Nový rok, a tím je opravdu myšlen 1. leden, je pro tisíce turistů spojen s akcemi Novoročního čtyřlístku. Po republice se jich koná přes padesát.

 

O co jde?  

V první řadě jde o to, překonat pohodlí, vystrčit nos ze čtyř zdí a poznat tak kousek svého okolí, stačí o trošku víc, než se vám po celý rok daří.

 

Každý účastník takového pochodu zaplatí startovné v minimální výši 20 korun. Vybrané peníze však nejsou určeny ke krytí výdajů pořadatelů, všechny jsou odevzdávány Nadačnímu fondu Českého rozhlasu, konkrétně na konto Světluška, jež je určeno na pomoc nevidomým a silně zrakově postiženým.

Například v Praze se sejdou zájemci u stanice metra Malostranská mezi jednou a druhou hodinou odpoledne a zhruba sedmikilometrovou procházkou dojdou do skleníku Fata Morgana v trojské Botanické zahradě. Z řady dalších čtyřlístků rádi nabízíme společně s Klubem českých turistů třeba ty, při nichž se dá vyjít odkudkoli a cíl je vždy na nějakém kopci, obvykle kolem poledne či brzy odpoledne. Většinou se konají pod názvem Novoroční výstup na... – jmenujme například Tanečnice u Mikulášovic v okrese Děčín, Praděd v Jeseníkách, Podhorní vrch u Mariánských Lázní, Andrlův Chlum u Ústí nad Orlicí, Babí Lom u Brna, Čerchov na Šumavě, Kleť u Českého Krumlova, Háj v okrese Šumperk, Šelenburk u Krnova, Peperek u Žďáru nad Sázavou, Strážiště u Pacova, Kopanina u Mladé Boleslavi. Takhle bychom mohli ještě pokračovat.

 

Co za to dostanete

Na konci pochodu kromě pocitu dobrého skutku, jež vás bude hřát na duši, obdržíte Novoroční čtyřlístek - každý rok v novém barevném odstínu - letos ve žlutém hábitu.

 

Tak co, nezlákáme vás k novoroční procházce spojené s dobročinností? Všem, kdo se některé procházky v rámci Novoročního čtyřlístku zúčastní, přejeme

 

                                          Zdrávi došli! – a to po celý rok 2006.

Reklama