Je to módní, respektive marketingová bublina, nebo na tom bude něco pravdy? Se zuby bychom si měli čistit i povrch jazyka. Dříve po škrabce na jazyk neštěkl ani pes, teď jsou jí plné reklamy a my jen žasneme, jak to, že se o tom nevědělo dřív? O něčem tak samozřejmém, prospěšném a skoro životně důležitém. Přitom se nejedná o žádný objev moderní doby, neboť čištění jazyka je prý úplná samozřejmost pro všechny jogíny.
Teď se dozvídáme, že čistit si zuby po sladkostech vlastně z hlediska kazivosti ani nemá cenu, protože nevyčistíme-li si i jazyk s centimetr hlubokými chuťovými pohárky, cukr se z nich bude uvolňovat ještě hodiny po konzumaci, i když se naše vyčištěné zoubky budou lesknout.
Podle studií může špinavý jazyk za 75 % nepříjemného zápachu z úst. Kromě toho se jeho čištěním zlepší i funkce srdce, plic, ledvin, jater, slinivky a celého zažívacího ústrojí. Mnohem lépe budou fungovat také naše chuťové buňky, a tak si lépe pochutnáme na laskominách (a taky jich proto více sníme a budou z nás tučná selátka).
Jak čistit jazyk?
K čištění jazyka bychom měli používat speciálně přizpůsobené pomůcky. Existují nejrůznější škrabky i speciální kartáčky určené pro čistění jazyka, které velmi účinně odstraňují plak a bakterie z jeho povrchu. Výjimečně lze použít i kartáček na zuby, v nouzi obrácenou čajovou lžičku. Jazyk bychom měli čistit pravidelně jednou až dvakrát denně. Abychom efektivně odstranili nepříjemné bakterie, je nezbytné ho drhnout směrem zezadu dopředu.
Podle jogínů, používajících k čištění jazyka dřevěnou škrabku se zaoblenou hranou, se při pravidelném čištění nejen zlepší a zjemní chuť, ale především se celkově upevní zdraví. Stačí prý pouhé dva týdny pravidelného čištění a první výsledky se dostaví. Zejména se nám výrazně osvěží dech a zjemní chuť.
Jdete do toho?
Nový komentář
Komentáře
ještě jsem to nezkoušela
Mám škrabku a než se objevily používala jsem lžičku.
Lilinka — #7
no doprčic, to jsem fakt nechtěla
zkoušela jsem to
zkoušela jsem
zkoušela
ifulinkaa — #6 Zkus škrabku na brambory,to fakt nelechtá.
Jazyk si cistim spolecne se zubama, mam kartacek signal, ktery je k tomu prizpusobeny
Já si jazyk čistím 2x denně, ale můj zubař tvrdí, že je to moc často. Mám měkké kartáčky a už mě to ani nelechtá, ani nevyvolává dávivý reflex.
Čistím, ale jen večer. Ráno je to velmi nebezpečná činnost.
mě to lechtá a ještě jsem nepřišla na to,jak to udělat,abych to vydržela :-D
Já to teda beru jedním kartáčem z jedný vody načisto. Žádný zvláštní pomůcky na to nemám.
nečistím
'Cukr se z nich bude uvolňovat ještě hodiny po konzumaci' - to je úplně jedno, protože bakterie způsobující kazy se začnou tvořit 24 hodin po posledním čištění zubů...
'Kromě toho se jeho čištěním zlepší i funkce srdce, plic, ledvin, jater, slinivky a celého zažívacího ústrojí' - to už znali před 2tis. lety v Číně, protože na jazyku je spousta akupunkturních bodů, které tyto orgány ovlivňují a tak nejen jogíni si jazyk čistili...a naopak z povlaku jazyka se dá poznat mnoho problémů s orgány...
Dneska vědci opravdu "objevují Ameriku"...
Jazyk si čistím už velmi dlouho, normálně kartáčkem na zuby (používám velmi měkký) a nedám na to dopustit. Odborníci sice říkají, že se má čistit škrabkou, ale pro mě je lepší kartáček.
Chuťové buňky jsou opravdu citlivější a celkově mám mnohem lepší pocit, nemluvě o výrazně lepší hygieně v ústech. Po čase si na to zvyknete tak, že jazyk už nikdy nevynecháte. Podle vlastní zkušenosti se pod všechno, co tvrdí jogíni podepíšu!!
Čistím,ale je to na Někdy přeleštím i mandle