Co se stane v případě, že musím v cizině podstoupit operaci? Jaká jsou rizika, když vycestuji bez pojištění? Pokud v cizině řeším zdravotní problémy, do jaké doby po návratu musím vše nahlásit? Na tyto a další otázky nám odpověděl Ing. Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny, a. s.

rozhovor

Pokud vyrážím na dovolenou, kdy nejpozději si musím pojištění zařídit?
Ideální je zakoupit si ho přímo se zájezdem, což dnes nabízí většina cestovních kanceláří. Například ERV Evropská pojišťovna spolupracuje s 8 z 10 největších cestovek v zemi. Při sjednání pojištění hned v CK ho často získáte za výhodnější cenu, než při pozdějším zakoupení. A velkou výhodou sjednání hned s koupí zájezdu je možnost uzavření pojištění storna (zrušení cesty). Situace, že nebudete moci na dovolenou vycestovat, je stále pravděpodobnější, protože zájezdy se dnes kupují s čím dál větším předstihem.

Pokud vyrážíte na vlastní pěst, určitě si sjednejte pojištění ještě před odjezdem za hranice. Pokud si vzpomenete až v cizině, může se Vám stát, že Vám pojišťovna nebude chtít případnou škodu uhradit.

Mohu si ho pořídit například on-line několik hodin před odjezdem?
Ano. Většina lidí si dnes pořizuje cestovní pojištění přes internet. Bývá to i levnější. Například u ERV Evropské pojišťovny při registraci do MojeERV získáte slevu 10 %. Pojištění lze koupit také přes mobilní aplikaci nazvanou „cestovní pojištění“. Pohlídejte si také, aby pojišťovně došla včas vaše platba za pojistné. Pojištění se totiž začíná většinou aktivovat až připsáním peněz na účet pojišťovacího ústavu.

Pozor ale na některé internetové srovnávače, které pojištění seřazují pouze podle ceny, aniž by zohlednili také kvalitu pojištění, která je samozřejmě tím nejdůležitějším kriteriem, když v zahraničí nastane problém.

Pokud na to zapomenu, mohu si díky internetu pořídit pojištění až z destinace, kde trávím dovolenou?
Možné to je, ale nedoporučuji to. Může se pak totiž stát, že Vám pojišťovna nebude chtít případnou škodu uhradit, protože bude mít podezření, že mohlo jít o pojistný podvod. Výjimkou je situace, kdy máte sjednáno cestovní pojištění a v zahraničí se rozhodnete zůstat ještě o pár dnů déle. To pak problém nevznikne.

Když musím jít v cizině na ošetření k lékaři, musím zaplatit vyšetření na místě nebo si lékař či nemocnice vyřídí platbu díky tomu, že se prokážu svým dokladem o pojištění?
Vždy je užitečné zatelefonovat do asistenční služby pojišťovny, kde Vám poradí, do kterého lékařského zařízení jít. Při využití doporučeného, tzn. prověřeného zařízení je většinou péče hrazena pojišťovnou. Může se ale stát, že klient za ambulantní ošetření bude muset zaplatit sám, což se děje nejčastěji při částkách do 200 Eur.

Kdybych se dostala do situace, při které musím být v cizině hospitalizovaná, jak potom probíhá plnění? Přece jen nemám na účtu tolik, abych mohla hradit například chirurgický zákrok na místě. Jak mám v takovém případě postupovat?
V těchto složitějších případech je ještě důležitější, abyste Vy nebo Vaši blízcí zavolali asistenční službu, která s nemocnicí vyřídí vše potřebné. Zvolí odpovídající lékařské zařízení s prověřenými specialisty, zajistí tzv. platební garance apod. ERV Evropská má jako jediná pojišťovna v ČR ve všech hlavních turistických destinacích na všech kontinentech tzv. Euro-Centra, která jsou připravena pomoci s řešením problémů přímo v místě pobytu. Pracovníci těchto kamenných poboček mj. pravidelně prověřují úroveň lékařské péče u lékařů a v nemocnicích a pomáhají při řešení pojistných událostí.

