Musím se vždycky pousmát, když vidím svého malého synovečka, jak důležitě se tváří při čištění zoubků. Je jedině dobře, že tuto činnost pokládá za tak důležitou, ale čistí si zoubky správně?

To jsem konzultovala společně se stomatoložkou MUDr. Ditou Horkou ze zubní ordinace v Praze 2. 
Tak tedy, odkdy, čím a jak začít s čistěním zoubků u dětí?

Prsťáčky a kousáčky

Mladším batolatům čistíme zoubky jenom vlhkou gázou nebo látkovým kapesníkem. Později můžeme pořídit i tzv. kousáčky, tj. malé kartáčky, které mají měkké štětinky na obě strany. Dítě se naučí do kousáčků kousat.

Na trhu jsou také tzv. prsťáčky, jde o gumové návleky na prst s naznačenými štětinkami, kterými maminka může „vyčistit“ první zoubky.

Po prvním roce života by si mělo dítě zoubky čistit už pravidelně, alespoň jednou denně.

Kartáček a zubní pasta

Zubní pasty pro malé děti by měly obsahovat méně fluoridu a neměly by obsahovat výrazné chuťové ingredience. Do dvou až tří let dítěte dáváme zubní pasty jen malinko, ve třech letech už přidáme zhruba velikosti hrášku. Zoubky se od tohoto věku čistí už dvakrát denně.

jiricekdva

Zubní kartáček pro děti by měl mít co nejmenší hlavičku a rovně zastřižené, husté, jemné a měkké štětinky. Je dobré si vzorky osahat. Obecně platí čím menší hlavička, tím lepší. Také ne vždy musíme pořizovat kartáček za 100 Kč. Postačí i levnější. Kartáček je dobré vyměnit nejdéle po 6–8 týdnech, poté už je opotřebovaný a plný bakterií.

Elektrický zubní kartáček se doporučuje jen pro děti a s poruchami motoriky, případně pro ty, které si odmítají čistit zoubky. Provádí vibrační pohyb, ale výsledek je stejný jako u kartáčku obyčejného.

pomucky

Způsob čištění

Naučme dítě čistit zoubky pohybem malých kroužků. V době, kdy se začnou prořezávat stálé zuby, postupně přecházejte na tzv. stíravou techniku. Čištění zubů by mělo trvat aspoň 3 minuty.

Závěrem

Děti rády napodobují dospělé. Pokud to jen jde, zkuste si udělat i z čistění zubů rodinnou zábavu. Kupte si kartáčky v barvě maminky, tatínka a dětí a pak už jen svým dětem správně vysvětlete, jak důležité je mít zoubky jako perličky.

jiricek

Telefonický zdroj: MUDr. Dita Horká, Foto: J.Stehlíková

Čtěte také:

Jak motivovat děti k čištění zubů?

Reklama