Zajímavý návrh má pro nás čtenářka eli.emanuela. K tomu si můžete přečíst ještě příspěvek čtenářky bokul. A to jsou dva poslední dnešní příspěvky k tématu domácích porodů. Příště už se dozvíte, kdo dneska vyhrál dárek.

Máte pravdu, milá eli.emanuelo. Mně taky nejvíc vadilo, když jsem pak zbytečně ležela tři dny v porodnici a musela se dívat, jak se koupe miminko... I když jsem všechno znala. Děkuju za oba příspěvky a přeju všem pěkný víkend.


Ambulantní porody

Já sama bych se asi neodvážila rodit doma. Domácí porody ale neodsuzuji - pokud je žena zdravá, má bezproblémové těhotenství, vzdělanou porodní asistentku a dostatečné vybavení a zajištění na situace, co by kdyby. Chápu ženy, které chtějí rodit doma, a znám pár žen, které rodily doma a vše proběhlo bez komplikací. Nutno podotknout, že nerodily své první dítě, ani druhé, doma porodily až třetí dítě, takže již byly zkušené.

Vadí mi ta hysterie, která kolem domácích porodů panuje. Lidé se vyhrazují, jsou buď zásadně pro domácí porody, nebo zásadně proti. Jenže svět není černobílý. Proč by měly existovat jen dvě varianty? Já sama bych uvítala možnost ambulantních porodů. Vadilo mi, že mi dítě po porodu odnesli, že mi ho odmítali dát, jednali se mnou jako s nesvéprávnou. Třeba přišla nějaká pracovnice porodnice, aby mě o čemsi poučila, a když jsem se ptala, proč mi neveze dítě, jak mi slíbili, tak prohlásila, že mi ho nepřivezla, protože pak bych ji vůbec neposlouchala a nejprve musím vyplnit tyhle papíry. No je tohle normální? Vadí mi přístup mnoha porodnic, kde se s rodičkou jedná jako s pacientem z ústavu pro duševně choré - jste blbá, my víme všechno nejlíp. Místo aby žena soustředila své síly na péči o novorozeného člena rodiny, vyčerpává se dohadováním s personálem. (Ano, jsou skvělé sestřičky, ale všude lze narazit na blbce, a to pak stojí za to.)

Myslím si, že ambulantní porody by mohly být onou zlatou střední cestou. Žena by do porodnice přijela (třeba i se svou porodní asistentkou, kterou si vybrala a se kterou si rozumí; ideál by samozřejmě byl, kdyby to byla pracovnice oné porodnice), porodila by, a kdyby bylo vše v pořádku, odešla by domů. To v současné chvíli nejde a kdekdo se brání tomu, aby to šlo. Třeba kdyby se u ženy vyskytly potíže až po propuštění, hospitalizují ji, ale ne v porodnici, odtud již byla propuštěna, musí do jiné nemocnice, ale bez dítěte. Tedy alespoň u nás to takto funguje. Nebo třeba Rh faktor - je-li žena Rh- a porodí dítě s Rh+, má smůlu. S krevními testy nikdo nepospíchá, většinou si to musí ohlídat sama a personál urgovat. Potřebnou injekci jí nikdo (její gynekolog, její praktický lékař) kromě porodnice dát nemůže, leda by si ji zakoupila za pár tisíc v zahraničí a do ČR nechala dovézt.

A těch klacků házených pod nohy je mnohem víc. Ambulantní porody v sobě spojují lékařskou péči i tolik důležitý kontakt rodiny s novorozencem již od prvních dnů. Žena nemusí prožít traumatické situace, kterým ji v mnoha porodnicích vystavují. Má také více času (pokud ji rodina podpoří) na odpočinek. Ano, na odpočinek, protože copak se dá vyspat, když na pokoji brečí další 3 děti? Když vám do pokoje v deset večer vtrhne uklízečka, rozsvítí všechna světla a vymění vám čaj (jak důležité, když ho měnila před hodinou), aby totéž zopakovala v šest ráno?

Za mě - bylo by fajn, kdyby hysterie ubylo, kdyby se nehledaly důvody, proč něco zakázat či jak protistranu očernit, ale kdyby se hledaly možnosti, jak to udělat jinak, lépe, jak aspoň částečně ženám vyjít vstříc. Třeba právě těmi ambulantními porody.

S přáním pěkného dne

eli.emanuela


Pěkné páteční odpoledne všem,

které zlákalo dnešní porodní téma a rozhodli se k němu přispět a nebo alespoň pročíst příběhy a názory ostatních.

Já jsem zažila „porod“ jen jeden. Ty uvozovky jsem použila proto, neb to, co jsem prožila, do značné míry za porod v pravém slova smyslu nepovažuji. Porodila jsem plánovaně v den, kdy sloužili všichni vybraní lékaři. Přivezli mě na sál, rozřízli mě břicho, vytáhli z něj syna, umyli ho, ukázali mi ho a pak jsme se přes 26 hodin neviděli. Lékaři to nazývají císařský řez a média o něm rádi píšou, že je to porod pro slavné osoby.

Je to už několik let zpět a kdykoli si tento zážitek připomenu, snažím si ho hlavy natlačit myšlenku, kterou mi vnutil manžel. Buď ráda, že všechno dobře dopadlo. Onen „porod“ nepovažuji za nic, co bych označila za možnost jen pro VIP. Kdyby mi někdo dovolil rodit normálně, ráda bych to absolvovala.

Vzhledem k mému zdravotnímu stavu (ačkoli se necítím být nemocná) bych porod doma sama sobě nenaordinovala. Přeci jen je tu to riziko, že v případě problému o Vás nebude postaráno.

Ze zkušeností ostatních si troufám tvrdit, že zdravé maminky v okresních porodnicích, kde je dobře vyspaný personál, prožívají porody, na které dobře vzpomínají. Ve větších nemocnicích - ať krajských nebo fakultních už přeci jen převládá spíše přístup profesionální než lidský. Je to troufalost, tvrdit to takto plošně, a tak se omlouvám personálu, který v těchto nemocnicích pracuje a snaží se nejen o profesionální, ale zároveň lidský přístup. Bohužel jedna moje známá lékařka (gynekoložka) prohlásila, že rodit děti by zvládly i cvičené opice a medicínu dělají jen ve velkých nemocnicích.

Můj porod byl tedy čistě medicínský, bez citu a moje vzpomínky na něj jsou řekněme podivné.

Osobně si myslím, že dnešní ženy touží nejen po odborné pomoci, ale také po prožitku nikoli traumatu. Většina žen z mého okolí na porodní bolesti zapomenula. Lékaři na porodních sálech, zdá se, ignorují bolest psychickou. A proto (možná) ženy touží po klidu domova i v případě porodu.

Jistě se shodneme na tom, že důležité je, aby dítě i matka byly v pořádku. Dokonce možná máme pocit, že je to samozřejmost. V naší republice jsou čísla úmrtnosti velmi nízká. Nicméně psychická pohoda také ke zdraví patří a pokud porod psychiku porod naruší, mělo by se to řešit a ne jen přehlížet.

Krásný víkend všem přeje bokul

Pozn. red.: Texty neprošly redakční korekturou.

Téma dnešního dne je: Domácí porody

  • Co si myslíte o domácích porodech?
  • Kde jste rodily?
  • Co vám vadilo?
  • Rodily byste doma?

Prosím, další příspěvky už neposílejte. V 16 hodin se dozvíte, kdo vyhrál dnešní dárek: dětské čistící mléko PRIMALBA od firmy A-DERMA.

mlik

Reklama