Existuje nějaký finanční limit například za ambulantní ošetření, na základě kterého mohu trvat na tom, že takovou částku v hotovosti již platit nemusím (zdravotnické zařízení si vše vyřeší s pojišťovnou, se kterou mám smlouvu)
V různých zařízeních po celém světě se to různí, ale my svým klientům vždy radíme, aby při částce převyšující 200 Eur vždy volali asistenční službu, která pak může zajistit přímou úhradu za ošetření či operaci. Tím, že klient poslechne doporučení své pojišťovny/asistenční služby a jde nebo se nechá převézt do prověřeného zařízení, snižuje riziko, že by musel v nemocnici něco platit.

Pokud řeším v cizině nějaký zdravotní problém, do jaké doby po návratu mám čas vše nahlásit?
Zákonná lhůta je 3 roky, ale samozřejmě čím dřív vše nahlásíte, tím dříve dostanete své peníze zpět. Nemusíte vůli tomu ani nikam chodit. Pojistnou událost můžete nahlásit po internetu na https://online.ervpojistovna.cz/hlaseni-skod/?0 Stačí naskenovat potřebné dokumenty a okamžitě začne vyřizování škody. V drtivé většině případů dostanete své peníze zpět už do sedmi pracovních dnů.

Nabízí ERV Evropská pojišťovna nějaký speciální balíček pro rodinu s dětmi nebo se musí pojišťovat každý zvlášť?
Pro děti až do 18 let nabízíme slevu 50 % z „dospěláckého“ tarifu. Výhodou je, že u ERV Evropské pojišťovny si klienti také můžou variabilně kombinovat osoby pojištěné v jedné smlouvě, například prarodiče s vnoučaty nebo kamarádky s dětmi.

Pro ty, kteří cestují do ciziny alespoň dvakrát ročně, je pak určeno celoroční pojištění MultiTrip, které existuje i ve výhodné rodinné variantě. V ní lze za zvýhodněnou cenu pojistit 1–2 dospělé společně s až 3 dětmi do 18 let. Jednotliví členové rodiny mohou samozřejmě během roku cestovat i samostatně.

Mohu se u ERV Evropské pojišťovny pojistit na takzvané Storno zájezdu (například pokud kupuji zájezd dopředu). Jaké je pak plnění, pokud neodjedu? Jaké jsou důvody k tomu, abych tohoto pojištění mohla využít – je to nemoc nebo si můžu odjezd jednoduše rozmyslet?
Ano, ERV Evropská samozřejmě nabízí pojištění storna zájezdu a to je českými turisty využíváno stále častěji. Toto pojištění  je určeno pro případ, že budete nuceni letenku, ubytování nebo zájezd náhle zrušit. Rozhodně si ale nemůžete odjezd jen tak rozmyslet. Pojištění se vztahuje na vážné akutní onemocnění či úraz vyžadující hospitalizaci, zdravotní komplikace v důsledku těhotenství, rozsáhlé poškození Vašeho bydliště, nezaviněnou ztrátu zaměstnání apod. Nově v rámci tohoto pojištění například uznáváme jako důvod rozvod nebo opravný termín zkoušky. Takto se dá pojistit dovolená v celkové hodnotě až 300.000 Kč. Při 20% spoluúčasti je pak maximální částka, kterou vyplatíme, 240 000 korun.

Zaujala mne možnost odškodnění za zkaženou dovolenou – je to součástí cestovního připojištění?
ERV Evropská takové pojištění nabízí už od roku 2008
v rámci pojištění profesní odpovědnosti CK. Jmenuje se International Travel Quality Standard (ITQ Standard, dříve ITQ Kodex), využívá ho 16 cestovních kanceláří, s nimiž vyráží do zahraničí cca 450.000 klientů ročně. Celý princip vychází z frankfurtských tabulek, tzn. že je zde obsaženo přesné ocenění každé „chyby“ CK. Nyní je to nově součást i nového občanského zákoníku. Kompenzace se týkají celé řady nedostatků a jsou členěny do několika skupin (ubytování, stravování, služby delegáta, doprava atd.). Například za rozbitou klimatizaci dostanete slevu až 20 %, za zkažené jídlo až 30 % z ceny zájezdu, pokud tyto nedostatky trvaly po celou dobu zájezdu. V případě, že trvaly kratší dobu, jsou uvedené kompenzace poměrně kráceny. Vše se hodnotí podle kompenzační tabulky. Klient má nárok na odškodnění vždy za dny, kdy popsaný problém trval.

operace

Jaké jsou následně důvody pro takové plnění a co musíme mít u sebe, jaké důkazy? Jak například dokážu, že jsme měli špatné jídlo?
Největší šanci na vrácení peněz a nápravu má klient, když na problém upozorní ihned na místě a postupuje podle následujících instrukcí:

1) Zjistíte-li nedostatky, ihned kontaktujte delegáta (případně pracovníky hotelu), sepište s ním protokol.

