5e7c85a712696image.png
Foto: Shutterstock
Jsme nyní v situaci s omezeným pohybem vycházení. Veterinární ordinace ale fungují, je tomu tak? 

Většina veterinárních klinik a ordinací funguje, některé bez omezení, ale většina pracovišť upravila ordinační hodiny a omezila zákroky pouze na ty akutní. 

logo.pngKde se mohou lidé dozvědět, pokud potřebují nutně s domácím mazlíčkem na ošetření, zda jejich veterinář ordinuje? 
Nejjednodušší je podívat se na webové stránky dané ordinace, kde jsou informace většinou aktualizovány. Lze také do ordinace zavolat a informovat se, ale někdo to může na pracovištích působit komplikace v podobě přetížení personálu telefonáty. Já jsem například v ordinaci sama a není úplně možné strávit celou ordinační dobu telefonáty. Proto preferuji, když si majitelé ověří informace na webových stránkách.
Na adrese www.vetkom.cz je denně aktualizován seznam pracovišť, která i v době pandemie fungují.

Jaká je situace u vás? Máte v ordinaci pacienty? 
Pacientů je určitě méně, někteří majitelé zrušili plánované zákroky. Většinou chodí spíše akutní případy, nebo neodkladné vakcinace. Majitelé také přicházejí pro různá antiparazitika, vzhledem k nárůstu výskytu klíšťat.

Musí mít majitelé mazlíčků roušku, když jdou k vám?
Ano, musí mít roušku, stejně jako personál všech veterin má roušky. 

Jak se chráníte vy sama? Máte dost ochranných pomůcek? 
Používám roušku, rukavice a v ordinaci je nonstop zapnutá ionizační čistička vzduchu. Pravidelně desinfikuji kliky a další povrchy. Ochranných pomůcek není dost, chybí především roušky (ústenky) a dochází i desinfekce.

shutterstock-1552053458.jpg
Foto: Shutterstock

Co je třeba nyní na jaře s mazlíčky řešit, co by chovatelé neměli zanedbat?
Určitě by se neměl zanedbat antiparazitární program, především klíšťat už začíná být hodně. Důležité je také nechat včas vykastrovat kočky narozené v loňském roce, aby se zamezilo rození nechtěných koťat. Pokud má zvíře indikovanou určitou léčbu, nebo štěně prochází procesem prvotního očkování, není dobré tyto úkony odkládat.

Co byste majitelům domácích mazlíčků v souvislosti s pandemií vzkázala? 
Pokud budeme opravdu všichni dodržovat nastavená hygienická pravidla v podobě nošení ochranných pomůcek, dodržování odstupů a budeme navzájem tolerantní, není důvod návštěvu ordinace odkládat. Pokud se vypravíte k veterináři, ideálně, aby šel jen jeden z rodiny, stejně tak jako se doporučuje při nákupech. Pokud potřebuje se zvířetem k veterináři senior, který je v rizikové skupině, je dobré, aby zůstal doma a požádal někoho ze svého okolí nebo nějakého dobrovolníka, aby návštěvu zařídil za něj.

Pro www.zena-in.cz odpovídala MVDr. Tereza Lázničková
Řevnice – více na www.tervet.cz

Reklama