Ne nadarmo se jim říká “včelí medvídci“. Díky večerníčkům máme o těchto roztomilých „brundibárech“ jakési povědomí, ale obecně toho o nich víme hodně málo. A možná právě proto se nepřímo podílíme na jejich úbytku. Přitom jsou pro naši přírodu nezastupitelní.

Máme velké štěstí, že se na naší zahradě daří (kromě včel) i čmelákům. Sídlí v dutině pod jabloní a jejich temný bzukot a pomalý rozvážný let je velmi uklidňující. Díky svému robustnímu vzhledu a hustému „kožíšku“ působí přátelsky a je radost se na ně dívat. Čmeláci jsou nejen krásní, ale (jak jsme se učili už na „základce“), velmi užiteční. Opylují květy s dlouhými úzkými kalichy, do nichž včely nedosáhnou. Oproti včelkám mají ještě jednu velkou přednost. „Pracují“ i za chladného a deštivého počasí, kdy jsou včely schované v úlu.

Špatnou zprávou je, že stejně jako včel, i čmeláků rapidně ubývá.

Ještě počátkem minulého století, bylo ve světě několik set druhů čmeláků, jen u nás jich žilo téměř 30 druhů. Bohužel v posledních desetiletích mnohé druhy vymřely, jiné jsou vážně ohroženy a jejich populace stále klesá. 

Možná si to, my lidé, ani neuvědomujeme, ale máme na tom velký podíl viny  

  • Pěstování monokultur omezuje jejich zdroje potravy
  • Necitlivá snaha o „kultivaci“ krajiny, (ničení remízků), ale i likvidace starých stodol a sýpek jim bere místa pro hnízdění
  • Obliba krátce střižených trávníků ubírá čmelákům možnosti hnízdění a zimování čmeláčích matek, které bez vhodných úkrytů nemají šanci přežít zimu
  • Chemizace polí i zahrad decimuje čmeláky spolehlivě
  • Přetrvávajícím nešvarem je vypalování stařiny (i když už je dávno zakázáno), které vyhubí přezimující čmeláčí matky, čmeláčí hnízda i místa vhodná pro jejich budoucí hnízdění
  • Čmelákům škodí i ptačí budky, které na podzim necháváme nevyčistěné. Čmeláci je z nedostatku míst na hnízdění často obsazují, ale přemnožení paraziti, kteří v hnízdech přebývají, dokáží čmeláčí populaci napadnout a zničit

Co můžeme udělat pro záchranu čmeláků?

Především si uvědomit, že čmelák je ohrožený druh, jehož ztráta by měla nedozírný dopad na celou lidskou populaci. Čmelák je státem chráněný živočich a tím bychom se měli řídit. Největší pomocí pro čmeláky je umožnění jejich hnízdění pořízením čmeláčího domečku, čmelínu, který se dá umístit nejen na zahradě, ale i na balkoně panelového domu.

Poprvé jsem čmelín viděla v Záchranné stanici ve Spáleném Poříčí a zjistila jsem, že jeho výroba není o moc složitější, než výroba ptačí budky.

cmelin

Ale pokud si na to netroufáte, můžete si čmelín koupit hotový.

Co kdyby se chov čmeláků stal naším koníčkem? Udělali bychom hodně nejen pro vlastní potěšení a hlavně pro budoucnost těchto neobyčejných tvorečků.

Já bych do toho šla, a vy?

Čtěte také:

Když včelám saháte na med, musíte počítat se žihadly. Pravda, nebo mýtus

Už jsem nedoufala, že uvidím živého raka ve volné přírodě

 

Reklama