Protože nás v televizi zaujal, rozhodli jsme se zkontaktovat Citrona. Že nevíte, o koho jde? Objevil se v reklamě na minerálku Korunní, při níž ho porota SuperStar nenechala postoupit do dalšího kola. Reklama se později od soutěže SuperStar odpoutala a Citron svůj song společně s Kapkou, kterou si zahrála Olga Lounová, dozpíval do konce.

A protože nám připadalo, že bude Citron zajímat i vás, rozhodli jsme se vám v novince: Ptejte se Citrona! dát prostor pro vaše dotazy. Jaký rozhovor tedy nakonec vznikl...

Vojta DurstJméno: Vojta Durst Duřt alias Citron
Datum narození: 17. března 1978
Znamení: Ryba

Čtenářka Univerzální uklizečka: Milý Citrone, přijde vám život kyselý?
Jak kdy, ale většinou ne. Já jsem od přírody trošku mrzout, ale v podstatě optimista.

Jak se to projevuje: mrzout optimista?
Třeba tak, že jsem z těch lidí, kteří se musí přemlouvat, aby ráno vstali. Na nikoho se po ránu první neusmějí, ale když už se někdo usměje na ně, tak jim to začnou oplácet. Je to trochu jako krátkodobá a dlouhodobá paměť - krátkodobě se mi stává, že jsem kyselý, dlouhodobě jsem optimista a nestěžuju si.

Čtenářka Univerzální uklizečka: Jaké to je, být Citronem? A poznávají vás lidé na ulici?
Odpověď obrátím: Lidi na ulici mě nepoznávají, protože já nejsem Citronem, jsem herec. Upřímně řečeno, v té reklamě jsem byl na pohled dostatečně zdeformovaný.
A jaké je to, být Citronem? Vzhledem k tomu, že reklama dopadla dobře, tak je mi jako Citronovi také dobře. Nemám s tím žádné velké potíže, akorát je teď období, kdy se dohadují nějaké produkční záležitosti, to nemám rád. Věci se mají dobře udělat a pak už žít vlastním životem.

Čtenářka *modrá: Hrajete v nejlepší reklamě roku, věnujete se muzice?
Věnuji se muzice, ovšem v současné době jen divadelní muzice. Skutečnost je taková, že divadlo se většinou dělá s reprodukovanou muzikou, ale já jsem muzikant, takže mi vyhovuje divadlo s živou hudbou, což se mi právě daří.
A k té nejlepší reklamě roku... není to jen moje zásluha. Je to reklama, takhle si to přál zákazník a my to prostě udělali. Dali jsme do toho nějakou tvůrčí energii, ale to, že jsem tam jako Citron, jsem si nevymyslel. Řekli mi, co mám udělat, a já to udělal. Lichotí mi, že se to lidem líbí, ale není to to, co na své práci považuji za podstatné.

Několik čtenářek se ptalo, čím jste v civilu, poodhalil jste, že jste muzikant a herec, řeknete mi k tomu víc?
Jsem divadelní herec.

Vystudoval jste DAMU, nebo konzervatoř...?
Mám za sebou Vyšší odbornou hereckou školu v pražské Michli. Hraju především pohádky a díky tomu, že se moc neobjevuji v televizi, tak mě nikdo moc nepoznává. Občas si mě za roli Citrona dobírají kamarádi (smích), kteří mě samozřejmě poznali.

Kam si na vás mohou čtenářky třeba s dětmi zajít, do nějakého divadla?
Ať chodí s dětmi do školky, hrajeme zájezdově po celé České republice. I když teď jsme měli premiéru v Divadle Na Čertovce, kde budeme hrát pravidelněji - tam bych rád pozval na jakoukoli pohádku, protože jsou chytré, vtipné i duchaplné. Patronát nad divadlem mají manželé Jaroslav Dušek a Ivetka Dušková, přijde mi, že je to nová rodící se scéna, která si zaslouží pozornost.

