seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Když se zeptáte lidí, na co rádi vzpomínají nebo co hezkého zažili v dětství, spoustu z nich odpoví, že právě čtení pohádek před spaním. Nejsou to vzpomínky na televizi, telefon nebo tablet, jak je tomu u dnešních dětí zvykem. Vzpomínají na společné usínání s těmi nejbližšími.

Číst dětem před spaním? ANO!

Rovnou na začátku vám tedy prozradíme, že číst dětem před spaním je jedna z nejlepších věcí, které pro ně můžete udělat. Takže pokud nejste ten rodič, který dítě uspává čtením, měl byste začít. Podporujete totiž jeho zdravý vývoj. Zároveň usměrňujete a ovlivňujte jeho myšlenky, představy a fantazii. Čtení má také blahý vliv na psychiku dítěte, kdy se učí chápat a rozlišovat emoce a také rozdíly mezi dobrem a zlem. 

Podle toho, co mu čtete, ho můžete i něco nového naučit a připravit se na školní léta, kdy se bude blíže seznamovat s písmem a textem. Pozor ale na správný výběr knihy, která by měla být přiměřená jeho věku. Nemělo by to být nic náročného a hlavně nic negativního. Divili byste se, kolik rodičů mělo ten nápad, že četli svým dětem kriminálky pro dospělé, nebo strašidelné příběhy, které dětem způsobily jen neklidné spaní a tím pádem to postrádalo jakýkoli smysl.

I když vás to někdy možná unavuje, protože nemáte po celém dni moc sil, užijte si tyhle vzácné chvíle s vaším dítětem, které nebudou trvat věčně. A pomocí této aktivity budujete společný vztah, který dále také vyvíjíte a prohlubujete.

A čtete dětem i přesto, že zvládnou usínat sami a čtení „nepotřebují”. I vy to můžete brát jako odreagování od reálného světa a takový malý návrat do dětství, které je plné kouzel, pohádek a dobrých konců. A pokud dětem vyprávíte, je to také dobrá volba, jen si dejte pozor na to, co vyprávíte, takže nad tím budete muset více přemýšlet.

Možná se teď ptáte, kdy je ideální čas na čtení před usínáním. Odpověď neexistuje, je to totiž čistě na vás a na vašem dítěti, kdy jste oba připravení a chcete s tím začít. Věřte, že si tento rituál oblíbíte oba dva.

Co číst dětem před spaním?

6360f9ed6a466obrazek.pngPohádky z lesa – Co si stromy šeptají?, 254 Kč / Bordelína a Rachatice, 237 Kč / Anna víly uličnice, 155 Kč / Čarodějnice Bordelína, 205 Kč / Bělásek, 246 Kč / Tajná kouzla skřítka Sedmikvítka, 286 Kč

Foto se souhlasem: Grada, Luxor, Knihy Dobrovský
Zdroj: autorka článku, lifee, maminka, pohadkovavychova

Reklama