžete využít jakýkoliv počítač připojený k internetu. Pak již není důležité, kde na Zemi se nacházíte, vaše banka je tak daleko jako nejbližší připojení k celosvětové počítačové síti.

 

Kolik peněz bance platíte?

Jsou to nezanedbatelné částky, a tak čas od času stojí zato udělat si malý přehled. Přistoupila jste před rokem na ten neuvěřitelně výhodný balíček služeb s magickým názvem, který vám banka nabízela a získala k němu zdarma kreditní kartu? Kreditku nepoužíváte, balíček mezitím podražil a vy platíte za služby, které ve skutečnosti nevyužíváte? Zbytečné bankovní poplatky se pohybují v řádech desítek až stovek korun měsíčně.

 

Účet zdarma existuje

eBanka jako první banka na trhu začala v minulém roce zvýhodňovat klienty, kteří si nechávají zasílat výplatu na svůj Osobní účet. Klienti, jejichž souhrnný příjem přicházející na osobní účet přesáhne měsíčně částku 15.000 Kč u cenového programu Základ a 30.000 Kč u programu Plus, mohou využít tuto nabídku, která zahrnuje nejen bezplatné vedení Osobního účtu, ale navíc i nulové měsíční poplatky za poskytování přímého bankovnictví. Klienti s programem Základ tak ročně ušetří minimálně 768 Kč, klienti s programem Plus uspoří nejméně 1128 Kč.

 

Plaťte jen přesně to, co potřebuje a využíváte

Své potřeby znáte. Stačí je ověřit pohledem na několik posledních měsíčních výpisů. Zhruba víte, kolik máte trvalých příkazů, jak často vybíráte z bankomatu, zda občas čerpáte z debetu. eBanku to zajímá. Účet si založíte za asistence svého bankéře nebo finančního poradce. Při podpisu smlouvy s vámi bankéř projde bod po bodu jednotlivé možnosti Osobního účtu (volbu kanálu pro ovládání účtu, výběr platební karty, možnosti spoření, úvěry, povolený debet, dále nastavení tzv. inteligence účtu, tedy výběr podmíněných zpráv služby Informuj mě!, zamykání karty, inteligentní termínovaný vklad, inteligentní inkaso, internetovou platební kartu a v neposlední řadě parametry tzv. domácího účetnictví). Vlastně si tak sestavíte svojí osobní „kombinaci“ produktů a služeb, která odpovídá přesně vašim požadavkům, v důsledku tedy platíte pouze za to, co opravdu potřebujete a využíváte. Tyto parametry můžete kdykoliv bez problémů změnit.

 

Co znamená mít přehled a finance pod kontrolou?

Zde lze použít tento základní příměr – ke svým financím se chovejte stejně jako k ostatnímu majetku. Své naložené auto nenecháváte stát otevřené na ulici v rušné části města, naopak ho vybavíte bezpečnostními prvky jako alarm, imobilizér atd., pečlivě ho zamykáte a klíčky nesvěřujete neznámým osobám. Sledujete jeho jízdní vlastnosti, bezpečnostní parametry a chcete od něj, aby vás spolehlivě a pohodlně vozilo. V neposlední řadě si auto pravděpodobně pojistíte. Co z výše uvedeného příkladu vztáhnout na finance?

 

Ř       Nechte se informovat o pohybech na účtu – nechte si na mobilní telefon či mail zasílat informace o pohybech na účtu – samozřejmě čím dříve je banka schopná uvedené informace zasílat, tím lépe.  eBanka o všech pohybech informuje nejpozději do 5 minut a můžete si dokonce určit, jaké zprávy chcete přijímat. Jakýkoli pohyb na účtu, kterým byste si nebyla jistá, tak můžete s bankou ověřit a případně podniknout potřebné kroky.

Ř       Nastavte si limity pro výběry a převody a veškeré finance, které okamžitě nepotřebujete, převádějte na výhodněji zhodnocované produkty (o tom více v II. díle tohoto seriálu)

Ř       Při platbách na internetu využívejte virtuální kartupokud ráda nakupujete na internetu, je pro Vás internetová platební karta výhodou. Slouží výhradně pro platby na internetu a pro písemné či telefonické objednávky u nás i v zahraničí. Její výhodou je vyšší bezpečnost a snížená možnost zneužití. Karta neexistuje v plastové podobě – skládá se z informace o čísle platební karty, časové platnosti a kódu. Internetovou kartu nelze použít pro výběry z bankomatů nebo k platbám v kamenných obchodech.

Ř       Pojistěte si kartu – pojištění se vztahuje na zneužití platební karty v případě její ztráty či odcizení. Pojištění většinou nevyžaduje spoluúčast klienta a je možné jej uzavřít na většinu typů bankovních karet. Pojištění zpravidla pokrývá kritické časové obdob od okamžiku ztráty platební karty do okamžiku její stoplistace. Teritoriální rozsah pojištění není vzhledem k neomezené územní platnosti platebních karet v tomto směru nijak omezen. Pojištění karty se však nevztahuje na užití karty s použitím PIN ani na e-commerce transakce.

Ř       Zamykejte si kartu – pokud kartu uzamknete, nedovolí vám ani nikomu jinému výběr z bankomatu ani jiné transakce učiněné platební kartou. Kartu tedy odemknete pouze pokud ji potřebujete použít, jinak je naprosto v bezpečí.

 

 

Zdá se vám to složité? Jak se o své finance staráte vy? Odpovězte na naši anketu, čekají na vás příjemné ceny.
Reklama