62e14f7626d7cobrazek.png

Foto: Claudia Cardinale v roce 1957
Unknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Narodila se v roce 1938 v Tunisu italským rodičům, jejichž předkové pocházeli ze Sicílie. Doma se však mluvilo jenom francouzsky, Tunis byl v té době francouzskou kolonií. Také výchova malé Claudie a jejích sourozenců byla francouzská. Vlastně i jméno měla holčička původně francouzské -  Claude, stejné v mužské i ženské podobě. V roce 1957 získala titul královny krásy tak trochu pro své vůli.

Do soutěže se vůbec nepřihlásila a údajně měla na této akci prodávat vstupenky do tomboly. Jenže svou krásou vysoce převyšovala všechny soutěžící dívky v sále, a tak ji přes její protesty vytáhli z publika na jeviště a rázem se z ní stala hvězda a nová miss. Odměnou za vítězství v soutěži byla cesta do Benátek v době, kdy se tam konal filmový festival.

Tam upoutala pozornost filmového producenta Franca Cristaldiho, který se jí ujal, stal se jejím manažerem a rozhodl se, že z ní udělá hvězdu. Bohužel byla tu malá komplikace. V té době byla už Claudia krátce těhotná. Byl to důsledek znásilnění. Claudia se jako katolička rozhodla, že nepůjde na potrat. Jediný člověk, kterému se kromě své rodiny svěřila, byl právě Franco Cristaldi, šéf společnosti Vides. Pomohl jí. Odvezl ji i s matkou do Londýna, aby se tam naučila anglicky (oficiální verze) a mohla na klinice tajně porodit (skutečnost). Chlapečka Patrika pak vychovávala Claudiina matka jako své dítě a Claudiina bratra. Pravá identita dítěte nesměla na veřejnost proniknout.


 
Gepard - jeden z nejslavnějších filmů, které Claudia natočila

To už šla Claudia z role do role, pět šest titulů ročně nebylo nic výjimečného. Uvádí se, že natočila 154 filmů. Největší žeň jich byla od konce padesátých let přes šedesátá a sedmdesátá léta. Charakteristický se pro Claudii stal její hluboký, chraplavý hlas. Ten se v dětství stal příčinou, proč nemohla zpívat ve školním sboru. Nelíbil se ani zpočátku mnoha režisérům, neseděl jim ke krásné Claudiině tváři, takže ji nechávali předabovat i v italštině. Teprve když ji taková režisérská esa jako Federico Fellini a Luchino Visconti ve svých filmech nechali mluvit jejím hlasem, odvážili se i ostatní.

Vztah s Francem Cristaldim přerostl nakonec v partnerství a od roku 1966 i v tajně uzavřené manželství. Nebylo to ale ze strany Cristaldiho úplně nezištné. Hned na začátku musela Claudia podepsat smlouvu s docela drsnými podmínkami. Prakticky se nemohla v následujících letech ani pořádně najíst, aby nepřibrala na váze, nesměla svévolně změnit image - účes, líčení či styl oblékání. Taky nesmělo před novináři padnout slovo o existenci jejího syna. Přesto to paparazzi po čase „vyčmuchali“ a Claudia musela s pravdou ven.

Zpočátku Claudia cítila vůči Cristaldimu vděčnost za nastartování její kariéry. Postupně si však uvědomovala, jak omezuje její svobodu. Když potkala stejně starého režiséra Pasquale Squitieriho, po patnácti letech se rozhodla, že požádá o rozvod. Bylo zle. Franco Cristaldi vyhrožoval sebevraždou, a dokonce si před Claudií podřezal žíly.Pasquale Squitieri se stal otcem Claudiiny dcery, která se narodila v roce 1979. Je zajímavé, že se ve stejné době Claudia stala i babičkou. Jejímu synovi se narodila dcerka Lucille. Narození obou holčiček sice Claudii se synem sblížilo, ale jen krátce. Patrik se totiž odstěhoval i s rodinou do Ameriky, žije v New Yorku a není s matkou v častém kontaktu.

Po roce 2000 Claudia vstoupila i na divadelní prkna. Největší úspěchy slavila ve hrách Luigiho Pirandella nebo Tennesseho Wiliamse. Žije v Paříži, kde její dcera vystudovala na Sorbonně dějiny umění. Stala se také velvyslankyní UNESCO pro ženy 21. století a aktivně bojuje za ochranu ženských práv v Tunisku. Miluje kávu a čokoládu a její velkou neřestí je kouření.

image.png

Foto: Shutterstock

I když zestárla – letos jí bylo už 84 let – za své vrásky se nestydí. Nikdy nepodstoupila žádnou plastickou operaci…

Zdroj info: Filmový magazín 1971, Kronika filmu 1995

Na našem webu jste si mohli přečíst i o těchto zajímavých ženách:

Reklama