„Nevíš náhodou, co je to dress code black tie?“ přišla mi jednou smska od kamarádky, která se chystala do společnosti. Také už se vám stalo, že jste se chystali na důležitou akci a nevěděli jste co si vzít na sebe, protože z pozvánky na vás koukal jen cizí název? Máme pro vás slovníček, se kterým už vždy budete vědět, co vytáhnout ze skříně.

Podle toho, jak se obléknete do společnosti, na vás budou lidé koukat. A ať se vám to líbí, nebo ne, také podle toho s vámi budou jednat. Na důležitou akci byste neměla být ani příliš slavnostně oblečená, takzvaně over dressed, ale ani příliš ležérně. Vždy se podívejte, co se píše na pozvánce, nebo se rozhodujte podle toho, na jakou událost jdete.

Oblečení musí být vždy přiměřené a musí odpovídat dané příležitosti. Samozřejmě i společenský oděv podléhá módním trendům, ale nikdy nesmí být příliš výstřední. S doplňky to příliš nepřehánějte a hlavně si dejte pozor, aby s oblečením ladily.

 

Čtěte také

  • White tie

Pokud je na pozvánce napsáno white tie, oblékněte si velkou večerní toaletu. Vždy by měla být dlouhá až na zem, často ze světlých či lesklých materiálů. Živůtek je buď bez ramínek, nebo s velkým výstřihem. K tomuto modelu byste měla obléknout i dlouhé rukavice, ty se však nikdy nesundávají. Muž obléká frak. White tie se nosí na vysoce formální, společenské události.

dlouhe

Dlohé černé šaty jednoduchého střihu budou slušet většině postav. K šatům můžete vzít jako doplněk kožešinovou štolu nebo krajkový šál. Malé psaníčko do ruky a na nohy obujte jemné páskové lodičky. (Šaty Mango)

  • Black tie

Black tie znamená také formal dress code, nemusíte to tedy s formálností příliš přehánět. Stačí klasické černé koktejlky. Pro muže smoking tmavé barvy.

m

Malé černé mají mnoho podob. Můžete je mít s tříčtvrtečními rukávy, ale i s tenkými špagetovými ramínky, pokud na ně máte postavu. (Mango)

  • Creative black tie

Jedná se o formální událost, tudíž platí to samé jako u klasického black tie, ale hostitel vás vybízí k tomu, abyste svůj oděv něčím oživili. Prostor je tu pro originalitu a módní trendy.

m

Proč nezkusit něco výjimečného, když nám to pozvánka umožňuje? Co třeba polodlouhé šaty vretro stylu z nádherného materiálu? (H&M)

  • Formal

Tento výraz znamená formální oblečení. Většinou tu platí stejná pravidla jako u black tie.

p

Klasickými pouzdrovými šaty nemůžeme nic zkazit. Malé černé ozvláštněné výšivkou. (Gábina Páralová)

  • Semi-formal

Tady si musíte dávat pozor, kdy se daná událost koná. Pokud jdete na akci dopoledne či odpoledne, měla byste mít velice elegantní kostýmek.

ko

Luxusní bílá košile s mašlí a černá sukně určitě hostitele neurazí a bude méně škrobená než kostýmek. Pokud se kostým vyžaduje, oblečte si k této kombinaci vypasované sako. (Gábina Páralová)

Jestliže akce začíná po 18. hodině, oblečte si koktejlové šaty.

  • Coctail

Z názvu je vám určitě už jasné, že si oblečete koktejlky. K těm si vezměte elegantní lodičky a psaníčko.

m

Koktejlky můžou zářit a být odvážnější než klasické malé černé. Zkuste flitry a korálky. Inspirace dvacátými lety (Šaty Mango)

Použité fotky: facebook mango a H&M, kolekce Gábiny Páralové

Fotky vybrala a okomentovala Dana Haklová.

Reklama