64edc25d39baaobrazek.png

Některé kroky se mohou částečně lišit podle toho, který operační systém vaše nové PC používá. Níže popsané tipy ale platí pro všechny bez rozdílu. Doporučujeme postupovat v klidu a rozvážně, abyste v zápalu radosti a nadšení nevynechali důležitá nastavení.

Zkontrolujte, jestli je PC v pořádku

Ať už jste si počítač donesli sami z prodejny, nebo vám ho dovezl kurýr, ihned po rozbalení zkontrolujte, jestli není na první pohled fyzicky poškozený nebo zda na něm náhodou neuvidíte vady z výroby. 

ance, že vám prodejce dodal poškozené zařízení sice není velká, ale občas se to stane (například proto, že škoda vznikne až během přepravy). Kdybyste takovou závadu reklamovali za několik týdnů či měsíců, dost možná by vám obchodník reklamaci neuznal.
Před spuštěním PC také nezapomeňte zkontrolovat, jestli jsou všechny kabely správně a pořádně zapojené. Zároveň si pečlivě uschovejte záruční list, protože na nový počítač máte ze zákona 2 roky záruku. A i kdyby se náhodou něco s počítačem po této době stalo, nemusíte zoufat. PC mají velkou výhodu v opravitelnosti a dnes už v každém větším městě najdete kvalitní servis, jako například tento servis PC v Brně.

Nainstalujte operační systém

Pokud jste PC po rozbalení pečlivě zkontrolovali, můžete se rovnou pustit do instalace operačního systému. Tu ale provádíte jen v případě, že vám prodejce OS nenainstaloval předem nebo v situaci, kdy si počítač skládáte sami.

Instalace není náročná, operační systémy Windows i macOS vám nabídnou přehledného instalačního průvodce, s jehož pomocí postupně nastavíte potřebné parametry – například vyberete jazyk, schválíte licenční podmínky nebo pojmenujete své zařízení a rozhodnete, na který disk se má OS nainstalovat.
Kdybyste si s úvodním nastavením přeci jen nebyli jistí, zde najdete podrobný návod na instalaci Windows 10 a Windows 11: https://www.hodinoviajtaci.cz/blog/krok-za-krokem-jak-nainstalovat-windows-10-a-11/

Nainstalujte dostupné aktualizace

Výborně, zprovoznili jste operační systém a zařízení poprvé spustili. Ještě je ale potřeba udělat několik nezbytných kroků, mezi které patří také instalace dostupných aktualizací. To je důležité mimo jiné proto, abyste byli od začátku chránění proti různým hrozbám a abyste měli k dispozici nejaktuálnější podobu OS. 

Ve Windowsech najdete nastavení aktualizací v sekci Nastavení › Aktualizace › Zabezpečení (Windows Update). V případě macOS zavítejte do části Předvolby systému, kde klikněte na Aktualizace softwaru.

Prvotními aktualizacemi to samozřejmě nekončí, měli byste je na počítači provádět pravidelně.

Zajistěte si maximální zabezpečení

Uživatelé často předpokládají, že jsou počítače od prvního spuštění automaticky zabezpečené, což je pravda jen částečně. 

V operačních systémech máte dostupnou základní ochranu (například na Windowsech v podobě softwaru s názvem Zabezpečení Windows). Pokud však chcete zabezpečení na špičkové úrovni a s různými doplňky, doporučujeme si pořídit některý z pokročilých antivirových programů

Hned na začátku můžete (ale nemusíte) počítač prověřit virovým skenerem. Také se podívejte, jestli je zapnutý firewall. Vhodné je zkontrolovat i veškeré další nastavení zabezpečení, které vám OS nabízí.

Nainstalujte potřebné aplikace

Z hlediska zabezpečení máte hotovo, teď přišel čas stáhnout a nainstalovat si všechny programy a aplikace, o kterých už nyní víte, že je budete potřebovat – e-mailový klient, oblíbený internetový prohlížeč apod. 

Kvůli bezpečnosti ale vždy instalujte jen aplikace z oficiálních obchodů (například App Store). U Windowsů některé aplikace stáhnete z Microsoft Store, ostatní pak hledejte na stránkách spolehlivých prodejců softwaru. 

Nastavte zálohování počítače

Hláškou z oblíbeného filmu řečeno: „Máte zálohy? A mohli bychom je vidět?“

Nechcete-li přijít o cenné dokumenty, hudbu, videa nebo fotografie, měli byste si co nejdřív nastavit spolehlivé zálohování dat. Ve Windowsech vám se zálohami pomůže šikovný nástroj Zálohování › Historie souborů, v macOS budete mít k ruce software Time Machine
Zálohu dat můžete vytvořit buď na jiný pevný disk, nebo na cloudové úložiště (například OneDrive či Google Drive). Podstatné je, aby zálohování probíhalo automaticky a nemuseli jste na něj neustále myslet.

Jakmile vyřešíte zálohování dat, vytvořte si ještě tzv. jednotku pro obnovení – USB disk se zálohou operačního systému pro případ, že byste z jakýchkoli důvodů měli potíže se spuštěním počítače.

Založte uživatelské účty

To nejdůležitější máte za sebou, teď už si můžete hrát pouze s detaily a individuálním nastavením dle potřeby jednotlivých uživatelů. Jestli víte, že PC nebudete využívat jen vy, ale také například někdo další z rodiny, můžete rovnou založit více uživatelských účtů a z pozice administrátora jim přidělit uživatelská práva.
Uživatelské účty s omezenými právy se vám budou hodit zejména v případě, že máte děti. Snadno jim omezíte stahování aplikací nebo přístup do některých částí PC – aby ratolesti omylem nesmazaly soubory nebo neměnily nastavení.

Na závěr přejeme, aby vám nový počítač či notebook skvěle sloužil a abyste s ním měli co nejméně komplikací.

Reklama