Je to módní, respektive marketingová bublina, nebo na tom bude něco pravdy? Se zuby bychom si měli čistit i povrch jazyka. Dříve po škrabce na jazyk neštěkl ani pes, teď jsou jí plné reklamy a my jen žasneme, jak to, že se o tom nevědělo dřív? O něčem tak samozřejmém, prospěšném a skoro životně důležitém. Přitom se nejedná o žádný objev moderní doby, neboť čištění jazyka je prý úplná samozřejmost pro všechny jogíny.

Teď se dozvídáme, že čistit si zuby po sladkostech vlastně z hlediska kazivosti ani nemá cenu, protože nevyčistíme-li si i jazyk s centimetr hlubokými chuťovými pohárky, cukr se z nich bude uvolňovat ještě hodiny po konzumaci, i když se naše vyčištěné zoubky budou lesknout.

Podle studií může špinavý jazyk za 75 % nepříjemného zápachu z úst. Kromě toho se jeho čištěním zlepší i funkce srdce, plic, ledvin, jater, slinivky a celého zažívacího ústrojí. Mnohem lépe budou fungovat také naše chuťové buňky, a tak si lépe pochutnáme na laskominách (a taky jich proto více sníme a budou z nás tučná selátka).

Jak čistit jazyk?

K čištění jazyka bychom měli používat speciálně přizpůsobené pomůcky. Existují nejrůznější škrabky i speciální kartáčky určené pro čistění jazyka, které velmi účinně odstraňují plak a bakterie z jeho povrchu. Výjimečně lze použít i kartáček na zuby, v nouzi obrácenou čajovou lžičku. Jazyk bychom měli čistit pravidelně jednou až dvakrát denně. Abychom efektivně odstranili nepříjemné bakterie, je nezbytné ho drhnout směrem zezadu dopředu.

Podle jogínů, používajících k čištění jazyka dřevěnou škrabku se zaoblenou hranou, se při pravidelném čištění nejen zlepší a zjemní chuť, ale především se celkově upevní zdraví. Stačí prý pouhé dva týdny pravidelného čištění a první výsledky se dostaví. Zejména se nám výrazně osvěží dech a zjemní chuť.

Jdete do toho?

Reklama