„Koukej to sníst! Víš, co by za to daly děti v Africe?!“ kázala mi tetička nad talířem plným nedojedeného vepřového a brambor, plujících v omastku.
„Tak jim to pošli!“ vzbouřila jsem se tenkrát s drzostí necelých šesti let. Teď už samozřejmě vím, že dětem v Africe se zbytky jídla poslat nedají, ale tenkrát mě myšlenka na hladovějící sirotky, kterým tetička nepřeje, doslova zvedla ze židle.
Šetříme s jídlem?
A vlastně mě, obrazně řečeno, zvedá ze židle pořád. Nejen v Africe hladovějí děti, a tady se vyhazuje jídlo. Jenže co s tím? Můžeme se samozřejmě snažit šetřit – nekupovat, co nesníme, na talíř si nakládat přiměřeně, nebýt líní dojít si pro čerstvé potraviny, a ne zaplnit ledničku s tím, že co se zkazí, stejně vyhodíme... K tomu nás ostatně v posledních době ponouká i ekonomický tlak. A co ušetříme, to můžeme – pokud chceme, dát na charitu.
Když nemáme kompost ani prase
Ale i když se hodně snažíme, nějaké ty zbytky potravin – třeba i částí, které se v naší kuchyni nezpracují – nám prostě zůstanou. A pokud nemáme prasátko nebo zahrádku, tak nám nezbude než je vyhodit do popelnice. Přitom bioodpad tvoří kolem 40 % vyprodukovaného odpadu, kterého připadá na člověka kolem 300 kg ročně.
Kontejnery na bioodpad
Naštěstí se i v České republice pomalu rozmáhá zpracování bioodpadu z domácností. Po relativně úspěšném pokusu v Praze Chabrech je svoz bioodpadu plánován pro celou Prahu. Odhadem by se mohl rozběhnout kolem roku 2009, sdělila pro Ženu-in inženýrka Vojtěchová z magistrátu hlavního města. V některých částech Prahy – například v Řepích – už sběr bioodpadu funguje – zájemci dostali klíče od speciálního kontejneru a mohou třídit. Klíče proto, že hlavním problémem je, jak ukázala pilotní studie v Chabrech, neukázněnost lidí – především obyvatelů bytovek. Majitelé rodinných domků podle ing. Vojtěchové s tříděním takové problémy nemají.
Pořiďte si domácí kompostér
I pokud se ve vašem městě s tříděním bioodpadu z domácností nepočítá, nemusíte si zoufat. Řešením, které se rozmáhá na západ od našich hranic, je nákup domácího kompostéru. Výsledným produktem pak můžete třeba hnojit pokojové květinky nebo ho věnovat tetě na zahrádku. Kompostování usnadňují také speciální kompostovací pytle, ve kterých lze bioodpad snadno skladovat. Pytel se přitom dá hodit do kompostu celý a rozloží se.
Prospějete přírodě i peněžence
Bioodpad je velmi cennou surovinou především díky celosvětovému úbytku živin z půdy. Na skládkách přitom při jeho rozkladu bez přístupu vzduchu vznikají nebezpečné látky, především methan, které mohou ohrozit životní prostředí. Tříděním odpadu v konečném efektu prospějeme i své peněžence. A ušetřené peníze můžeme klidně poslat do Afriky. Nebo někam jinam...
Sbíráte bioodpad? A kam ho dáváte? Máte kompostér? Víte o kontejneru na bioodpad poblíž Vašeho bydliště? Máte přehled, kolik bioodpadu za týden vyprodukujete? Šetříte jídlem? Jak? Přesvědčovali i Vás rodiče, že nemáte nechávat zbytky „kvůli hladovějícím dětem“?
Nový komentář
Komentáře
u nás všechno sníme tak zbytky nemáme
U nás se žádný jídlo nevyhodí.Veškerý zbytky rozdám sousedům,pro slepice,králíky,.nebo psa.
Většina našeho netříděného odpadu je "bio", jenže, kam s ním? Na sídlišti komposty moc nefrčí, takže musím čekat, až budou bio kontejnery...
