Tohoto problému se chce zbavit řada z nás, proto jsme se obrátili s redakčními dotazy na zástupce společnosti, která svým klientům nabízí velmi moderní a úspěšné řešení v podobě neviditelných rovnátek. Rovnátka mohou nosit všichni, nejsou jen pro děti, kterým rostou zuby. Pokud vás tento problém trápí, naše poradna může být vaší inspirací.

Na naše otázky odpovídala ortodontistka MDDr. Karolína Brabec Floryková ze Světa rovnátek.cz, děkujeme jí za její odpovědi.

r1.jpg
Foto: Karolína Brabec Floryková

Dobrý den, mám dítě v pubertě, je jí 11, je vhodným adeptem pro neviditelná rovnátka nebo musíme počkat, až se prořežou všechny druhé zuby? Nechce nosit zámečky, ráda by rovnátka, která nejsou vidět.
Dobrý den, ano neviditelná rovnátka jsou skvělá i v tom, že není třeba čekat na všechny stálé zuby, takže se s léčbou dá začít dříve než s klasickými fixními rovnátky. Klidně si proto domluvte konzultaci na ortodoncii už nyní.

Jakým způsobem neviditelná rovnátka drží na zubech? Děkuji za upřesnění.
Dobrý den, dlahy jsou velmi přesné, proto na zubech většinou drží velmi hezky i samy. Nicméně při aktivní léčbě na zuby přidáváme tzv. attachmenty, kompozitní výstupky, které dlahu jednak fixují na zubech, a také působí jako tlakové body, jež pomáhají posunu zubů.

Dobrý den, je mi 45 let a mám křivé zuby. Můj zubní lékař mi říkal, že bych ještě mohla nosit rovnátka, i když já myslím, že jsem na ně už dost stará. Je nějaký limit, kdy už je rovnání zubů pozdě nebo je to jedno? Díky
Dobrý den, jediný limit pro nošení rovnátek je stav zubů a dásní. Rozhodně však ne věk. Pokud máte zuby zdravé nebo kvalitně ošetřené, je možné začít s léčbou prakticky kdykoli. V dnešní době máme celkem běžně pacienty 60+ i 70+. Rozhodně se tedy léčby nemusíte z tohoto důvodu obávat.

Mám lehký předkus, který mě vadí. Není to velká vada, ale přece jen bych chtěla mít rovnější zuby. Za jak dlouho asi by se mohly zuby s vašimi rovnátky vyrovnat?
Dobrý den, tato otázka se nedá spolehlivě zodpovědět bez konzultace a vstupního vyšetření. Pravdou ale je, že u menší vad může být léčba velmi rychlá, třeba půl roku až rok. Opravdu ale záleží na tom, jaká je individuální situace, proto vám doporučuji se objednat na konzultaci.

z1.jpg

Jakým způsobem neviditelná rovnátka rovnají zuby? Když je nandám na křivé zuby, jak zuby donutím, aby se srovnaly? Jak to funguje? Díky za upřesnění
Neviditelná rovnátka fungují tak, že na základě elektronicky zhotoveného léčebného plánu necháme vytisknout sérii dlah, které následně pacient cca po týdnu postupně vyměňuje. Každá dlaha je trochu jiná a o kousek posune zuby do nové pozice. Po větším množství dlah se pohyby kumulují, a tak vidíte výsledek.

Zajímalo by mě, jak se s neviditelnými rovnátky sžiju, zda nepodporují větší tvorbu slin, kdy se sundávají? Sundávají se vůbec? Jak často se musí čistit? Jde s nimi bez problémů mluvit?
Neviditelná rovnátka jsou nejkomfortnější variantou rovnání zubů vůbec. Jistě, pacient se s nimi musí sžít, asi jako s novými botami. Ze začátku opravdu může být zvýšená tvorba slin nebo lehké šišlání. Toto se ale do pár hodin maximálně dnů upraví. Rovnátka se sundávají pouze na jídlo a čištění zubů. Popř. samozřejmě na důležité akce, jakými může být obchodní schůzka nebo rande - to už ale záleží čistě na uvážení pacienta. Rovnátka stačí vyčistit jednou denně, nejlépe večer, v lázni s šumivou tabletou a následně kartáčkem na zuby. Jinak v průběhu dne stačí pouze opláchnout.

