Názory odborníků se často mění. Protože se doma dohaduji s dětmi, kdy se mají správně čistit zuby a hlavně zda před snídaní nebo až po snídani, chtěla jsem mít v této věci jasno. Využila jsem našeho spolupracujícího odborníka a poprosila jsem ho, aby mi to vysvětlil.

Jak to máte vy? Také se dohadujete s dětmi, jak je to správně? Co si myslí zubní lékař?

zubař

Na otázky odpovídal MUDr. David Kadlec a my mu za odpovědi děkujeme

Pane doktore, stále platí, že bychom si měli čistit zuby 2x za den?
Čištění zubů ráno a večer by mělo být dostačující. Důležité však je, aby čištění bylo důkladné. Zuby je nutné čistit ze všech plošek, zejména v místě přechodu v dáseň a neměli bychom zapomenout na mezizubní prostor použitím zubní nitě a mezizubního kartáčku.

Na diskusích se vede komunikace o tom, zda si ráno čistit zuby před snídaní nebo po snídani. Jak je to podle vás správně a proč?
Pokud je smyslem čištění zubů jejich udržování v čistotě, pak je jistě efektivnější použít kartáček po jídle, kdy na zubech ulpívají třeba i jen velmi malé zbytky potravy, které se stávají zdrojem energie pro bakterie. Jedním argumentem zastánců opačného přístupu je, že konzumací potravin dojde k naleptání skloviny, která je pak méně odolná a kartáček by způsobil mechanickou abrazi povrchu zubu. Myslím, že pokud se běžná snídaně skládá např. z čaje, kávy, pečiva, ovesných vloček, mléčných či masných výrobků, pak nedojde v ústech k tak výraznému poklesu pH, že by mělo následné čištění škodlivý účinek. Domnívám se, že větší škody způsobí tvrdý kartáček, vysoce abrazivní pasta a nesprávná technika čištění bez ohledu na to, jestli k ní dochází před nebo po snídani. Preferoval bych proto čištění po snídani. 

Jak se o své zuby staráte konkrétně Vy?
Používám zubní pastu Signal Expert Protection. Jedná se o kvalitní pastu, jejíž technologie je inspirována zubní nití a ústní vodou. Navíc mi vyhovuje její chuť i složení. S ní si pak čistím zuby ráno po snídani a večer před spaním. Zároveň tak obden používám mezizubní kartáček a ústní vodu. Samozřejmě si nechávám své zuby kontrolovat na pravidelných preventivních prohlídkách u mých kolegů zubařů.

Signal

Čtěte naše články:

Více informací najdete na stránkách www.signalweb.cz nebo na FB: Signal Česko a Slovensko

Reklama