EXPO 2010

Kancelář generálního komisaře účasti České republiky na Všeobecné světové výstavě EXPO 2010 představila pětici Perel České republiky v kategorii Objevy a vynálezy. Pětadvacet „perel", do jejichž výběru bude moci zasáhnout i veřejnost formou hlasovací soutěže, se stane součástí národní expozice na EXPO 2010 v Šanghaji.

Perly České republiky v kategorii Objevy a vynálezy

  • Kontaktní čočky - díky vynálezu Otta Wichterleho vidí stamiliony lidí
  • Antivirotika - preparát Antonína Holého léčí i průvodní choroby AIDS
  • Mikrovlnná trouba - magnetron Augustina Žáčka slouží v kuchyních všech národů
  • Tryskový stav - Vladimír Svatý modernizoval staletou metodu tkaní látek
  • Lodní šroub - lodě všech oceánů a moří pohání vynález Josefa Ressela

Perly České republiky je doprovodný program účasti České republiky na EXPO 2010, který spočívá v hledání a nalezení toho nejlepšího, co v naší vlasti máme, co jsme vytvořili nebo čeho jsme dosáhli. Projekt uvede opravdové perly v pěti kategoriích, přičemž v kategorii Objevy a vynálezy navrhovali generálnímu komisaři Pavlu Antonínu Stehlíkovi dva arbitři - významný český astrofyzik a popularizátor vědy RNDr. Jiří Grygar, CSc. a prezident Inženýrské akademie ČR prof. Ing. Petr Zuna CSc. D.Eng.h.c. FENg.

Dnes, 30. října, bude v kategorii Divy České republiky vyhlášena možnost pro veřejnost zapojit se do hledání těch největších Divů České republiky! Více na stránkách: www.czexpo.com

Jaký by byl váš soukromý výběr? Souhlasíte s těmito vědeckými perlami, nebo vám tam nějaká chybí?

Reklama