Jsou nějaká speciální doporučení ohledně čištění zubů, lze používat mezizubní kartáčky?
Zuby se s neviditelnými rovnátky čistí stejně jako bez nich, což je velká výhoda. Můžete stále používat všechny pomůcky beze změn, včetně mezizubních kartáčků. U nich ale počítejte s tím, že se budou v průběhu léčby měnit velikosti jednotlivých mezizubních prostor v souvislosti s tím, jak se posouvají zuby. Nadále také můžete používat elektrický kartáček, doporučujeme sonický.

Jsou nějaká zdravotní omezení, která brání v nasazení těchto rovnátek?
Zdravotních omezení pro neviditelná rovnátka je opravdu málo. Týkají se především stavu chrupu a dutiny ústní. Pokud jsou však zdravé zuby a dásně, většinou nic nebrání zahájení léčby. Alergie na plast je velmi raritní. A například obtíže s čelistním kloubem nebo migrény se mohou používáním rovnátek zlepšit či zcela upravit.

z2.jpg

Pro koho jsou tato rovnátka – spíše pro dospělé nebo i pro děti?
Rovnátka jsou v dnešní době používána pro velmi širokou skupinu pacientů. U dětí se, především neviditelná rovnátka, dají použít často už od 7 let věku. Horní hranice pro zahájení léčby s rovnátky není daná ani tak věkem, jako stavem zubů. Máme pacienty 80+, kteří jsou s léčbou spokojeni a v pohodě ji zvládají. Není to tedy ani tak o věku, jako o stavu zubů a dásní.

Mému synovi je 17 let a rád by nosil neviditelná rovnátka. Co musí udělat proto, aby je mohl nosit? (Rodiče mu to zaplatí).
Ideálním startem je objednat se na pracoviště, kde mají s neviditelnými rovnátky zkušenost. Na první konzultaci se dozvíte více podrobností, často se udělá rovnou vstupní vyšetření, na základě kterého se vytvoří léčebný plán a hurá, můžeme začít. Pokud není potřeba např. oprava zubů, rovnátka se nasazují cca. 2 měsíce od první návštěvy.

Jaké jsou výhody neviditelných rovnátek oproti klasickým rovnátkům s drátky a zámečky?
Výhod je hned několik. Zaprvé se rovnátka dají sundat, což výrazně usnadňuje konzumaci jídla nebo čištění zubů. Příjemné je však i to, že můžete rovnátka vyndat i před důležitou schůzkou nebo rande a nikdo tak nepozná, že je máte. Ale i s nasazenými rovnátky je léčba velmi estetická. Rovnátka nebolí, spíš lehce tlačí, jsou tedy velmi komfortní. V průběhu léčby se nesetkáte s žádnými akutními stavy, na rozdíl od fixních rovnátek. Plán léčby je sestavován elektronicky, tudíž přesně víme, co se se zuby bude dít, kam a o kolik se budou posunovat. Často se taky díky tomu, jak rovnátka fungují dokážeme vyhnout extrakcím zubů. Rovnání zubů je především u menších vad výrazně rychlejší. Obecně jsou neviditelná rovnátka momentálně nejpohodovější variantou ortodontické léčby.

Začněte se usmívat. Neviditelná rovnátka změní váš úsměv, a tím i život. V jakémkoli věku.

Řešení pro křivé zuby existuje

Nezapomínejte, že o zuby je třeba pečovat již od útlého věku. Pokud zjistíte, že má vaše dítě křivé zuby, je třeba to okamžitě řešit. Křivé zuby se totiž mnohem hůř čistí, více na nich ulpívá plak, což souvisí třeba se záněty dásní. Zároveň při špatném skusu dochází k většímu opotřebení zubů a ty pak bývají méně stabilní a časem se křiví víc a víc. „Rovné zuby jsou jakousi prevencí proti zubním kazům. Co to pro vás může znamenat? Pokud se o svůj chrup poctivě staráte, snižujete tím pravděpodobnost častých a nepříjemných návštěv u zubaře, kdy je nutno podstoupit vrtání a složitější zákroky, které mnohdy nebývají zrovna levnou záležitostí. Rovné zuby dokážete lépe čistit, díky čemuž mohou být zdravější, a to vám může ušetřit spoustu peněz do budoucna,“doplňuje Lucie Vybíralová za tým Světa rovnátek a dále dodává: „Neuvěřitelných 8 z 10 klientů našich klinik trpí špatným skusem. Mnohdy si toho nejsou vůbec vědomi a netuší, jaké následky může nesprávný skus přinést. Špatný skus vede k přetížení čelistního kloubu, což dále ovlivňuje krční páteř a vše dohromady pak způsobuje bolest hlavy. Napravením skusu se uvolní tlak a přetížení čelistního kloubu.“

6273caf445d26obrazek.jpg

Naše články: