64982873b782fimage.png
Foto: Shutterstock

Citron na zesvětlení
Slunce zesvětluje vlasy a určitě jste už slyšeli, že pokud si do vlasů vymačkáte celý citron a dáte je na sluníčko, proces zesvětlení bude mnohem větší a efektivnější. Je to pravda, ale svým vlasům neuvěřitelně uškodíte. Citron vaše vlasy vysuší a zacuchá. Při rozčesávání si jich tedy ještě k tomu polovinu vytrháte. Některé ženy, zejména Asiatky, citron používaly k zesvětlení pleti, jenže kyselina citronová v žádném případě na pleť nepatří, maximálně ji poleptá. 

Jedlá soda na zuby
Bělící pasty nefungují, vy ale chcete mít k opálené pokožce krásně bílé zuby. V článcích se dočtete, že ci máte až několikrát do týdne vyčistit zuby jedlou sodou. Pokud si chcete zničit sklovinu, tak směle do toho, my to ale v žádném případě nedoporučujeme ani zkoušet. Pokud stojíte o zdravé vybělení, zaplaťte si to ordinační.

image.png
Foto: Shutterstock

Zelí na hubnutí
Zelí obsahuje hodně vitamínu C a má poměrně málo kalorií, přitom je zdravé. Není divu, že je častou součástí mnohých diet. Naše babičky ho jedli hodně, ale my bychom to neměli přehánět, konkrétně kvůli látkám, které se označují jako strumigeny – vyšší množství může bránit při vstřebávání jódu štítnou žlázou. Pokud byste zelí opravdu jedli v nadměrném množství, mohli byste si zadělat na sníženou funkci štítné žlázy.

Cola na průjem
Cola po lžičkách bez bublinek funguje na zkažený žaludek, to je celkem známá babská rada, ale pokud máte problém se střevy a trápí vás průjem, colu si nedávejte. Ta totiž obsahuje kofein a to by vám mohlo spíš uškodit a stav ještě zhoršit.

Olivový olej na opalování
Dříve nebylo takové povědomí o škodlivosti slunečních paprsků, a tak se nikdo netrápil s ochranou proti slunci. Naopak lidé chtěli být co nejvíc opálení a jít tomu naproti, k tomu využívali nejrůznější oleje, které když se namazali na pokožku, přitahovali ještě víc slunečních paprsků a opravdu šli do hněda rychleji. Funguje to, ale je to nebezpečné, protože takový olivový nebo slunečnicový olej neobsahují vůbec žádnou ochranu. Dnes se již dělají oleje, který zrychlují proces opalování a zároveň chrání.

6498282908b37image.png
Foto: Shutterstock

Mrkev místo SPF
Povídá se, že pokud si zapomenete nebo z nějakého důvodu nemáte možnost namazat se krémem s SPF, můžete použít třeba mrkvový olej, kvůli obsahuje betakarotenu. To ale nemá nic společného s ochranou, proto to nedoporučujeme ani zkoušet. SPF je nesmírně důležité používat a zejména na místa, kde je kůže citlivá, jsou na ní znaménka apod.

Zdroj: autorka článku, healthline, fortsondentistry, studie o konzumaci zelí

Reklama