„Zvládli jsme i zemětřesení,“ říká Petr Burian z CK Periscope Skandinávie, která je u nás už 20 let známá jako specialista na severské státy, ale nabídku zájezdů stále rozšiřuje o další destinace.

CK Periscope Skandinávie

Když se před dvěma lety druhé největší město Nového Zélandu Christchurch proměnilo během pár minut v hromadu trosek, nacházelo se epicentrum zemětřesení i pod hotelem, kde bylo ubytovaných 15 klientů CK Periscope Skandinávie...

„Byla to určitě největší zatěžkávací zkouška, jakou jsme kdy museli podstoupit,“ vzpomíná Petr Burian z CK Periscope Skandinávie. „Otřes, který 22. 2. 2011 překvapil obyvatele Christchurch, patřil k nejničivějším v historii země. Proběhl těsně pod povrchem země a v samém historickém centru města. Právě tam stál i „náš“ hotel, kde jsme měli ubytovaných 15 klientů. Až mnohem později jsme se dozvěděli, že sutiny města tehdy pohřbily 180 lidí..

.CK Periscope Skandinávie

Měli jsme velké štěstí. Ve chvíli, kdy došlo k otřesu, byla většina našich klientů na velrybím safari na moři. Ale pět jich zůstalo ve městě. Mobily nefungovaly, tak jsme se je vydali hledat na vlastní pěst. Umíte si asi představit, jaký balvan nám spadl ze srdce, když jsme je všechny objevili v bezpečí živé a zdravé. Časem se nám pak dokonce podařilo dostat ze zbořeného hotelu i jejich zavazadla.“

CK Periscope SkandinávieNeodradil vás tenhle zážitek od pořádání zájezdů do míst, kde kvůli přírodním vlivům hrozí podobná nebezpečí?
Poznávání světa na vlastní kůži s sebou jistě nese větší riziko, než když se na něj díváte v televizi z pohodlného gauče. My samozřejmě děláme maximum pro to, abychom na cestách především zajistili bezpečnost a zdraví svých klientů. Zároveň, stejně jako lidé, kteří s námi už 20 let jezdí, víme, že ty nejkrásnější přírodní divy ukrývají země se stále živou vulkanickou činností, jako je Island, Nový Zéland, Austrálie...

CK Periscope Skandinávie všichni znají především jako odborníka na Skandinávii. Myslíte si, že zájem o severské země stále trvá, nebo lidé míří spíš jinam do světa?
Když vycházím z našich zkušeností, konkrétně v případě Norska a Islandu platí – kdo tu nádheru jednou viděl, chce se tam vrátit. Těší mě, že máme mnoho klientů, kteří s námi jezdí do Skandinávie opakovaně, několik let po sobě. Máme dokonce spřízněné duše, které s námi jedou letos už potřinácté! Těší mě, že zájem o severské země mezi našimi lidmi stále roste.

 

Vy osobně se nejraději vracíte do Norska. Čím je pro vás tahle země tak přitažlivá?
Když jsem se v polovině 90. let poprvé ocitl v Norsku, ta země mě úplně okouzlila. Uchvátila mě hlavně zdejší příroda, ale líbí se mi i slušnost a poctivost Norů. Dá se říct, že je to skoro ideál, jak by vztahy mezi lidmi měly fungovat. Jsem rád, že můžu zprostředkovat ostatním možnost užívat si krás severských zemí a že se vracejí spokojení a se skandinávským úsměvem na rtech.

S jakým úsměvem?
Skandinávský úsměv – to je pojem, který jsem sám vymyslel. Zjistil jsem totiž, že vždy, když jdu k letadlu a mířím na Sever, začnu se usmívat. Protože na Severu se všichni lidé usmívají. Pokud ne na pohled, tak aspoň uvnitř.

CK Periscope Skandinávie slaví 19. 1. 20 let od svého založení. Vyprofilovala se především jako specialista na severské země, ale svou nabídku zájezdů každoročně  rozšiřuje o další destinace. Více na www.periscope.cz

 

 

Reklama