citron-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

Citron je obecně známý svým vysokým obsahem vitamínu C, který má pro lidské tělo skutečně širokou škálu pozitivních účinků. Navíc se citron může pochlubit vysokým obsahem flavonoidů, které fungují podobně jako antioxidanty – zlepšují pružnost cév, přispívají k lepšímu fungování imunitního systému či snižují rizika nadměrné tvorby krevních sraženin.

Citron pohlcuje zápach – prakticky jakýkoliv

Ať už chcete předejít zápachu z lednice, nebo jen osvěžit vzduch v místnosti, můžete vyzkoušet citron. Do ledničky postačí postavit ho rozkrojený a pro lepší efekt posypaný jedlou sodou. Funguje spolehlivě.

Pokud toužíte po stoprocentně přírodním osvěžovači, stačí dát do rozprašovače vodu s vymačkaným citronem a ta krásně provoní celý váš byt přírodní vůní. Ovšem tím jeho osvěžující schopnosti nekončí. Výborně funguje také jako osvěžovač nepříjemně páchnoucího dechu. Citron omyjte a vymačkejte. Nastrouhejte kůru a vmíchejte do šťávy. Přidejte hrnek vody a vše smíchejte dohromady. Pokud chcete snížit kyselost, přidejte lžičku či dvě medu. Pro svěží dech pijte alespoň jednou denně v jakoukoliv dobu. Díky svým antibakteriálním vlastnostem si dobře poradí s bateriemi v dutině ústní. Dokonce se dá použít jako přírodní deodorant. Rozkrojeným citronem si můžete zkusit potřít například podpaží. Zklidní pokožku, takže pokud vás trápí zarudlé zarůstající chloupky, může být citrónový deodorant řešením přesně pro vás.

Citron jako přírodní aromaterapie pro lepší spánek

Už naše babičky radily, že je dobré usínat vedle nakrájeného citronu. Dokáže totiž zafungovat jako přírodní aromaterapie. Stačí prý vedle postele umístit citron rozkrájený na plátky a budou se dít skutečné divy. Silice uvolňující se z plodu usnadňují dýchání, a navíc se poté zbavíte nahromaděného stresu, ulevíte si od bolestí hlavy a zažijete celkový pocit osvěžení. Jako bonus pomáhá citronová šťáva odpuzovat hmyz, což rozhodně oceníte například v létě.

Zdroj: Study Antimicrobial Activity of Lemon - Dr. Maruti J. DhanavadeMůj vit - Výzkum účinků vitamínu CUniverzita Palackého - Obsah vitamínu C v potravinách, kalorické tabulky, Zdravé stravováníadbzsvět kreativity

Reklama