Auto není rouška

5eb02195f3fe4obrazek.png
V domnění, že auto je nám jednou velkou ochrannou rouškou, se v téhle krabičce bezstarostně přesouváme po městě, vystoupíme, vyřídíme si své a opět usedáme k řízení. Uvelebíme se například na kancelářské židli a po osmi hodinách sedáme opět na sedadlo (v nejhorším pak rovnou i doma na gauč). Neuvědomujete si totiž, že si s sebou zpátky do vozu přenášíme vše, v čem jsme se pohybovali předtím. Problém tedy není to, že by nás snad auto nechránilo před vnějším prostředím. Během cesty autem je šance na nákazu od lidí na ulici mizivá. Problém ale je, že když si do něj přineseme nezvaného návštěvníka, ať už na rukou, oblečení nebo na klasické roušce, má dostatek času, aby se s námi jaksepatří sblížil. V autě se obecně viry a bakterie kupí podobně jako na veřejných toaletách. Na nich se přitom moc bezpečně necítíme. Proč bychom tedy měli trávit čas v takto zamořeném prostoru, kde jsme koncentraci lačných bakterií a natěšených virů vystaveni ještě mnohonásobně více?

Jarní očista

Přestože bychom měli čištění auta věnovat pozornost celoročně, řada z nás to nedělá. Teď je ale dobrá chvíle na připomenutí hlavních zásad ochrany zdraví v autě. Exteriér i interiér má mnoho ploch, které jsou přímo určené k dotyku. Klikami dveří a kufru počínaje, volantem, blinkry, tlačítky na rádio a stahování okýnek, řadicí pákou a zrcátky konče. O sedadlech a oknech ani nemluvíme. A právě tato nejfrekventovanější místa dotyku je třeba pravidelně dezinfikovat. A všechny ostatní plochy pro jistotu taky. Říkejme tomu třeba jarní úklid.

Dezinfekce

Bakterie, viry, a konkrétně pak koronaviry ničí dezinfekce, ve které je nejméně 70 % alkoholu. Zároveň je ale potřeba dát pozor na to, abychom nepoškodili citlivé povrchy v interiéru vozu, ať už jde o měkčené plasty, kůži, potahy a podobně. Ideální je, přečíst si v drogerii nebo na benzince návod k použití nebo se rovnou zeptat personálu, jaký přípravek doporučí. V případě nouze můžete použít i klasickou mýdlovou vodu, vhodné jsou i dezinfekční ubrousky. A pak to vezměte pěkně od podlahy. Nebo odshora. Ale poctivě.
5eb021b842f14obrazek.png

Nejdříve auto pořádně ukliďte, vysajte a omyjte dlouho nemyté povrchy. Teprve potom přijde na řadu dezinfekce. Nejlepší je použít hadr z mikrovláken, která zabraňují zbytečnému odření citlivých povrchů. „U základní dezinfekce, kterou bychom měli zařadit do naší běžné rutiny, je potřeba otřít všechny plochy, kterých se řidič nebo spolujezdci dotýkají. Jde tedy hlavně o kliky dveří, volant, odkládací přihrádky a jednotlivá madla či řadicí páku nebo zpětné zrcátko. Zapomínat by se nemělo ani na samotné klíče od vozu. Jednou za čas je také dobré provést kompletní dezinfekci vozu, se kterou vám rádi pomůžou v autorizovaném servisu,“ říká Kateřina Vaňková z automobilky KIA, která v těchto dnech nabízí všem zákazníkům dezinfekci interiéru vozu a klimatizace speciálními prostředky, ale také ošetření vozu ozonem, který 100 % neutralizuje vnitřní prostřední vozidla v rámci jarního servisu.

Svěží dech pro vaše auto

Komplexní dezinfekce auta by měla zahrnovat také klimatizaci, která je semeništěm virů a bakterií dlouhodobě a kterou je třeba čistit alespoň jednou ročně. Do ventilace se během provozu dostává pyl, smog, bakterie, viry a další nečistoty. Ty se usazují v potrubí ventilace a výměníku klimatizační jednotky, kde je vlhké prostředí a kde tak můžou přežívat a množit se. Ideální čas na očistu klimatizace je samozřejmě po zimě. V opačném případě totiž všechno, co bylo uloženo v jejích útrobách a čemu jsme dosud nevěnovali větší pozornost, s prvním jarním zapnutím začne doslova skotačit po celém prostoru auta.

Pokud nechcete nebo nemůžete do servisu, vyzkoušejte třeba biocidní dezinfekční přípravek ve spreji. Jde o tlakovou nádobu, která se aplikuje uvnitř vozu při spuštěné ventilaci. Během 15 minut svou šikovnou cirkulací dezinfikuje klimatizaci, interiér i celou ventilační soustavu vozu. Koupit ho můžete například na benzinové pumpě.

Nechci se tě dotknout…
5eb021862b7a9obrazek.png

Dalo by se s nadsázkou říct, že tato věta dnes dostává nový, nebo spíše zcela původní význam. Zejména při pobytu několika osob na jednom místě. Pokud tedy cestujeme v jednom autě ve více lidech (zvlášť pokud nejde o členy domácnosti), měli bychom si nechat ochranné roušky či respirátory. V těchto dnech ani nebudeme za nezdvořáka, pokud si nepřisedneme hned k řidiči, ale sedneme si od něj co nejdál. Pokud je vás v autě více, zahrajte si hru na vytvoření co největšího prostoru mezi sebou. Nebojte se otevřít si i okénko.

A rada za všechny peníze na závěr: chraňte se, ale berte vše s klidem. Psychická pohoda je pro naši obranyschopnost zásadní a i když se nám často život obrátil naruby, není třeba panikařit a rozehrávat nejhorší možné scénáře. Místo toho si raději zazpívejme nějakou veselou písničku. Protože dokud se zpívá…

Infobox: Jak na správnou dezinfekci auta

 1. Auto ukliďte, vyluxujte a otřete od prachu
 2. Použije dezinfekci s obsahem alkoholu alespoň 70 %, dezinfekční ubrousky nebo mýdlovou vodu. Ujistěte se, že nepoškodí plasty nebo kůži v interiéru.

Vydezinfikujte hlavně:

 • Klíče od vozu
 • Kliky u dveří zevnitř i zvenku
 • Kliku od víka kufru
 • Volant
 • Zpětné zrcátko, tlačítka ovládající postranní zrcátka a okna
 • Řadicí páku
 • Ruční brzdu
 • Celou přístrojovou desku a všechna tlačítka a páčky, která při řízení používáte, od světel přes stěrače až po rádio a další ovladače
 • Madla všech dveří
 • Jakékoli další povrchy, kterých se vy nebo spolujezdci dotknete

Více na KIA.CZ
5eb02122a2630obrazek.png

Reklama