Pohádky, které hrajete, jsou klasické, anebo je to nějaká autorská tvorba?
Zrovna teď frčí etnické pohádky. Teď v neděli jsme měli premiéru pěti etiopských pohádek Oheň na hoře. Hrajeme tam na různé bubny a bylo to přijaté velice kladně. Řekl bych, že je to právě proto, že jsme si s tím dali tu několikaměsíční práci a neodflákli to za týden, jen aby to bylo.
Když je práce fortelně odvedená, je to vždycky poznat. To se zadařilo i u toho Citrona a je to na tom vidět - nebyla to práce stylu: Ono to nějak dopadne.

Čtenářka Ifulinkaa: Jaký je to pocit, být navlečen v tom uplém kostýmu? Pokud nejste zrovna cyklista, může to být divný pocit, ne?
A já k tomu dodávám: Nepřipadal jste si jako idiot?
(Smích) Pocity jsou smíšené, člověk v tom má opravdu pocit, že vypadá jako idiot, ale zároveň je ten kostým vtipný. Trochu, jak je to upnuté, jsem zjistil, že mi lezou špeky. V kostýmu bylo vidět skutečně všechno. Nevím, jestli to na kameře vyretušovali, nebo jestli to bylo vidět jen z těch dvaceti centimetrů, ze kterých jsem to viděl já...? Na té reklamě to vidět není, ale sám jsem si připadal tlustý, což pro mě byla nová zajímavá zkušenost.

Připadat si tlustý je nová zajímavá zkušenost?
Vždycky jsem byl chlapec jako panna. Všechny babičky a tetičky mi to vždycky vyčítaly, že jsem hubený jako lunt, a když do mě foukne vítr, tak mě porazí. Teď jsem druhým rokem ženatý a přibral jsem asi pět kilo, jak se o mě žena pěkně stará. Už je to tedy lepší a připadám si takový pevnější.

Takže svůj „špek“ neřešíte?
Neřeším. Nedávno jsem onemocněl - asi jsem bral málo vitaminů - přes víkend jsem vypotil skoro všechno, co jsem nabral, tak jsou mi teď všechny kalhoty velké a musím do nich zase ztloustnout. Ale neberte to jako návod.

Jste dva roky ženatý, máte děti?
Zatím ne, ještě nepřišly. Samozřejmě jsme o nich mluvili, ale necháváme tomu volný průběh, nepočítáme žádné plodné a neplodné dny.

Manželka je také herečka?
Také.

Takže se znáte ze studií?
Ne, známe se z divadelní kavárny. Potřebovali jsme princeznu do jedné pohádky. Principál mě zaúkoloval, abych si jako představitel kladného hrdiny sehnal hereckou partnerku. Píchnul jsem v divadelní kavárně na nástěnku papír a našel si tak svou princeznu na inzerát.

Považujete reklamu s Citronem za nějaký zlom ve vaší kariéře - je přece jen hodně výrazná... Dostáváte nové nabídky?
Už jsem dělal několik reklam, ale zpravidla do zahraničí. Zatím mě oslovují jen kamarádi s nápady, jak využít kostým Citrona. Jinak nikdo další, kromě produkce, která točila právě tu reklamu s Citronem. Mají také spoustu nápadů, tak uvidíme, co z toho bude...

Kolik jste, od té doby, co jste se „proslavil“ jako Citron, poskytl rozhovorů do medií?
Jen tenhle a ještě jeden telefonní pro jednu paní z Blesku, jestli se tomu tedy po telefonu dá říkat rozhovor. Ale já to takhle opravdu postavené nemám: Živím se reklamou, ale dělám divadlo, to je pro mě důležitější - je to můj hnací motor.

