Nikdo nemůže mít všechno, každý občas potřebuje něco půjčit. Třeba jen trochu kafe v práci, pěknou knížku, nebo naopak velké peníze. Někdo si půjčuje často a rád, jiný zase sám nerad dává věci z rukou... A jak jste na tom vy?

ilustacni foto

Z půjčování jsem vyléčená - po jedné nepěkné zkušenosti. Je to už dlouho, co jsem půjčila jedné spolužačce svůj sešit, v kterém jsem měla vypracované otázky ke zkouškám. Říkala jsem si, proč by si je nemohla opsat, příště zase pomůže ona mně... Nestalo se, a nejenže mi to nijak nevrátila (což mi samozřejmě nevadilo), ale ještě jsem z ní ty svoje poznámky tahala tak dlouho, až jsem si je musela napsat znovu. Vrátila mi je pár dní před zkouškou, s omluvou, že na to úplně zapomněla... Asi se jí nechtělo všechno opisovat, a tak použila originál.

Od té doby si dávám pozor. A nezáleží ani tak na tom, co půjčuju, důležité je, KOMU půjčuju. Někteří lidé mi vždycky všechno vrátí, a tak bych jim půjčila třeba i zlaté náušnice, o jiných vím, že mají u sebe mou věc třeba půl roku, až na to úplně zapomenou, a těm klidně půjčit odmítnu. Ať si myslí, co chtějí.

Zvláštní kapitola jsou peníze. Já sama jsem si půjčila větší sumu jen jednou, a to od rodičů, když jsme stavěli dům. Postupně jsme jim to vrátili, ale i tak jsem měla špatný pocit, že někomu dlužím. Na druhou stranu mi nedělá problém půjčit peníze pár kamarádům, o kterých vím, že mi je určitě vrátí, tedy kdybychom je zrovna měli k dispozici.

Co bych ale nikdy nikomu nepůjčila? Náš dům. Myslím tím, že bych náš dům nikdy nepoužila jako zástavu, nikdy bych se naším domem za nikoho nezaručila. Jinak na ničem nelpím tolik, že bych to nepůjčila.

A jak jste na tom vy, milé čtenářky? Jaké máte zkušenosti s půjčováním?

Téma dnešního dne je: Co byste nikdy nikomu nepůjčila?

  • Máte něco, co byste opravdu nikomu nepůjčila?
  • Proč?
  • Jakou máte zkušenost s půjčováním?
  • Vrací se vám věci, nebo spíš naopak?
  • Co nejcennějšího jste kdy někomu půjčila?

Pište, budu se těšit na vaše příspěvky. Jedna z vás získá dárek: knížku Putování s knihou (autoři P. Kovařík, B. Frajerová). Příspěvky posílejte dnes do 14.30 hodin. Těším se, adresu už znáte: redakce@zena-in.cz, heslo PŮJČOVÁNÍ.

pujc

Reklama