voda-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Například bez potravy dokáže člověk být i několik týdnů. Bez vody ale nemůžeme vydržet déle než tři dny, tak moc je pro nás voda důležitá. Bez dostatečného přísunu vody se cítíme vyčerpaně, bolí nás hlava, máme suchou pokožku nebo nás trápí vysoký tlak. Všechny tyto negativní účinky nedostatečného přísunu tekutin jsou nám často známé, přesto se ale nemůžeme přinutit k jeho vyvarování.

Na to, že jsme dlouho nepili nás může upozornit například také tmavá moč, která by za normálních okolností měla být velmi světlá. Pokud byste ale přeci jen chtěli s pitným režimem pomoci ještě dříve, než se začne nějakým způsobem projevovat jeho nedostatek, jsou vám k dispozici různé aplikace.

Aplikace připomene, že se máte napít

Aplikace mají většinou jednoduchý obsah. Stačí tedy zadat pohlaví, hmotnost, věk (dvoumetrový stokilový muž bude mít totiž jinou potřebu tekutin než padesátikilová, 160 cm vysoká žena nebo dítě) a s pomocí těchto informací vám bude aplikace pravidelně posílat upozornění. Tyto aplikace ocení především ti, kteří svůj pracovní den tráví převážně u počítače a na pití prostě zapomínají.

water-reminder.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Postavte si vedle sebe plnou lahev

Druhou možností je postavit si vedle sebe na stůl lahev s vodou a z té pravidelně upíjet. To, že budete mít lahev takto na očích vám s pitným režimem pomůže spíše, než když byste si museli chodit každou hodinu dotáčet skleničku.

Benefity dostatečného pitného režimu

Za pravidelný přísun vody se nám tělo odvděčí. A jak?

  • Nebudou vás trápit klouby: Chrupavka, která se nachází v kloubech a ploténkách páteře, obsahuje asi 80 % vody. Dlouhodobá dehydratace může vést ke snížení schopnosti tlumit nárazy a může se projevit bolestí kloubů
  • Okysličí se vám organismus: Kyslík z vody je absorbován do těla přes trávicí systém, zvyšuje hladinu kyslíku v krevním oběhu a povzbuzuje aktivitu střev a jater.
  • Vaše pleť vám poděkuje: Při nedostatku tekutin se totiž pokožka stává zranitelnější vůči kožním onemocněním a také vráskám.
  • Podpoříte správnou funkci mozku: Už mírná dehydratace může mít negativní vliv na vaše soustředění. Větší dehydratace (ztráta více než 2 % tělesné váhy v důsledku ztráty tekutin) pak může ovlivnit funkci mozku a oslabit krátkodobou paměť nebo dokonce narušit motorické funkce.
  • Zamezíte trávicím potížím: Dehydratace může vést k zažívacím problémům jako je zácpa či překyselení žaludku. To potom může zvyšovat riziko pálení žáhy nebo vzniku žaludečních vředů. Dostatečným pitným režimem můžete těmto komplikacím předcházet.
  • Zbavíte se tělesného odpadu: Voda je totiž důležitá i v procesech pocení, nebo při vyprazdňování močením či stolicí.
  • Zamezíte tvorbě ledvinových kamenů
  • Nebude se vám zvyšovat krevní tlak: Nedostatek vody způsobuje houstnutí krve a zvýšení krevního tlaku.
  • Zaručíte nosní sliznici a očím jejich přirozené zvlhčení

Zdroj info: medicalnewstoday.comcistavoda.czpharmanews.czvitalia.cz, bezpecnostpotravin.cz