Celé hodiny civí na monitor počítače nebo hltá televizi? Špatně. Dítě by mělo číst, a je jen na rodičích ho k tomu „přinutit“. Čtení totiž příznivě rozvíjí dětskou psychiku, rozvíjí fantazii a je pro vývoj mozku dítěte nezbytností.

Kdy naposledy jste vašeho potomka přistihla s knížkou v ruce? A šlo o povinnou četbu do školy, nebo o módní hit z řady knih o Harry Potterovi, či o Pána prstenů?

Cena nehraje prim „Vybrat dítěti správnou knihu může být v současné enormní nabídce titulů složité. Neřiďte se cenou, vybírejte knihy „prověřené“, popřípadě s nějakým literárním oceněním,“ radí rodičům dětský psycholog Karel Brůna.

Sázejte na kvalitu „Vyhněte se komiksovým knížkám, okleštěným převyprávěným příběhům i těm, v jejichž ději převládá násilí,“ doporučuje Brůna. „Děti milují pohádky či fantasy příběhy, při jejichž čtení mohou zapojit svou obrazotvornost a fantazii. Důležité jsou proto i kvalitní ilustrace, které prožitek z knížky násobí.“

Vedete děti k samostatnému čtení, nebo si myslíte, že stačí, co jim dá škola? Pokud ne, nebojíte se jejich nízkého rozhledu, nedostatečné slovní zásoby a obecné nevzdělanosti? Pamatujete si ještě na slogan: Za dobré vysvědčení – knihu?

Reklama