U pitného režimu je důležitá především pravidelnost. Od rána do večera bychom měli vypít minimálně jeden a půl litru vody s vyváženým obsahem minerálů. Přitom nezapomínejme na úskalí tzv. nárazové konzumace. Ta může způsobit převodnění – stav, kdy jsou nadměrně zatíženy ledviny a také další orgány. A co říkají na pitný režim odborníci? Návodem je Desatero pitného režimu.
„Doporučujeme pít průběžně po celý den od samého rána. Tělo tak může ideálně zužitkovat dodané tekutiny. Především bychom se měli vyvarovat nárazového pití většího množství tekutin, které může zapříčinit převodnění,“ vysvětluje Senior Brand Manager společnosti Toma Natura, Petr Ptáček.
Převodnění způsobuje přetěžování ledvin a srdce, což v krajním případě vede i k poruchám jejich funkcí. Přesné množství tekutin, které si tělo žádá, závisí na mnoha faktorech a je značně individuální. Uvedených jeden a půl litru je proto skutečně minimem.
„Záleží také na tom, jaké minerály a v jakém množství jsou v konzumované vodě obsaženy. Voda by měla dodávat organizmu látky, které mu prospívají a odvést ty, které se v něm usazují. Vyvážený obsah minerálů ve vodě pocházející ze skalního města v Adršpachu to splňuje,“ dodává Petr Ptáček.
Co vlastně pít jako základ pitného režimu?
Důležité je nejen množství, ale i to, co pijeme. Nejzdravějším nápojem je čistá, pramenitá voda. Přední odbornice na problematiku pitného režimu MUDr. Jarmila Rážová doporučuje: „Konzumenti by měli zvážit, která voda se stane základem jejich pitného režimu. Pro tyto účely nejsou vhodné silně mineralizované vody nebo vody sycené oxidem uhličitým. Ty by měly pouze doplňovat základ pitného režimu v závislosti na individuálních potřebách konzumenta. Mezi nejvhodnější základ pitného režimu patří nesycené vody z kvalitních přírodních pramenů. Určitý nadstandard pak představují vody kojenecké.“
Rizika dehydratace
Mírný, ale dlouhodobý nedostatek vody, který například v denním shonu ani neregistrujeme, může zapříčinit i vážné zdravotní poruchy. MUDr. Jarmila Rázová dodává: „Poměrně velkým problémem je i dlouhodobá, byť mírná, dehydratace. Pracující často zapomínají pít nebo konzumují pouze kávu, která tělo ještě více dehydruje. Výsledkem jsou bolesti hlavy a ztráta koncentrace. Problematickým je i fakt, že příčiny těchto problémů hledáme často někde úplně jinde. Skutečným důvodem je ale velice často právě špatný pitný režim.“
Světová Zdravotnická Organizace (WHO) odhaduje, že nedostatek vody je světové číslo jedna v příčinách chorob. S vodou souvisí 6 % všech chorob lidstva. Důvodem přitom není pouze špatná kvalita vody, ale i její nedostatečný přísun.
Desatero pitného režimu:
- Je nutné pít rovnoměrně v průběhu celého dne, a to již od rána.
- Nečekejte na žízeň, která je již projevem mírné dehydratace.
- Zvažte jaká voda se stane základem vašeho pitného režimu.
- Základem pitného režimu by měla být dostatečně kvalitní čistá voda, například nesycená pramenitá voda. Jedině ta je vhodná pro všechny bez rozdílu. Vhodnost ostatních nápojů se liší v souvislosti s potřebami konkrétního organismu, probíhající aktivitou, zátěží, počasím apod.
- Důležité je, aby zvolená voda měla prokazatelně vyvážený obsah minerálů, např. Toma Natura ze skalního města v Adršpachu.
- Omezujte přímou konzumaci většího množství silně perlivých vod. Volný CO2 může mechanicky narušit proces zažívání a vyvolávat tlakové potíže.
- Omezujte konzumaci slazených limonád a kolových nápojů. Jsou bohatým zdrojem cukru a jejich konzumace může citelně ovlivnit denní příjem energie (kJ nebo kcal).
- Se zvýšením zátěže zvyšujte i spotřebu tekutin. Také zde platí doporučení průběžného doplňování tekutin.
- Nejvhodnější tekutiny pro horké počasí jsou čistá voda nebo nakyslé či nahořklé nápoje. Sladká chuť pocit žízně zvyšuje.
- Tyto a další informace ohledně pitného režimu přibližují materiály na stránkách Státního zdravotního ústavu (www.szu.cz).
Zdroj: MUDr. Jarmila Rážová, Státní zdravotní ústav, Toma Natura, WHO
Více hledej na stránkách http://www.mojetoma.cz
Nový komentář
Komentáře
NEJLEPŠÍ JE JEN OBYČEJNÁ VODA
kdyz je zima moc nepiju,ale v lete to ano
.. jo jo .. vím - že v pitném režimu hodně plavu :-(
Při hubnutí je pití důležité
tsss, vypiju kolem tří litrů vody nebo bylinkového čaje. když mám míň už to pociťuju jako nepříjemný pocit, že mi není dobře, mírně mě pobolívá hlava a zády atd. stačí hlídat příjem
kattula55 — #15 Ja to mam uplne presne naopak. Kdyz piju, tak me dost casto boli hlava. Ale je fakt, ze az rano vetsinou.
vše s mírou
Vždy když se píše o pravidelném pití vody se informace trochu liší. Dnes jsem byla na školení kde jsme se dozvěli že každý člověk zdravý by měl vypít denně 22ml na každý kilogram své váhy a při nemoci až 38ml na každý kg své tělesné váhy. Ale myslím že pít vodu je důležité a každý má svoji hranici.
nj, ale co ta coca cola, že?
mam nejradeji cistou vodu,ale musim se priznat ze moc nepiju,v lete nekdy ano,to se donutim cas od casu i k litru,nebo litru a pul,ale jinak tak max pul litru denne,ale snazim se
Mam nejradějí čistou vodu........
Vypiju min. 3 l tekutin denně. Piju hlavně ovocné čaje, obyč vodu z kohoutku občas mírně dochucenou malým množstvím džusu.
já se teda taky musím hlídat,protože kdybych na pití nemyslela, stačily by mi někdy i 2 skleničky denně
já vím nesmím zapomínat na tekutiny............
já se musím pořád hlídat, abych vypila aspoň 1,5 l denně
Pít se musí
libuno — #16 není to reklama, je to pravda, pít se má pravidelně, byť není žízeň.
Piju pořád, ovšem taky se zapomenu a najednou zjistím, že mi bolí hlava, ano protože jsem nepila.