Svědění často doprovází i přítomnost lupů. Pokožka bývá podrážděná, suchá nebo naopak hodně mastná. „Ve vážnějších případech způsobuje svědění kožní onemocnění, jako je atopický ekzém, lupénka či plísňová nebo bakteriální infekce,“ jmenuje dermatoložka Zuzana Macková z Perfect Clinic.

Mezi další příčiny patří stres, hormonální změny, alergická reakce na barvu na vlasy, nedostatečná hydratace nebo nevhodná dráždivá vlasová kosmetika. Dlouhodobé úporné svědění je třeba řešit s dermatologem.

V našem případě nešlo o žádný závažný problém, ale chvilkové problémy způsobené nošením čepice a větší tvorbou lupů. Proto jsme se odvážily vyzkoušet babské rady, které slibují okamžitou úlevu. Rozhodně ale nikomu neradíme, aby je zkoušel také. Zvlášť pokud je za svěděním nějaká vážnější příčina a pokožka je hodně podrážděná, tvoří se na ní puchýřky apod. Vše jsme prováděly s vědomím vedlejších účinků a s tím, že nemáme žádné závažnější dermatologické problémy.

Pokus č. 1: Citrónová šťáva
Vyrovnávání pH pokožky, antibakteriální účinky a absorpce nadměrného oleje. To jsou tři vlastnosti přisuzované citrónové šťávě, které mají potenciál pomoci se svěděním. Postupy, jak využít citrónovou šťávu proti svědění, jsou různé. My jsme smíchaly šťávu z jednoho citrónu s hrnečkem vody. Vlasy jsme umyly šamponem, následně propláchly šťávou s vodou, promasírovaly, nechaly pár minut působit a opláchly vlasy čistou vodou.

Výsledek: Procedura svědění neodstranila, ale vlasy příjemně voněly po citrusech.

Upozornění: Pro dokázání, že citrónová šťáva může zmírnit svědění pokožky hlavy neexistují jasné vědecké důkazy. Záleží také na citlivosti dané osoby, u choulostivějších jedinců může dojít k podráždění pokožky, proto je vhodné působení nejprve vyzkoušet jen na malé části hlavy.  

Pokus č. 2: Jablečný ocet
Podobně je na tom i jablečný ocet, který rovněž pomáhá vyrovnat pH pokožky a vyznačuje se antibakteriálními účinky. My jsme smíchaly půl hrnečku jablečného octa s půl hrnečkem vody, roztokem přelily vlasy, nechaly pět minut působit a následně hlavu umyly šamponem.

Výsledek: Bylo patrné určité zlepšení a vlasy svědily méně. Velkým benefitem byl jejich krásný lesk.

Upozornění: Podle vědců má jablečný ocet v péči o pokožku hlavy potenciál, ale nikdo ho dosud zásadním způsobem neprozkoumal. Odborníci také tvrdí, že tyto věci jsou velmi individuální. Někomu tedy jablečný ocet fungovat může a někomu ne.

Pokus č. 3: Jedlá soda
Mezi doporučeními se často objevuje také jedlá soda, od níž si mnoho lidí slibuje, že zabrání svědění. Vyzkoušely jsme ji tedy také. Vlasy jsme namočily a jedlou sodou (jedna velká lžíce) jsme následně promasírovaly pokožku. Sodu jsme nechaly pět minut působit a vlasy jsme opláchly.

Výsledek: Ze všech tří pokusů byl výsledek nejlepší. Svědění bylo po aplikaci sody o dost menší, takřka nulové. Ovšem vlasy měly velmi hrubou strukturu. 

Upozornění: A tady už je věda více proti. Jedlá soda má pH kolem 9, zatímco pokožka hlavy cca 5,5, což nejsou úplně kompatibilní hodnoty. Takže výsledkem může být dost nepříjemné podráždění. Soda může pokožku nadměrně vysušovat (takže pro osoby, které ji už tak mají suchou, je zcela nevhodná) a krystaly mohou zase trhat vlasová vlákna. Odborníci její použití na vlasy tedy zrovna nedoporučují. Na druhou stranu má soda schopnost odstraňovat přebytečný maz, takže by mohla lépe vyhovovat lidem, kterým se hlava nadměrně mastí.

„Ocet ani soda na pokožku hlavy nepatří, obzvlášť ne v situaci, kdy svědí. Soda a kyselina octová se sice v kosmetickém odvětví používat mohou, ale jde o koncentraci. Pokud by to člověk doma přehnal s dávkou, došlo by k poleptání,“ má jasný názor lékařka Marianna Poljančuková z Kliniky GHC Praha. Ta se navíc v případě jakéhokoli problému doporučuje obrátit na dermatologa.

Vyzkoušení babských rad si tedy můžeme odškrtnout, nakonec jsme ale stejně raději sáhly po speciálním šamponu z lékárny a ten pomohl nejlépe.

Čtěte také:

Reklama