2) Vše, co vám vadí, si zdokumentujte, vyfoťte.

3) Reklamujte nedostatky v průběhu dovolené, aby je bylo možné hned řešit.

V rámci klasické reklamace pak máte nárok stěžovat si ještě 90 dnů od ukončení zájezdu. Podrobnosti naleznete na http://www.ervpojistovna.cz/cs/pojisteni-profesni-odpovednosti.

Tyto nespokojenosti řeším s cestovní kanceláří, nebo s pojišťovnou?
S cestovní kanceláří, která je následně řeší s pojišťovnou. Pojišťovna vstupuje intenzivněji do hry také v případě, že celková suma prohřešků se dostane podle výše zmíněných tabulek přes 50 %. To má totiž pak klient ještě nárok na odškodné za každý den dovolené.

Jedu do ciziny a nemám pojištění – jaká jsou rizika této situace?
Z našeho dubnového exkluzivního výzkumu vyplývá, že bez komerčního cestovního pojištění vyráží do zahraničí 14 % Čechů. A to je zbytečně velká míra risku. Člověku bez cestovního pojištění hrozí velké finanční problémy, protože lékařská péče v zahraničí je velmi drahá. I běžné operace stojí v cizině několik set tisíc korun. Daleko horší ale je, že bez pomoci specialistů se může dostat do nekvalitního lékařského zařízení. A tady může jít v některých případech skutečně o život.

Co se stane, když odjedu do ciziny, nemám žádné připojištění, pouze mám u sebe kartičku své zdravotní pojišťovny a potřebuji ošetření?
Bez komerčního cestovního pojištění se rozhodně nevyplatí vyjet do ciziny. Evropský průkaz zdravotního pojištění platí pouze v Evropě a především jen ve státem provozovaných zařízeních, jejichž úroveň často nemusí být příliš dobrá. Je třeba počítat s velkými spoluúčastmi a placením v hotovosti. Například den na přístrojích ve francouzské nemocnici vyjde na 100 000 korun. Nejhorší ale je, že nemáte k dispozici žádnou asistenční službu v češtině, musíte si tedy vše zařídit sami, od výběru zdravotnického zařízení až po komunikaci se zdravotnickým personálem. A také nejsou ze zdravotního pojištění placeny žádné převozy či repatriace. Například sanitka z Itálie do ČR vyjde na 70.000 Kč. A to za těch pár stokorun, které byste vydali za cestovní pojištění, určitě nestojí.

Co se stane v takovém případě, když potřebuji v cizině operaci?
Zde existuje hned několik možných scénářů. Tím nejhorším je, že Vás žádná nemocnice nepřijme. Pak se může stát, že Vás sice přijme, ale dokud nebude mít od někoho z vašich známých garanci úhrady nákladů za léčení, nebudou Váš zdravotní stav řešit. A třetí typ problému vznikne, když Vás poctivě ošetří, provedou potřebnou operaci, hospitalizují atd. a pak po Vás budou chtít zaplatit náklady v řádech statisíců až několika milionů. V tabulce uvádíme několik příkladů cen za operace v zahraničí:

operace natržených kolenních vazů Itálie 110.000 Kč 4.000 Eur
operace slepého střeva Španělsko 143.000 Kč 5.200 Eur
lehká mozková příhoda s pětidenní hospitalizací USA 384.000 Kč 14.000 Eur
operace komplikované nebo otevřené zlomeniny Francie 438.000 Kč 16.000 Eur
letecký ambulantní převoz do ČR Tunisko 515.000 Kč 18.800 eur
operace komplikovaného úrazu hlavy nebo páteře Rakousko 550.000 Kč 20.000 Eur
mozková mrtvice Turecko 767.000 Kč 28.000 eur

Na otázky odpovídal Ing. Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace, ERV Evropská pojišťovna, a. s.

ERV

Reklama