Byt jako klícka? Omyl. Množírna bakterií! Domácnost je místo s největší koncentrací choroboplodných zárodků. I veřejné záchody jsou často čistější než pracovní pult v kuchyni.
Určitě si myjete ruce před každým jídlem, nebo je vydrhnete až po návratu z venku, kde jste třeba sbírali kaštany nebo se drželi tyče v MHD? Upustíte bagetu na zem a hned s ní spěcháte do koše, nebo jen sfouknete smetí a klidně baštíte dál?
Možná se to nezdá, ale ve většině domácností se koncentruje nejvíc choroboplodných zárodků. Lidé většinou doma ignorují základní hygienická pravidla. Hygienici varují: I veřejné záchody bývají často čistější než pracovní pult v kuchyni.
Podle britských lékařů a vědců z londýnské Hygienické rady si například většina lidí vůbec neumyje ruce po použití záchodu, před vařením v kuchyni, nebo při kašli a kýchání. A po bytě potom sami dál roznášejí choroboplodné zárodky. Paradoxně se jich pak doma nahromadí více než na běžně udržovaných veřejných místech.
Kdo je větší „čuně“?
Podle statistik si nemyje ruce, kterými si zakrývalo ústa při kašlání nebo kýchnutí, celých 53 % lidí. Desetina populace si neumyje ruce ani po vykonání tělesné potřeby a skoro čtvrtina klidně začne kralovat s neumytýma rukama u sporáku, když před tím venku skotačila se psem, nebo se v posteli mazlila s kočkou.
Oproti tomu si je jeden člověk ze tří bezpečně jistý, že má svou pracovní plochu v kuchyni zcela čistou.
„I přes dosažený pokrok ve vědě a medicíně jsou dnešní domácnosti zamořené bakteriemi mnohem víc než když se ve 40. letech minulého století začala masově používat antibiotika,“ tvrdí britský virolog a předseda londýnské Hygienické rady John Oxford.
„Každého dnes zajímá, jak vypadá, co jí, jaká je jeho životní úroveň. Ale na své zdraví – jako takové – moc nemyslí, hygienická pravidla zanedbává. A když dostane infekci, je přesvědčen, že jistě nějaký preparát z domácí lékárničky všechno vyřeší. To je samozřejmě omyl,“ žehrá vědec.
Odborníci ujišťují, že správná a jednoduchá hygienická pravidla v domácnostech zaručeně sníží riziko nemocí a infekce. Je však nezbytně nutné tato pravidla uplatňovat a dodržovat v praxi.
Podle změřených množství bakterií hodnotili vědci stupeň závadnosti jednotlivých místností. Například hned za kuchyní se podle těchto měřítek umístila koupelna.
Totiž totéž, co žije v našem záchodě, údajně vegetuje i na našem vlastním kartáčku na zuby. A mezi jeho štětinami v pohodě přežívají bakterie 24–48 hodin.
Proto bychom zubní kartáček měli měnit alespoň jednou měsíčně a určitě po každé chřipce či viróze.
Máte bez zjevné příčiny problémy s močením a močovými cestami? Nejspíš za to může Sarratia marcescens, bakterie tvořící načervenalý film ve spárách obkladaček a vany nebo u sprchy. Kvůli těmto nezvaným hostům se koupelna umístila na žebříčku bakterií ještě před dětským pokojem, kde se to bakteriemi jen hemží.
Překvapivě nejmíň bakterií ze všech zkoumaných ploch v domácnosti obsahovala právě záchodová mísa s prkénkem. Lidé totiž mají toaletu zafixovanou jako nejšpinavější, a proto jí při úklidu věnují nejvíc pozornosti. Desatero „špindírů“ v domácnosti: ♦ prkénko na krájení potravin ♦ kuchyňský dřez ♦ dveře od lednice ♦ kartáček na zuby ♦ kliky u dveří ♦ vypínače ♦ koupelna se sprchou a vanou ♦ hračky v dětském pokoji ♦ záchod
Zdroj: Scientist
Nový komentář
Komentáře
ja jsem ten blazen, ktery beha porad s hadrem a domestosem nebo savem. Z bakterii v kuchyni mam fobii, takze porad vsechno desinfikuju. Mam 2 male deti, takze se snazim, aby vyrustaly v cistote.
A jak často si ti vědci co psali tuhle studii (a redakce, která nám ji předložila) drhnou myš a klávesnici počítače?
Anai: mindulinka: Radši budu žít v domácnosti zamořené bakteriemi než v domácnosti zamořené savem...
