Je vám čtyřicet, cítíte se na třicet, ale při pohledu do zrcadla to spíš vypadá na padesátku? Přesně tak se cítila Karin, která si řekla „dost“ a rozhodla se podstoupit neinvazivní omlazení obličeje.

nSvou postavu si udržuje v kondici sportem, ale na obličeji se už přece jenom podepisuje věk. Na facelifting je ještě brzy, ale proč nezatočit s vráskami a povadlou kůží, když to jde rychle, šetrně a bez rekonvalescence?

Co ji nejvíce trápí při pohledu do zrcadla?
Drobné vrásky na čele, vějířky kolem očí, ošklivá rýha mezi nimi a povislé koutky, které jí (chtě nechtě) propůjčují „naštvaný“ výraz. Že by s postupujícím věkem měla méně důvodů se usmívat? Ale to přece ne. To jen přitažlivost zemská táhne koutky směrem dolů a nutí ji mračit se na svět. A to přece nechce. Cítí se fajn a chce, aby to bylo vidět i na její  tváři. Když se jí naskytla příležitost vyzkoušet neinvazivní injekční metody omlazení, neváhala. A souhlasila, abych ji doprovázela na kliniku a pozorovala ten proces pěkně z blízka.

Jste zvědavé, jak to dopadlo? Postupně se to dozvíte. Pěkně krok za krokem, ale nejdříve jsem musela vyzpovídat paní doktorku Lucii Jarešovou, která si vzala Karin do „parády“.

k

Co by měla žena (ale i muž) vědět o botulotoxinu, pokud se rozhodne pro redukci vrásek pomocí tohoto preparátu?
Jde o látku bezpečnou, pokud je podávána zkušeným lékařem. Při správné aplikaci jsou rizika minimální. Účinek není trvalý. Při pravidelném používání botulotoxinu se prodlužuje doba, kdy je potřeba zákrok opakovat. Je to dáno tím, že se odnaučujeme používat mimiku (mračení, mžourání očí atd.) a tím „prodlužujeme“ efekt botulotoxinu.

Botulotoxin je opředen mnoha mýty. Mohla byste jmenovat ty nejčastější a případně je vyvrátit?
Po aplikaci ztratím mimiku a budu vypadat nepřirozeně. – Záleží na množství aplikované látky a místě aplikace, i přes botulotoxin může být schopen člověk používat mimiku, sice omezeně, ale může vypadat naprosto přirozeně.

Pokud jednou začnu aplikovat botulotoxin, tak už musím stále. – To není pravda, pokud bude klient z nějakého důvodu nespokojen, tak se nemusí bát zhoršení po odeznění účinku do horšího stavu než byl před aplikací. Vzhledem k tomu, že účinek botulotoxinu klesá, tak se opět navrací funkce svalových skupin a postupně dojde k normálnímu stavu. Jde spíše o to, že klienti si zvyknou vypadat lépe, a proto se jím nelíbí následné vrásky.

Je to jed, ten nechci. – Ano jedná se o produkt bakterie, který aby uškodil, tak by musel být podán v několikanásobně vyšších dávkách, než se používá v estetické dermatologii. Terapeuticky se tato látka podává u pacientů se svalovými spazmy, s migrénami, kde dávky jsou také vyšší než při řešení vrásek a pacientům přináší úlevu.

Botulotoxin mi poškodí buňky a už nikdy nebudou tak fungovat jako dříve. – Není to pravda. Botulotoxin působí jen na určité buňky, a to především na přerušení distribuce látky (acetylcholinu) ovlivňující pohyb svalu.  Biochemický účinek této látky je 3 měsíce, postupně tedy účinek klesá a produkce acetychlolinu je opět na své původní produkci. Tím, že si odvykáme používat mimiku, tím se vrásky tak rychle neprohlubují.

Kamarádka to měla a spadlo jí obočí. – Vždy záleží na místě aplikace, pokud je botulotoxin správně píchnut, tak by k této reakci dojít nemělo.

Na které partie (obličeje) byste botulotoxin nedoporučila a proč?
Zvláštní opatrnost je při aplikaci do oblasti kůže horního rtu k vyhlazení tzv. „kuřáckých vrásek“, kde účinek botulotoxinu má vliv na mimický sval, který používáme samozřejmě při mluvení, jídle, pískání, špulení atd. Vždy záleží na množství aplikované dávky, čím vyšší dávka, tím silnější vypnutí svalu a omezení jeho hybnosti. Další partií je oblast nad obočím, kde hrozí riziko poklesu horních víček. Výhoda botulotoxinu je ta, že účinek není trvalý a nežádoucí efekt vymizí. 

