Češi jsou ve využívání rekreačních chalup a chat druzí v Evropě. Většina chce kouzlo přírody i komfort jako v paneláku

Chaty a chalupy byly za minulého režimu nejen místem větší svobody, ale často i docela drsných podmínek. Suchý záchod, voda jen z pumpy - samozřejmě studená, taková byla realita každého víkendu mnoha Čechů. Dnešní chalupáři se takové „divočině” raději vyhnou.

V Česku je dnes využíváno přes 400 tisíc rekreačních chalup, chat a zahradních domků. Samozřejmě nás je ale většina takových, kteří nechceme přijít o komfort stálého bydlení, teplo v domě i po ránu, teplá voda průběžně, světlo jako samozřejmost.

Loňský průzkum Raiffeisen stavební spořitelny ukázal, že 52 % Čechů chce mít na chalupě i televizi a slušný mobilní signál, aby se mohli připojit k internetu alespoň přes mobil. Díky tomu, že stále více zaměstnanců a živnostníků má možnost pracovat mimo kancelář, využilo by vysokorychlostní internet a wi-fi na chalupě 23 % dotázaných chatařů a chalupářů. „Představa chalupy či chaty bez televize a internetu je populární zejména mezi mladými lidmi a obyvateli menších obcí. Ti upřednostňují nerušený relax. Naopak lidé ve středním věku se již bez televize ani internetu prakticky vůbec neobejdou,” okomentovala Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

Na chalupě jako doma

Chaty a chalupy se tak čím dál víc blíží jakémusi druhému domovu, který je svým standardem srovnatelný s byty, ve kterých žijeme přes týden. Ačkoliv pouze 8 % rekreačních objektů je prozatím uzpůsobeno pro celoroční bydlení, přibývá lidí, kteří zvažují, že se na chalupu časem přestěhují nastálo, nebo by na ní rádi trávili více času v průběhu roku. Aby byla chalupa celoročně obyvatelná, musí mít však dobře, a především komfortně řešené topení. Jednou za týden nám přikládání do kamen může přijít jako romantika, ale každý den?

V pátek přijet do teplého a neutratit majlant

Vzhledem k silné ekonomice Češi v posledních letech investují nejen do nákupu rekreačních objektů, ale i do jejich zvelebování. V roce 2015 zvažovalo úpravy nebo rekonstrukci 70 % chatařů a chalupářů a podle odhadů tento trend posiluje. Na prvním místě byly úpravy interiéru, ale více než čtvrtina majitelů uvažovala také o investici právě do zateplení a vytápění.

Při rozhodování, jaký způsob vytápění zvolit, hraje roli nejen pořizovací náklady, ale i náklady na provoz a dostupnost možností. V mnoha lokalitách není možné topit plynem nebo elektrickým proudem a uhlí už se také nevyplácí tolik jako dřív. Stále více chatařů a chalupářů proto volí topení peletami, v jejichž prospěch mluví nejen nízké provozní náklady a ekologičnost, ale především kýžený komfort. Pokud máte chatu, vyplatí se vám pořídit malá kamínka na pelety, pokud máte “chalupu jako hrom”, tak je na místě zauvažovat o kotli na pelety.

Pokud má navíc vaše vesnické stavení číslo popisné, máte nárok na dotaci 127.500 Kč na pořízení nového peletového kotle nebo kamen. A to už se vyplatí. Podrobnosti o dotaci nalzenete na stránce https://www.sfzp.cz/dotace-a-pujcky/kotlikove-dotace/kotlikove-dotace-3-vyzva/ , kterou provozuje sdružení Klastr Česká peleta.

Reklama