Ko5b1f8ee15aa4aobrazek.png
Termální Jezero Hévíz, které je mimochodem největším biologicky aktivním přírodním termálním jezerem světa, se nachází pouhých 10 km od jezera Balaton, a dostanete se k němu téměř všemi dopravními prostředky. Cestovatelé a znalci možná v tuto chvíli namítnou a co jezero Echo na Novém Zélandu, to je přece mnohem větší? Ano, je větší a jeho voda je teplejší, ale přesto se jezeru Hévíz nevyrovná. Není totiž vhodné ke koupání a nemůže být tudíž využito k lékařským účelům. S klidným svědomím tedy můžeme prohlásit, že Hévíz je největším termálním jezerem světa vhodným ke koupání.
 
Jezero Hévíz o ploše 47 500 m2 s nálevkovitě se svažujícím dnem je napájeno termálním pramenem, který obsahuje sloučeniny síry a nerostných látek a vyvěrá v hloubce 38,5 metrů v pramenné jeskyni na dně jezera. V létě dosahuje voda v jezeře teploty až 38 °C, v zimě se pohybuje v rozmezí 23-25 °C. Koupání v něm je tak zajímavým a současně příjemným zpestřením pobytu bez ohledu na počasí a roční období. Pramen je tak mohutný, že dokáže za 72 hodin vyměnit celý obsah jezera.
5b1f8ef7743e9obrazek.png
 
Teplá voda ze spodní části jezera stoupá k hladině, zatímco ochlazená voda z povrchu klesá ke dnu. Toto dvousměrné proudění, podpořené otáčením vodní masy vpravo díky oválnému tvaru jezera, udržuje vodu v neustálém pohybu. To napomáhá k regulaci teploty vody v jezeře, k distribuci ve vodě rozpuštěných látek a zároveň poskytuje koupajícím se jedinečný masážní účinek.
Ve městě Hévíz, zejména okolo jezera, můžete při procházce po promenádě spatřit rozmanité cizokrajné, věčně zelené stromy. Každý se s obdivem zastaví před pestrobarevnou scenérií kvetoucích leknínů pokrývajících povrch jezera. Období květu této přísně chráněné rostliny začíná na začátku léta a trvá až do konce listopadu.
5b1f8f2ceeac8obrazek.png
 
Tak co říkáte, nestálo by za to se alespoň na pár dní vydat do sousedního Maďarska, užít si skvělý servis, vyhlášené pokrmy a nechat se jen tak unášet vodou v termálním jezeře Hévíz?

 5b1f8ec6aa460obrazek.png
Více o Hévízu na www.heviz.hu/cz

Reklama