Jo, to mi vždycky říkali rodiče, když jsem byla malá a něco nechtěla dojíst: "Co by za to daly děti v Africe."
Každopádně to je osud.
Já jsem se narodila tady, tak přece nebudu hladovět anebo posílat jídlo do Afriky (stejně než by došlo, tak se zkazí).
Jídlo zbytečně nevyhazuji, ať už proto, že nechci plýtvat jídlem, ale ani penězi.
Odpad se snažíme třídit a na zahrádce vyhazujeme bio odpad do kompostu, ale v bytě to jaksi nejde.
Ale až budeme mít barák, tak si kompost určitě pořídíme.
kompostér máme a co se týče jídla snažím se nakupovat jen potřebné množství, ale také občas něco vyhodíme..
Snažíme se nakupovat tolik, co sníme ale pokud se stane, že nám něco zbyde, co už se teda opravdu jíst nedá, tak to vezeme k prarodičům, kteří chovají slepice. Jinak Biodpadky bych třídila, je jen škoda, že v Mladé Boleslavi na to nejsou kontejnery. Viděla jsem, že Bioodpad mají už v Nové Pace, tak snad se to rozšíří brzo po celé ČR. Odpad třídíme pečlivě, vyhodíme jen právě jen Biodpad :(
máme kompost
sem tam se stane,že něco musíme vyhodit,ale jinak s jídlem se snažíme spíš šetřit
nakupujem jen tolik,kolik sníme
máme zahradu a kompost...je to dobrá věc
Bioodpad nesbíráme, nemáme to kam dávat. Kdyby bylo, určitě bysme to třídili. Takže třídíme jen to, na co jsou kontajnery.
stačí se někdy podívat na sídlišti do popelnic,co by za to v Africe daly děcka????
O ,,biokontejneru" ve svém okolí nevím, ale jinak se snažím odpad třídit.
o třídění biodpadu jsem už slyšela, u nás zatím nemáme kam, ale ostatní třídím vzorně
My moc zbytky nemáme, vesměs vše sníme.
Když zbyde dáváme slepičkám nebo do svého
kompostu.
My moznost trideni bioodpoadu bohuzel nemame. (Coz ale v mem pripade problem neni. Mame na zahradce kompost, takze pokud to nejsou kosti nebo nejake pecivo, ktere sni nasi hafani, tak to skonci prave na kompostu.)
Tuhle frázi občas používám,když kárám sestru,je moc vybíravá a v jídle se mnohdy jen jak se říká "porýpe".Zbytky dáváme slepicím a třeba když zbydou těstoviny s masem,tak je dáme pejskovi.Jinak kompostér máme.Taťka bydlí ve městě a tam město zdarma dávalo do každé domácnosti jednu popelnici na bioodpad.Je dobré řešení,hlavně i kvůli nepříjemným hlodavcům
Odpad třídíme na plasty,papír,sklo a bio.
unás žádne zbytky nejsou ,každy si nabere kolík sní a jak má hlad tak si přibere a vždy se vše sní
Naštěstí mě nikdo nenutil dojídat jídlo pomocí povídání o dětech v Africe. Doma občas zbytky jídel jsou, ale máme slepice, tak není co řešit, ty zpracují cokoli. Jinak se snažíme odpad třídit, je to potřeba
Nemám ráda, když se nechávají zbytky na talíři.Vždycky říkám, vemte si kolik sníte raději si přidejte, ale nikdy nenechávejte jídlo nedojezené. Snažila sem se to naučit manžela i děti. Případné zbytky a kosti nosíme pejskovi a slepičkám k babičce. Taky sušíme skořápky a pečivo a něco přijde zase do kompostu.
Jídlem určitě šetřím,případné zbytky dávám slepicím.
Mě teda nikdo o vyhladovělých sirotcích nevykládal, když jsem nechtěla, tak jsem jíst nemusela. Zato můj manžel, když byl ještě nemanžel a bydlel u maminky, tak i když mu bylo blbě po nějaké pařbě, tak obědvat musel
Bioodpad dáváme slepicím nebo na kompost.