O tom, že cesty života jsou nevyzpytatelné, se přesvědčila čtenářka Lenig, která se přestěhovala z velkého města do malého, navíc vzdáleného přes 200 kilometrů...

V malém městě se člověku tak pohodlně nenakupije a všechno je tam dražší, píše čtenářka Lenig ve svém dnešním příspěvku k tématu...


Milé ženy-in a milý Jakube!

Ještě před třemi roky v tuto dobu mě ani nenapadlo, že se brzy postěhuji z velkého města do malého, z kraje do kraje, z jednoho koutu Čech do jiného, 220 km vzdáleného. Ale člověk míní a život mění. Na jaře 2010 jsem na netu poznala „muže svých snů“ a do podzima jsem se stěhovala ze statisícového Liberce do města, která čítá kolem 3 000 obyvatel. Za manželem, který tu měl slušnou práci a jelikož již mu bylo dost přes 50 let, obával se, že u nás se mu bude práce shánět špatně.

Zde v malém městě mi nejdříve vadilo to, že si hned nemohu koupit, co potřebuji, a že toho bylo dost, když jsme si zařizovali náš první společný byt. Leč jsou tu jen menší obchody (české), kde je vše zhruba o polovinu dražší než ve městě, na které jsem byla zvyklá. A ostatní zboží u nás prodávají výhradně šikmoocí spoluobčané, a na to já nejsem tedy zvědavá. Takže jsme buď odpoledne, když manžel dojel z práce nebo o víkendu jezdili do města (40 km). Takže toto mi z počátku vadilo, dokonce moc. Dneska jsem si již zvykla, u nás nakupujeme jen to nutné a stejně často do města jezdíme (1x za 14 dní třeba), takže zbylé věci se koupí později.

Dneska to mám již obráceně, vyloženě si tu užívám klidu, žádné drncání tramvají a podobně. I aut tu jezdí o mnoho méně než v Liberci, to dá rozum. Kromě snad jednoho místa se nemusím nikde bát přejít silnici, kdežto v Liberci byly problematické snad všechny velké křižovatky, nejhorší je tam proslulý Šalďák (Šaldovo náměstí). Když někdy jedu do Liberce, tak mi už ten městký hluk a velký provoz dost vadí a těším se zase domů, sem do klídku.

Chyběly mi zpočátku Jizerky, ale tady jsou zase Krušné Hory a na Boží Dar to nemáme daleko. Ani na Šumavu ne, i když trošku dál než na Božák, to ano.

Co mi tady vyloženě vyhovuje, tak máme domácí vejce, králíky, brambory, občas se dostaneme k domácí zabíjačce. Kupujeme si med od včelařů, a že je to rozdíl proti medu z obchodu, to mi věřte. Již se nám také zadařilo a dostali jsme se k domácímu telecímu masu apod. Jsou tu v okolí hodně Biofarmy, kde se sežene výborný kozí sýr a další produkty. Biojarmarky bývají o víkendech, takže si takový nákup spojíme s výletem a jsme tu velmi spokojeni.

Kultura tu probíhá, koncerty nebo divadla bývají v Sokolovně anebo zajedeme do města na nějakou akci občas. Pokud nás osloví.

Horší je to zde se zdravotnictvím, to není nejlepší, takže za odborníky taky jezdíme buď do krajského města (těch již zmíněných 40 km) nebo do Plzně, která je zhruba 50 km odsud, ale zato jsou tam opravdu profíci a obě Fakultní nemocnice nám zatím vždy pomohly, když jsme potřebovali.

Takže to shrnu, já jsem tu spokojená, za 2 roky a 3 měsíce, co zde bydlím, už jsem si našla i dost známých lidí, možná i nějakou kamarádku. Dokonce již od léta mám i brigádu (je zde obrovská nezaměstnanost!!!).

Přeji hezký den všem čtenářkám a těším se na Vaše příběhy.

Lenig

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 18. ledna 2013: Cesta z města, cesta do města

  • Přestěhovala byste se z vesnice do města, nebo z města do vesnice?
  • Proč ano a proč ne?

Své příspěvky k tomuto tématu formou úvah a zkušeností zasílejte na e-mailovou adresu redakce (viz níže), a to nejpozději 18.1.2013 do 15.00 hodin. Příspěvky ať jsou dlouhé alespoň jako tento odstavec textu, tedy pokud chcete mít šanci na uveřejnění a tím i možnost získání pěkného dárku - balíčku ORIFLAME: denní krém ORIFLAME essentials Moisturising, oční gel ORIFLAME essentials, oční krém ORIFLAME eco beauty, který tu mám připravený pro jednu z přispěvatelek.

cenacenacena

Reklama