Reklama s Citronem je navázaná i na SuperStar - dokážete si představit, že byste se takové soutěže zúčastnil? Lákalo by vás to?
Možná před deseti lety, dneska bych do toho nešel. Tím od toho nechci nikoho odrazovat, je to určitě dobrá zkušenost, ale je to takový zhuštěný showbyznys. Mám pocit, že jako stálice na naší i zahraniční populární scéně zůstávají lidé, kteří se tam vypracovali postupně, ne lidé, kteří tam byli vystřeleni jako raketa.
Když jsem byl na zahajovacím večírku SuperStar, kam mě pozvali, tak jsem tam viděl některé interprety naživo, třeba Vlastu Horvátha. A to je právě ten příklad, který jsem chtěl dát: To, že někdo vyhraje SuperStar, ještě není zárukou úspěchu. Ani to není moje cesta - nehoním se za popularitou, dělám něco, co mě samotného posouvá. Ale samozřejmě bych byl rád, aby moje dílo oslovilo tisíce a desetitisíce - přesto mám rád spíše komornější záležitosti. Ani nemám doma televizi.

Tak, odstraňme Citron: Představte se nám...
Jmenuji se Vojta Durst, nebo Duřt.

Tomu nerozumím: buď , a nebo? Jakto?
Můj prapředek, který přišel do Čech v roce 1654 z Bavorska, se jmenoval Johan Durst. Přišel jako osadník po Třicetileté válce, protože tu skoro nikdo nezůstal - všichni byli buď v exilu, nebo povraždění. Můj další prapředek František, tuším v roce 1842, si nechal změnit příliš německé jméno Durst na Duřt. V překladu z němčiny by mé jméno znamenalo Žíznivý Honza, takže jsem za tu změnu na Duřt neskonale vděčný, ale protože často točím se zahraniční produkcí, tak tam je trochu komplikované, jmenovat se Duřt - prostě to nedovedou vyslovit. Používám tedy obojí. V komunikaci s filmem jsem většinou Durst, zapsal jsem se tak do několika agentur, když jsem začínal, a teď je v tom bordel (smích).

Zajímají mě vaše písničky - máte nějakou vlastní tvorbu, kde ji můžeme slyšet a můžeme si ji koupit?
Nemůžete, dokonce ani na internetu. Měli jsme kapelu Pub Culture, která je momentálně v rozkladu. Zpívali jsme takový blues. Vypadá to, že možná za nějaké dva měsíce zase začneme fungovat, uvidíme...

Pub Culture - to je veselé jméno, jak vzniklo?
Byl to nápad našeho basáka, dej Luboši Štricovi pánbůh věčné nebe, který si to jméno stále přál. Stále jsme vymýšleli, jak se budeme jmenovat. Luboš umřel, tak jsme si tak nakonec na jeho památku začali říkat.

Umřel?
To jsou takové zážitky ze života, které se občas stanou, nebudeme to rozebírat.

Dobře, pojďme k něčemu veselejšímu, třeba nějaké asociace: Zvíře?
Papoušek.

Vojta DurstJiné zvíře?
Klokan.

Barva?
Červená.

Herečka?
Wilhelmová.

Pokrm?
Rizoto.

Výborně, vyhrál jste účast v rozhovorech v našem magazínu. Teď mě ještě napadlo: Co váš nos, máte opravdu kapitální. Máte s ním nějaký veselý příběh?
Když jsem hrál v Cyranovi, tak Honza Habr, představitel hlavní role, měl problémy sehnat si větší falešný nos, než je ten můj nefalešný. Jinak ale mám s nosem spíš problémy - stále mám pocit, že mi ho chce někdo urvat, protože ho strkám, kam nemám. Ostatně to, že je tak křivý, zavinily jedny dveře do sklepa...

Co byste popřál čtenářkám magazínu Žena-in.cz?
Přeji vám, aby se na vás každý den někdo neznámý usmál!

Kam dál?

Znáte někoho podobně nosatého? Líbí se vám Honza v roli Citrona? Viděla jste ho někdy v nějaké pohádce? A půjdete se na něj podívat? Je vám Honz sympatický? Líbí se vám víc jméno Durst, nebo Duřt?

Reklama