Jakmile si nastávající rodiče užijí první vlnu radosti z potvrzeného těhotenství, přicházejí první obavy. Bude miminko v pořádku? Na to dnes už z velké míry dokáží odpovědět podrobné testy. Jedním z nich je dobrovolný prvotrimestrální screening genetických vad plodu. Proč jej podstoupit?

Diagnostikovat většinu anatomických abnormalit u plodu a stanovit rizika předčasného porodu, preeklampsie či růstové retardace plodu, Downova syndromu a dalších vrozených vad jako je Edwardsův nebo Patauův syndrom je možné už na konci prvního trimestru těhotenství. Jenže tento screening není povinný a maminka se musí sama rozhodnout, zda jej podstoupí. A aby toho nebylo málo, ještě si jej musí sama zaplatit. Naštěstí na něj dnes už přispívá většina zdravotních pojišťoven. Cena se pohybuje mezi 700 a 1 500 Kč.

screen

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

I tak se pro něj ale většina maminek rozhodne. Je totiž mnohem přesnější, než doposud využívané triple testy. Vyloučit závažné vrozené a vývojové vady dokáže až v 90 %.

Rozhodla jste se podstoupit vyšetření? Gynekolog vám dá žádanku a doporučí jedno ze specializovaných akreditovaných pracovišť, kde screening provádí. Nezapomeňte se ale objednat včas, ordinace bývají vytížené a někdy bývá složité najít vhodný termín.

Kdy screening absolvovat?

Jak již název napovídá, je nezbytné stihnout jej v prvním trimestru.

  • Mezi 9. a 11. týdnem těhotenství je třeba zajít na odběr krve. Při něm se vás také vyptají na závažné choroby v rodině, vaše případné škodlivé návyky či způsob otěhotnění. Důležitým údajem je samozřejmě i váš věk.
  • Samotný ultrazvuk je nutné naplánovat na konec prvního trimestru, a to v rozmezí od 12. do 14. týdne těhotenství.

Jak ultrazvukové vyšetření probíhá?

Vyšetřující prohlédne a přeměří miminko ultrazvukem přes vaši břišní stěnu. Sleduje nejrůznější míry, aby mohl vyloučit případné vývojové vady nebo postižení. Jak rychle s tím bude hotov, to už záleží na vyšetřovaném. Pokud se ve vaší děloze natočí správným směrem, jde to poměrně rychle. Pokud se ale nastavit nechce, není výjimkou, že maminka musí na procházku, nebo udělat pár dřepů a přijít později.

Co screening odhalí?

Kromě toho, že se vy i váš partner můžete pokochat detailním pohledem na svého potomka, odhalí ultrazvuk celou řadu podstatných údajů.

  • Díky podrobnému ultrazvuku a vyškolenému oku změří odborník velikost plodu a určí tak jeho přesné stáří. Často se tak stane, že upraví datum porodu vypočítané gynekologem.
  • Vyloučí vývojové vady, tedy případné odchylky od běžného anatomického vývoje plodu.
  • Zkontroluje uložení placenty i to, zda z ní odstupuje pupečník.
  • Měří šířku šíjového projasnění a délku nosních kůstek, které mohou ukazovat na vyšší riziko Downova syndromu.
  • Uslyšíte také tlukot srdce svého miminka.

A co výsledek?

Vychází z kombinace zmíněných vyšetření, která vyhodnotí speciální počítačový program. Většinou se jej dozvíte v den ultrazvuku. Naprostá většina těhotných žen má rizika tak nízká, že není třeba další zvláštní péče. Mohou si tak s čistou myslí užívat svého rostoucího bříška. Vyšší riziko Downova syndromu se vyskytuje u 2 – 3 procent nastávajících maminek.

Pokud je riziko vysoké

Ještě není důvod k panice, i tak může být plod zdravý. Stejně jako všechno, i tento test se může v některých případech mýlit. Přesnější obrázek vám dají podrobnější vyšetření. Třeba odběr choriových klků, nebo po 16. týdnu těhotenství odběr plodové vody (aminocentéza).

Čtěte také:

Reklama