gra.jpg
Foto: Shutterstock

Umět si poradit, rychle a levně, je dnes už skoro umění. Přitom existuje řada receptů, nadčasových metod na ledasco, které znaly už babičky našich babiček. Z jejich moudrosti můžeme čerpat i dnes, jen je třeba trochu se rozpomenout. Není vždy nutné investovat do drahé kosmetiky, kupovat nešetrné saponáty a ládovat se chemií. Mnohdy pomůže obyčejná bylinka, sůl, ocet nebo slupky od brambor. Nasbírali jsme pro vás několik „babských“ rad, které stojí za to vyzkoušet.

gr8.jpgFoto: Shutterstock

Když máte žluté zuby

Bělejší zuby a pevné dásně můžete získat i velmi šetrným způsobem: potírejte je vnitřní stranou chemicky neošetřené citrónové kůry. Nažloutlé zuby od nikotinu nebo kávy lehce vybělíte důkladným vyčištěním solí jedenkrát týdně.

Když máte popraskané nebo mdlé rty

Pěknější rty získáte pravidelným šetrným masírováním zubním kartáčkem, drsné rty zjemní kakaové máslo nebo med a nateklé ošetříte čerstvým plátkem okurky, smetanou nebo nesoleným máslem.
gr1.jpg

Foto: Shutterstock

Když máte unavené oči

Unaveným očím uleví odvar ze světlíku lékařského. Potírejte podle potřeby, při akutních potížích se nebojte i denně. Připravte si 1 lžičku světlíku lékařského a 120 ml vody. Vodu spolu s bylinkou uveďte do varu, nechte 10 minut povařit a počkejte do vychladnutí. Poté oči vytírejte od vnější strany k vnitřní.

Když máte moc pih nebo pigmentové skvrny

Nežádoucí pihy či skvrny ošetřujte denně čerstvou šťávou z petržele, pampelišky, potočnice a citrónu. Vyzkoušet můžete i odvar ze zelených listů celeru. Ty spařte vroucí vodou, nechte vychladnout a přikládejte na obličej. Nechte působit cca 10 minut. 
gr2.jpg

Foto: Shutterstock

Mohl by vás zaujmout také článek: Káva proti vypadávání, pivo pro objem, med pro jemnost a lesk: Připravte si domácí vlasovou masku na míru

Když páchne vysavač

Zná to asi většina z nás. Vysáváte, zbavujete se prachu, ale zároveň šíříte po domě nepříjemný odér. Řešení je docela prosté. Vysypejte na podlahu sáček vanilkového cukru, ten následně vysajte a pusťte se do úklidu. Místnost krásně provoní sladká vůně a vaše bohulibá činnost získá navíc přidanou hodnotu.

Když zapáchají boty

Botám pomůže od obtížného zápachu obyčejná křída nebo sůl. Obojí můžete vyzkoušet. Funguje to jednoduše – kousek křídy vložte do boty, případně vysypejte solí, a ráno bude po problému. Zkusit můžete i lístky libečku (nechte dva dny účinkovat), dobře poslouží i roztok vody, octa a citrónové šťávy, kterým lze boty vystříkat a nechat uschnout.
gr4.jpg

Foto: Shutterstock

Když smrdí odpad

Problém zapáchajícího odpadu nemusíte řešit hned tvrdou chemickou cestou, dobrou službu udělá i prášek do pečiva. Ten jednoduše do odpadu nasypejte, zalijte trochou octa a nechte 15 minut působit. Následně ještě propláchněte horkou vodou a je hotovo.

Když je cítit z úst

Zápach z úst je velice nepříjemná záležitost, ať už pro dotyčného, anebo pro jeho okolí. Navíc se jedná o citlivé téma, na které se nesnadno upozorňuje. Kromě běžné hygieny dutiny ústní pomohou bylinky. Žvýkat můžete třeba lístky bazalky, máty, šalvěje či petržele, účinná budou i semena anýzu nebo hřebíček. Skvěle funguje i zelený čaj, který má antibakteriální účinky.

gr5.jpg

Foto: Shutterstock

Když vás trápí popraskaný porcelán

Máte svůj oblíbený hrneček po babičce, a přestože už má nejlepší roky za sebou a na těle spoustu drobných prasklinek, nechcete ho vyhodit? Jeho zašlou krásu pomůže oživit mléčná koupel. Jednoduše ho povařte v mléce, pozvolna a opatrně, půl až třičtvrtě hodiny. Jemné prasklinky se díky mléčnému proteinu krásně zacelí.

Čtěte také: Trojice bylin, které zatočí s únavou. Jsou všem dostupné a zdarma

Když vás obtěžují mravenci

Mravencům nedělá dobře vůně rajčatových listů nebo čerstvého kerblíku. Připravit pro ně můžete i sladkou past: na čistou mycí houbu nasypejte cukr – během krátké doby se na ní usídlí mravenci. Houbu následně ponořte do horké vody. Proti nezvaným hostům pomůže i to, když posypete mravenčí cestičky solí, vápnem nebo práškem do pečiva.

Když do domu lítá příliš much

Mouchy nevlétnu do oken, kde je na parapetu v květináči zasazen skořicovník, rajčata nebo bazalka. Vadí jim i zavěšené svazečky levandule nebo máty peprné.
gr6.jpg

Foto: Shutterstock

Když se objeví skvrna

  • Trávu se nikdy nepokoušejte odstranit jen vodou – skvrna by tak pronikla ještě hlouběji do tkaniny. Dobře zafunguje potřít postižené místo lihem (nebo čistým alkoholem) a následně vyprat v mýdlové vodě.
  • Pot z méně náročných tkanin odstraníte jednoduchým způsobem – namočením do vlažné octové vody. U choulostivých látek pak pomůže tento recept: 1 lžíci lihu (nebo čistého alkoholu) a 1 lžičku kyseliny salicyové smícháte a postižené místo potřete, necháte chvíli působit a následně dobře vymácháte ve studené vodě. U bílých látek je vhodné použít borax, který běžně koupíte v lékárně.
  • Ovoce často odstraníte vypráním v lihu (čistém alkoholu). Je-li skvrna opravdu odolná, budete potřebovat čpavek, podmáslí a citrónovou šťávu. Čpavek nejprve ohřejte s trochou vody a skvrnu tímto roztokem nejprve potřete. Následně smíchejte podmáslí s trochou citrónové šťávy a přes noc nechte na skvrnu působit. Následně vyperte běžným způsobem.
  • Olej a mastnotu nejlépe vyčistí bramborový škrob, žitná mouka nebo mastek.
  • Krev odstraníte důkladným vymácháním ve studené vodě, u houževnatých skvrn pomůže nasypat na postižené místo ještě sůl. Nakonec vyperte žlučovým mýdlem.  
  • Vosk odstraníte tak, že před samotným ošetřením namočíte potřísněnou látku do studené vody a pokusíte se co nejvíc vosku manuálně odstranit. Následně obložíte látku z obou stran savým papírem a mírně horkou žehličkou přežehlíte. Zbylé stopy pak ošetříte ještě benzinovým čističem.

Když máte šmouhatá okna

K důkladnému vyčištění okenních tabulí pomohou bramborové slupky. Ty jednoduše spaříte vařící vodou a vzniklým roztokem pak umyjete okna k všeobecné spokojenosti. Jde o šetrný, účinný a ekologický způsob čištění.

gr7.jpg

Fota: Shutterstock

Reklama