Domácnost, ve které žijeme je všude kolem nás plno nečistot a bakterií. Proto musíme neustále uklízet, udržovat domácnost v čistotě. I když se bakteriím a plísním nemůžeme úplně vyhnout, můžeme jejich životnost a množství díky úklidu a mytím povrchových ploch značně omezit.
Nejrůznější bakterie, viry nebo plísně sice nejsou vidět pouhým okem, ale bohužel s námi bydlí pod jednou střechou. Zejména v prostředí, kde je teplo se jim velmi dobře daří.
Některé bakterie jsou neškodné, ale jiné mohou způsobovat vážné zdravotní problémy. I když pravidelně a pečlivě uklízíte, zbavit se těchto neviditelných mikroorganizmů není tak úplně jednoduché. Mezi ty nejodolnější patří bakterie. Co jsou vlastně zač? Kde se s nimi setkáváme a můžeme proti nim nějak bojovat?
Jejich název pochází z řeckého slova bacterion, což znamená klacek nebo tyčka. První pozorované bakterie byly totiž tyčinky a objevil je v roce 1676 nizozemský přírodovědec Antoni van Leeuwenhoek.
Věděli jste, že bakterie tvoří asi polovinu veškeré živé hmoty na Zemi? Bez nadsázky můžeme tvrdit, že bez jejich činnosti by na naší planetě vlastně vůbec neexistoval život. Najdeme je vlastně všude. V půdě, ve vodě, ve vzduchu, ale často žijí také v symbióze uvnitř a na povrchu mnohobuněčných organizmů. Jsou tedy i součástí našeho těla a mnohé z nich jsou našemu zdraví prospěšné. Příkladem je Escheria Coli – tento druh zajišťuje zdravou střevní mikroflóru. Mezi bakteriemi se vyskytují i velmi odolné druhy, které žijí v prostředí, kde by ostatní organizmy nepřežily. Jde například o vroucí vody sopečných jezer nebo nevyšší vrstvy atmosféry.
Význam bakterií
Svou hlavní a klíčovou roli v přírodě hrají bakterie především pro koloběh látek při rozkladných procesech. Některé druhy bakterií využívá potravinářský nebo chemický průmysl. Existuje však velké množství bakterií, které jsou patogenní a způsobují nejrůznější infekční onemocnění.
Bakterie a choroby
Bakterie u nás doma
Protože jsou bakterie přítomné opravdu všude, náš domov není samozřejmě žádnou výjimkou. Kde je najdeme? Pokud si myslíte, že jen na toaletě, jste na omylu. Nejlépe se těmto mikroorganizmům daří ve vlhkém a teplém prostředí. Ideální je tedy kuchyně, konkrétně kuchyňská linka se zákoutími jako je dřez, lednice a sporák nebo odpadkový koš. Doslova jejich rájem je pak obyčejná houbička na nádobí, utěrka nebo kuchyňské prkénko. Dalším místem, kde se to v lidském obydlí hemží bakteriemi, je koupelna. Tady mikroorganizmy najdeme nejen ve vaně a v umyvadle, ale výborně se jim daří i ve vlhkých ručnících a osuškách. Na toaletě pak nesmíme zapomenout nejen na prkénko, ale i na splachovadlo a WC kartáč. Bakterie se vyskytují i na klávesnici počítače, telefonu nebo třeba na hračkách našich dětí. Pokud se bakterie dostane do vhodného prostředí, začnou se velmi množit. Jedním z neklamných znaků jejich přítomnosti bývá zápach.
Víte, kolik kde najdete bakterií?
- Kuchyňská houbička – 100.000 bacteria/cm2
- Dřez – 7.000 bacteria/cm2
- Vana – 10.000 bacteria/cm2
- Umyvadlo – 1.000 bacteria/cm2
- Záchodové prkénko – 100 bacteria/cm2
- Splachovadlo – 10 bacteria/cm2*
Hygiena především
Za normálních okolností se lidský imunitní systém dokáže proti mikroorganizmům bránit. Jiná situace je u malých dětí, starších lidí, nemocných nebo osob s oslabenou imunitou. V jejich případech je nutná zvýšená hygiena. Aby nedocházelo k přemnožení bakterií v naší domácnosti, je potřeba dodržovat určitá hygienická pravidla. Nestačí pouze běžný úklid, kdy vytřeme podlahu saponátem a prachovkou se zbavíme vrstvy prachu. Obecně musíme dbát na to, aby v domácnosti nezůstávaly zbytky jídla, každý den vynášet odpadky, měnit pravidelně dle potřeby houbičku na nádobí a utěrky a stejně tak i ručníky a osušky.
Chcete mít jistotu, že vaši domácnost zbavíte bakterií?
Pak si pro úklid rizikových povrchů pořiďte dobrý přípravek, který se specializuje na hubení bakterií a plísní. Jsou to například Bref nebo Savo.
Dobrým pomocníkem vám bude také kvalitní mop. Naším tipem je Express systém: Úklid podlahy nebyl nikdy jednodušší!
Vyzkoušejte pomocníka pro úklid, který vám pomůže s vytřením podlahových povrchů. Uvidíte, že si ho oblíbíte! Vše najdete na stránkách http://spontex.cz/znalostni-baze/uklid-podlahy-nebyl-jeste-nikdy-tak-jednoduchy-s-express-systemem/
Nový, dokonalý pomocník pro rychlý a efektivní úklid podlahy, se kterým Vám půjde vytírání samo od ruky! Jak funguje? Podívejte se na názorné video!
Čtěte náš článek:
- Express systém: Úklid podlahy nebyl nikdy jednodušší!
- Čistota, oslňující lesk a bělost toalety, a to vše bez chlóru
- Trápí vás v domácnosti plísně? Skoncujte s nimi
Nový komentář
Komentáře
A co teprv může být ve vodě za bakterie
Wewerka — #11 souhlas, jednou za cas hezky na vsechny ctyri a poradne vydrhnout, jinak bezne stiram mopem
souhlasím není nad vytírání na zemi
to se mi líbí. Nerada si máčím ruce v kbelíku při vytírání. A s rukavicema se mi vytírá špatně...
wich — #7 Když jich je moc, tak je to blby :))))
wich — #7 V tom s tebou souhlasím,ono by to bez nich ani nešlo.
Ty bakterie kolem nás jsou přece normální, tak se nenechte furt manipulovat k hysterii...
RosaGloriaDei — #1 to je dobrý tip! díky za něj - vypadá to dobře... neb se nám teď zvětšila podlahová plocha k vytírání, tak se bude hodit... se Spontexem dobrou zkušenost moc nemám - za hodně peněz málo muziky
Nikar — #3 to je pravda....
já se snažím občas vytírat Savem, takovým tím, co nesmrdí
A co klávesnice?Říká se,že na ní je bakterií úplně nejvíc....
NO fuj, tolik bakterií na houbičce, hned koupím nové a vyměním
Tohle vypadá, že se ta hlavice ujebne při prvním větším přitlačení. Podlahy prostě vysaju a vytřu. Do kýblu liju trošku portředku na ošetření podlahy a vzorek parfému, co se mi nehodí a ručně vytřu. Za pár minut hotovo.
Smůla, mně zrovna před pár dny zaujal v časopise Máma a já Bona spray mop http://www.bonaspraymop.cz/ , kterým se vytírají podlahy bez vody, nádobka s čistícím prostředkem je přímo součástí mopu, takže žádné ždímání. Včera jsem se o něm bavila s odborníkem, který podlahy pokládá, vřele mi jej doporučil, možná se stanu jeho majitelkou ještě do Velikonoc.