Už jste se někdy setkala s nějakou alergickou reakcí?
Botulotoxin aplikuji přes 10 let a zatím jsem se nesetkala s alergickou reakcí, ale není samozřejmě tato reakce vyloučena.

Existují nějaká omezení po aplikaci? Čeho by se měla klientka vyvarovat?
Po ošetření se nedoporučuje ležet ve vodorovné poloze minimálně 4 hodiny, nepředklánět se minimálně 4 hodiny, 48 hodin nelétat letadlem, 2 týdny by neměla být prováděna profesionální masáž v aplikované oblasti.

Jak dlouho po aplikaci začne botulotoxin působit?
Botulotoxin začíná působit ihned po aplikaci, ale první viditelný účinek může být již druhý den, nejčastěji jsou první změny pozorovány 3. až 4. den, ale i za 2 týdny. Účinek botulotoxinu nastupuje do 3 až 4 týdnů, poté postupně klesá.  

Efekt vyhlazení působí jen dočasně, což je asi dobře, a je potřeba ho opakovat. Kdy nejdříve by měla žena přijít na novou aplikaci botulotoxinu?
Aplikace botulotoxinu se doporučuje 2x ročně. Nejdříve se může aplikovat botulotoxin po 3 měsících. Ale vzhledem k tomu, že si tělo může vytvořit protilátky na tuto látku, může tedy fungovat méně nebo vůbec, tak je lepší s aplikací vyčkat.

Co když je klientka netrpělivá a při první vrásečce za vámi běží, abyste s „tím“ něco udělala? Nestává se tak otrokem této omlazující metody?
Záleží na lékaři, aby vysvětlil klientovi působení této látky, při častém opakování nižší účinek a hlavně lékař by měl být ten, který řekne „a dost, již by to působilo nepřirozeně“.   

Jaká nejmladší klientka za vámi přišla? Dokázala byste jí zákrok rozmluvit, nebo dokonce odmítnout?Nejmladší klientce bylo 18 let, která měla velmi hlubokou vrásku mezi očima, vzhledem k tomu, že by docházelo k prohlubování vrásky, tak jsem jí látku aplikovala. Nikdy neošetřuji klienty botulotoxinem do 18 let, poté vždy záleží na stavu kůže. Pokud zákrok není potřeba, tak se vždy snažím klientce vysvětlit proč a zákrok neprovedu.       

bMedicína se stále vyvíjí. Jsou nějaké nové „trendy“ i v této oblasti? Třeba ve způsobu aplikace nebo ve složení?
Estetická medicína přináší v dnešní době mnoho nového a zkoušejí se různé preparáty. Výhodou je, že je možné do určité míry odsunout nutnost operačních zákroků o pár let. Vždy je důležitá kombinace a aplikace látek do míst kam opravdu patří. V oblasti botulotoxinu se stále zkoušejí nová schémata aplikací. Nyní je zjištěno, že může tato látka pomoci i při migrénách a zkoušejí se nové postupy.     

Co byste vzkázala ženám, které by si rády svůj vzhled vylepšily touto metodou, ale stále se bojí?
Pokud uvažujete o aplikaci botulotoxinu nebo jiném estetickém zákroku, tak je nejlepší navštívit specializovaného lékaře, který Vám popíše zákrok, doporučí nejlepší metodu a vysvětlí možná rizika i komplikace. Vždy, si dávejte pozor, kam jdete, vybírejte si podle doporučení, sežeňte si reference. V dnešní době existuje spoustu salonů, klinik, ambulancí, kde se tyto zákroky provádí.)

Foto nahoře: Michal Protivanský

MUDr. Lucie Růžičková Jarešová

Dermatoložka, která je tu nejen pro ty, kteří chtějí omládnout, ale také pro pacienty s kožními chorobami. Ke každému, kdo do její ordinace přijde, vždy přistupuje individuálně. Je mimo jiné držitelkou licence a několika certifikátů v oblasti korektivní a estetické dermatologie. Její ordinaci najdete v areálu pražské Nemocnice Na Homolce a více informací získáte na www.l-dermamedest.cz.

Čtěte také:

Vrásky mít nemusíte

Reklama