Znečištění ovzduší se v poslední době stalo vážnou hrozbou lidstva. Je uváděno jako rizikový faktor mnoha civilizačních chorob. Lidský organismus je (zvláště v městech) trvale vystaven nepřiměřené zátěži, což významně ovlivňuje jeho schopnost obrany proti onemocnění. Tzv. nový životní styl přestává být in, protože má za následek častější nemocnost a vážné civilizační choroby. Lidský organismus není z mnoha důvodů schopen se rychle na nové prostředí adaptovat.

 

Jak si vylepšit podmínky pro náš organismus?
Předně nebuďme lhostejní ke kvalitě místa, kde se nacházíme nejčastěji. Tedy zaměstnání a domov. Zejména domácí prostředí, kde tělo během noci regeneruje, by mělo být zbaveno škodlivých vlivů. V opačném případě se totiž tělo věnuje stále reakcím na nepříznivé prostředí a méně intenzity nechává plné regeneraci. Jsme potom unavení, trpíme bolestmi hlavy a tělo se o to méně může bránit novým útokům okolí.

 

Nedostatek větrání a používání klimatizace zvyšuje množství škodlivin v ovzduší místnosti.

V konstrukcích budov se používají chemické látky. Stejně jako v chemických čisticích a úklidových prostředcích a v nábytku. Z řady přístrojů vyzařují nebezpečné látky.

 

Věnujme proto dostatek pozornosti kvalitě prostředí v interiéru, protože to můžeme poměrně významně ovlivnit.

 

A jak? O interiéru by se z hlediska znečištění dalo hovořit donekonečna. Viry, plísně, bakterie, roztoči, prachové částice, elektrosmog, geopatogenní zóny, organické plyny, oxidy, atd.  

 

Řadu jmenovaných škodlivin můžeme zachytit. Holé ruce, prachovka ani hadr na podlahu nám na to ale stačit nebudou.
Ideální je čištění pomocí moderních přístrojů. Ty umí snížit např. riziko chřipky až o 80 %. Je totiž dokázáno, že vzduch v uzavřených prostorách je 4–6krát znečištěnější a 8–10krát toxičtější než venku. (Více článek Větrat, větrat, větrat.)

 

Ano, myslím čističky vzduchu. Pokud přemýšlíte o její koupi, připravila jsem pro vás přehled, na co si dávat pozor při jejím výběru. Záleží totiž hlavně na tom, co potřebujete nejvíce ze vzduchu odstranit.

 

-          výkon: přístroj musí být schopen převýšit objem místnosti 2–3x. V opačném případě si můžete čističku akorát tak vystavit.

-          způsob filtrace: vybírejte podle toho, co chcete odstranit (na plyny jsou speciální filtry).

-          cena filtrů: filtry se musí měnit několikrát ročně. Proto je jejich cena významným ukazatelem skutečných nákladů na čističku.

-          ukazatel zanášení: když ho má, máte výhodu – jinak se totiž musíte spoléhat na své bystré oko a důslednost v pravidelné výměně. (Ne že bych vás podceňovala, ale být vámi, volím radši filtr).

-          vestavěný ionizátor: velmi šikovný pomocník. Obohacuje vzduch o biologicky příznivé záporné ionty, jednak zvyšuje čistící účinek přístroje. Hodí se také čištění vzduchu v noci, protože není slyšet. (Záporné ionty se také dají „nahnat“ pomocí solných lamp – více zde.)

-          směrovatelné vyústění vyčištěného vzduchu – výhoda pro nasměrování vzduchu tam, kde sedíme, ležíme, dřepíme, …

-          umístění prostoru pro sání a vyústění vyčištěného vzduchu v kolmém směru – podporuje kruhové proudění vzduchu v místnosti

-          ověření funkčnosti čističky nezávislou organizací – vaše výhoda

-          vlhčení vzduchu – v případě že pořizujete čističku v kombinaci se zvlhčovačem – pozor na tvorbu plísní a mikroorganismů v bytě. Bývají totiž obecně dost vlhké samy od sebe. Vlhčení se proto doporučuje pouze v topném období. Rada na závěr: lepší je parní vlhčení.

 

 

Na příště jsem si nechala údržbu čističek a jednu speciální čističku – pračku, která má poměrně specifické vlastnosti i výsledky. Tento článek by se tím tak protáhl, že byste ho stejně nedočetly (a kdo ví, kolik z vás to zvládlo dočíst až sem…).

 

Reklama