V prvních týdnech se učí rodiče i miminko lépe se vzájemně poznat. Chce to všechno čas. Příroda to ale zařídila tak dobře, že maminka a tatínek dělají přesně to, co dítě potřebuje. Stačí jim pouze se na něj podívat. Rodiče často opakují mimická gesta, která vidí u miminka.

 

To se různými gesty učí lépe ukazovat vlastní pocity a také jim lépe rozumět. Rodiče se tak učí lépe rozumět pocitům miminka. Po třech až čtyřech měsících vědí naprosto přesně, co jejich drobečkovi chybí. Mimika je u novorozenců na celém světě stejná. Kojenci ještě neumí své pocity regulovat. Když mají hlad, nebo jsou unavení, musí to dát okamžitě najevo. Nesnesou, aby ukojení jejich potřeb bylo jakkoliv odkládáno. Teprve po několika měsících mají miminka trochu více strpení a vědí: „Když mám hlad, je tu maminka a dá mi najíst. A když mám mokrou plenku, tak přijde a vymění mi ji.“ Rodiče by především neměli ztrácet hlavu, pokud kojenec v prvních měsících hodně pláče. Na začátku je pro miminko pláč nebo smích základním komunikačním prostředkem, jak může rodičům sdělit, že mu něco chybí.

 

Mám hlad

Dítě je neklidné a otáčí hlavičku sem a tam. Miminko vypadá, jako když něco hledá, pomlaskává si a olizuje si rty? Pak má zřejmě hlad. Především pak, pokud je to už delší doba od posledního kojení nebo lahvičky. Jestli je dítě opravdu hladové, poznáte snadno. Dotkněte se lehce prstem jeho pusinky. Pokud dítě otočí hlavičku za prstem a začne ho sát, je čas na krmení.

 

Co můžete udělat: Především v prvních měsících kojte nebo krmte miminko nejlépe podle potřeby. U většiny dětí se rytmus ustálí na třech až čtyřech hodinách. Některá miminka ale potřebují krmit každé dvě hodiny, někdy i častěji. Hlad je pokaždé jinak velký. Nekoukejte proto na hodinky, ale nechte miminko samo rozhodnout, kdy má dost.

 

Jsem unavený

Miminko si šmudlá oči a zívá? Pak je to neklamné znamení, že je unavené a chce spinkat. Že je načase si zdřímnout, můžete ale rozpoznat už i dříve. Odvrací od vás obličej a svraskává čelo, nechává volně viset ručičky a uvolňuje tělo? To všechno znamená: „Maminko, potřebuju chvilku klidu.“

 

Co je dobré vědět: Kolik spánku miminko potřebuje a jak dlouho vydrží spát v kuse? To je u každého dítěte rozdílné a může se to den ode dne změnit. Někteří novorozenci mají zpočátku čtyřhodinový rytmus, jiní spí po pár týdnech třeba šest hodin v kuse. Nejčastěji se změní rytmus, když dítě začne více vnímat, co se kolem něj děje. Také pokud mu začnou růst zoubky, budou noci více neklidné než obvykle.

 

Bolí mě bříško

Některá miminka mívají po krmení bolení bříška nebo problémy s nadýmáním. Stahují ručičky a nožičky k sobě a snaží se tlačit. Tělíčko je pak křečovité a bříško tvrdé.

 

Co můžete udělat: Trávicí systém není u novorozence ještě zcela zralý a potřebuje čas, aby se správně vyvinul. Proto trpí kojenci často nadýmáním nebo tříměsíčními kolikami. Zaručený recept, jak trávicím problémům zabránit, ale neexistuje. Některým dětem pomůže masáž bříška ve směru hodinových ručiček, proti křečím pomůže také kmínový olej nebo fenyklový čaj. Pokud trvají problémy příliš dlouho, poraďte se s dětským lékařem.

 

Mám plnou plenku

Dítě se necítí ve své kůži, když leží delší dobu s mokrou plenkou. Začne plakat, aby řeklo rodičům: „Hola hola, tady není něco v pořádku!“ Miminka také často svraskávají čelo a nechtějí ležet na zádech.

 

Co můžete udělat: Je potřeba dítěti co nejdříve vyměnit plenku. Přebalování pomáhá jemné dětské pokožce, která může být podrážděná díky tomu, že je stále ve vlhku. Pokud je to miminku příjemné, nechte ho možná co nejvíce s holým zadečkem. Čerstvý vzduch podrážděné dětské pokožce jen prospěje.

 

Je mi horko nebo zima

Kojenci ještě nemají tak vyvinutou termoregulaci, aby uměli vyrovnat vetší teplotní rozdíly. Potí se a je jim zima mnohem dříve než větším dětem. Když miminko při přebalování svléknete, bude mu možná zima a začne plakat. Nebo pokud ho na procházku příliš obléknete, začne se potit. V každém případě vám dá zřetelně nahlas najevo, pokud se mu něco nebude líbit.

 

Co je dobré vědět: Tam, kde miminko převlékáte nebo necháváte po koupání oschnout, by měla být teplota mezi 24-26 °C. U přebalovacího pultu můžete mít elektrické přitápění, které se postará o rychlé teplo. V ložnici by oproti tomu mělo být asi tak 18 °C, protože přílišné horko by mohlo být pro miminko nebezpečné. Pokud půjdete na procházku, oblékněte miminko „cibulově“. To znamená více slabších vrstev na sebe, abyste mohli případně ubírat. Pokud sáhnete dítěti na zádíčka, snadno poznáte, jestli je mu teplo. Pokud je kůže teplá a suchá, je teplota naprosto v pořádku. Novorozenci, ztratí hodně tělesného tepla přes hlavičku. Takže je čepička někdy lepší než tlusté oblečení.

 

Potřebuji klid

Když miminko začne především večer bezdůvodně plakat, je zřejmě přetažené. Mnoho kojenců má tuto večerní „řvoucí“ hodinku. Za celý den mají děti mnoho zážitků a naučily se spoustu nového. Zpracovat takové množství zážitků je pro miminka dost stresující.

 

Co můžete udělat: Kojenci nepotřebují příliš mnoho změny. Docela jim stačí běžné zážitky za celý den. V prvních týdnech je důležité klidné okolí, pravidelný rytmus a blízkost maminky a tatínka.

 

Pomazlit prosím

Kouká se na vás vaše dítě s velkýma zářícíma očima? Je fascinováno vaším obličejem? Pak chce po vás poskytnutí pozornosti. Očním kontaktem, lehce otevřenou pusinkou a rozevřenými ručičkami říká: „Maminko zůstaň tu u mně, mám tě rád.“ Ve dvou až třech měsících vás k tomu dítě ještě obdaruje kouzelným úsměvem.

 

Co můžete udělat: Mazlení, hry a zase mazlení. Užívejte si miminko, co to půjde. Nebude to dlouho trvat, a než se nadějete, vyroste vám z toho nejroztomilejšího věku. Pozorujte ale, jaké grimasy miminko dělá. Pokud začne mžourat nebo měnit výrazy tváře, už má mazlení dost a potřebuje svůj klid.

Reklama