Zkusil by mi někdo říct, že můj pes je nehygienický jenom jednou
Anai: savo používám do záchodu a všech výlevek. Do záchodu několikrát týdně - je jednodušší to tam nalejt než drhnout štětkou. A do odpadu - jak si vzpomenu. Občas (1x za měsíc) vystříkám savem proti plísním sprchový kout.
Moje tělo musí poznat všechny bakterie, aby mělo odolnost.
Takže nic nevyvařuju, nedezinfikuju, jídlo z podlahy sbírám běžně. Žijeme ve zdravě zamořené domácnosti a jsme zdraví jako řípy
A kdybych byla neotesanec, řekla bych na ten článek jedno ... bullshit
mindulinka: taky se nad tím zamýšlím, že kdysi neexistovaly (a není to tak dávno) žádné jary, sava, atd. a když, tak se na tom šetřilo. Moje achillova pata byly vždy kuchyně a třeba hadry... mám na tohle fobii, když někde byla kuchyň pro mě "eklhaft", nedokázala jsem na návštěvě ani pomoct s nádobím a hodně trpěla, když jsem tam musela pár dní být a jíst. Dnes se naštěstí používají houbičky a "hadry" z drogerii, tak už takový problém většinou nemám. I tak je doma velmi často obměňuju a hlavně neustále stříkám savem (co ho vyrobili, tak ho používám v kuchyni i koupelně - děti a partneři si ze mě legraci, ale prostě jsem v tomhle asi uhnutá...).
A co teprve taková myš a klávesnice.
Hrábnout na ně a pak na obličej, potká mě nejmíň lepra.
Ale je zvláštní, že přes ten bordel neonemocním
Bébina: souhlasím, v čistý domácnosti si člověk imunitu nevytvoří.
Dimsy:
Eliza:
Jasně, budeme žít v přísně sterilním prostředí a zaručeně budeme stoprocentně zdraví...
ne že bych byla úplné čuně, ale s hygienou jsem to nikdy nějak extrémě nepřeháněla, nejsem posedlá uklízením a rozhodně by mě niky nenapadlo jít si mýt ruce po každém kýchnutí, naopak mi nedělá problém pomazlit se s našimi hafáky a paksi vzít do ruky něco k jídlu. Zajímavé je, že si nepamatuji, kdy jsem byla naposledy nemocná, ale méně než 10 let to rozhodně není. Naopak známá, která je posedlá čistotou a myje se několikrát denné strávila pár dní v nemocnici kvůli vyrážkám způsobeným právě přehnanou hygienou. Jen tak mezi námi, nevím, na co článek nařáží tím tvrzením, že lidé zpohodlněli, ale co já jsem kde četla, nikdy nebyli normální lidé tak posedlí hygienou jako teď. Jestli spíš ta dnešní doba není trošku postavená na hlavu
čistota půl zdraví,špína celá
No jo, jen ať se lidé drhnou savem, pomůžou tak přirozenému výběru a opět přežijí ti chytřejší jejichž instinkt ještě nezdegeneroval.
Studie, respektive novinářský výtah z ní, neuvádějí to nejdůležitější - které bakterie to naše protředí obsahuje. Pokud se to postaví takhle, pak co do "zašpiněnosti" vede kelímek s jogurtem.
oprava: šváby
Každý den dávají na TV Barrandov - Máte doma uklizeno? - 2 angličanky uklízí domácnosti v Americe - takovej bordel jste neviděli. To jsou domy, kde léta majitlé neuklízeli - nevytírali, neluxovali, odpadky nevynášeli, mají tam myši, švábi. To jsem prostě nikdy neviděla - to je fakt hrůza. Jsem to s chutí pustila synovi a mužovi, že takhle to bude u nás vypadat, když po nich přestanu uklízet. Na syna to zabralo - začal si uklízet hračky, stačí, když pohrozím.
No na kuchyň se savem opravdu nepůjdu. Nic se nemá přehánět. Určitě uklízíme víc a s většími drastickými přípravky než naši předci a jak byli zdraví. Pár bacilů nám leda tak zvedne imunitu.
Tenhle článek by na idnes před dvěma lety v květnu
Nic nového se od té doby nevyvrbilo?
Ťapina:
Na poslintání od koček a psů jsem štítivá, jinak jídlo ofouknu, domácí bacily a podobnou verbež mám ráda - je přece moje. Když už spolu žijeme TOLIK let...
Doma i uklízíme, sice listy květin nerostou jedním směrem, ale rostliny kvetou a mají se u nás dobře stejně tak, jako my. Nic se nemá přehánět.