l

...ne, nezbláznila jsem se. Nebo alespoň ne tak moc. To Japonci! Zkušební vyučovací hodina plastové paní učitelky proběhla dobře a děti byly nadšené…

Lebka slečny Sayi je ocelová, kůže latexová, místo nervů má změť integrovaných obvodů a v kůži jsou zabudované stovky senzorů, aby se mohla také usmívat. Hovořila plynule, vyvolávala žáky jmény podle třídní knihy a zadávala úlohy z učebnice. Děti si ji pochvalovaly.

Byla prý hezká i zábavná. Vnímaly ji jako člověka, ne jako stroj. Chovaly se k ní jako k opravdové, živé učitelce.

To není sci-fi, to je současnost

Sice šlo pouze o test, ale Japonci to s robotizací společnosti myslí smrtelně vážně. Žádná utopie. A nejen oni. Vždyť asijští, američtí i britští vědci se nechali slyšet, že do roku 2015 bude podobný mechanismeček pomalu stejně běžný jako myčka… Alespoň v základním vybavení.

Tedy já nechci být rypák, ale jenom si tak zkouším představit, jak by dopadla taková vzdělaná barbína u nás. Krom toho, že v kabinetu s ní asi moc velká psina nebude. Už teď je mi jí líto, když si vzpomenu na svoje pubertální léta i kamarády v osmičce.s

  • Jak rychle lze robota naučit kouřit?
  • Jak zareaguje, když po něm hodíme papírek? Odpoví globusem?
  • Má v programu reakci na náhlou nevolnost žáka? Asi ano.
  • Má v programu reakci na náhlou nevolnost celé třídy?

A to jsem zůstala u těch méně agresivních nápadů. Co třeba podražení nohou na schodech, zavření robota do výtahu, fígl s výměnou jmen… jen si vzpomeňte taky… (jen ty připínáčky jsou jaksi k ničemu – umělý zadek je jen umělý zadek)

Je to tak.

Kolik tak asi učitelů strojů a kolik opravdových plánují vědci v budoucnu na jedné škole co do počtu? Co když dojde k nějakému nečekanému kolapsu programu?

Něco jako systémová chyba nebo virus v síti? Budou žáci přihlížet, kterak poruchou stižený robot zhltne krabičku křídy, zazpívá hymnu a se slovy „Nyní si probereme Ikara“ vyplachtí z okna?

No zase ale nebere plat, nestávkuje, nezakládá odbory….

Sex s robotem a pak káva

k

Ze školství se odebereme domů, protože i do našich domovů hodlají učenci vyslat na všechny naše požadavky ihned reagující, neodmlouvající, vždy přívětivou a neúnavnou umělou inteligenci. Stačí mít dost peněz a váš kamarád udělá, co vám na očích uvidí. Už brzy – cca 5 až 15 let.

„Roboti budoucnosti by měli být velkým přínosem pro lidi osamělé, pracovně vytížené, případně i částečně imobilní,“ říkají výzkumníci z institutu v britském Readingu.

„Průměrný robot budoucnosti by měl být schopen nejen uklidit, uvařit kávu, zahrát si například šachy, popovídat na nejrůznější témata, ale také je jen otázkou přání objednavatele opatřit umělou inteligenci i schopností sexuálně uspokojit,“ tvrdí tamní vědci.  n

Inu, proč ne, co umí robertek, může umět i „Robert“. Nebo Čenda nebo Ivana…

No fajn, ale jak chcete odbourat lidskou emotivní stránku ve chvíli, když se jeden třeba do robota zamiluje? Vždyť bude pomáhat, povídat, nebude pít pivo, nechávat fusekle na sedací soupravě, chodit pozdě z práce, nadávat na kamarádku, přepínat programy jeden za druhým, večer ulehne, ale neusne, nechrápe – NO NEKUP TO!!  …logicky se to dá použít i obráceně a také „stejnosměrně“.

Berete si zde přítomného 159873/SF-Ki1?

Bude v budoucnu možné, aby žena z masa a kostí a její plastový přítel adoptovali dítě? Co se závětí, která se bude celá zabývat panem Umělým? Jistě se najde i země, která dříve či později povolí i podobný sňatek. Inteligence to je, a co na tom, že je umělá? Ano, je to moje fantazie a jdu hodně dopředu, ale vycházím z reálu.

Tak to byl robot?

Ve výše uvedeném britském městě na místní universitě proběhl i zajímavý test.

Dvanáct dobrovolníků zde chatovalo s člověkem a současně s počítačovým programem, podobným tomu robotímu, aniž by věděli, který je který.

Umělá inteligence ve finále zmátla celou čtvrtinu účastníků. A nejen to, testovaní lidé později prohlásili, že v komunikaci programu nechyběl humor i nadsázka, že je to opravdu bavilo. Že žili v domnění, že toto je komunikace lidská.

Miláček rodiny k mání za 350 000 korun

rJiž dnes si můžete z Japonska dovézt originál, nenáročného, velice přítulného humanoidního robota pro vlastní potřebu. Je asi metr vysoký, váží kolem 30 kg, rozezná celkem deset obličejů a pobere deset tisíc slov.

Může se uplatnit jako osobní asistent (asistentka), zvládne administrativu, péči o nemocného, nebo může úspěšně hlídat objekt.

Že raději zůstanete u svého psa? No tak ten vám k tomu hlídání ale zase neorazítkuje obálky a nepodá čaj. Zase ale bude jistě levnější. Tenhle brouček stojí totiž v přepočtu 350 000 korun. Ovšem nežere boty.
I když takové „system error“…

Tu máš, čerte, krumpáč!

Nebojí se světová věda, že nás to jaksi přeleze? Že se třeba za padesát let ani pomalu nebudeme přirozeně rozmnožovat, když přirozená přirození již nebudou in? Co s láskou člověka k člověku? A může se robot zamilovat do robota?

To zíráte, pane Čapek, že?!

Třeba nás ale probere sporné prosincové datum roku 2012 a my budeme zcela jinde.

Chtěli byste domů dokonalého robota, co umí všechno popsané? Co byste po něm žádali? Jak by měl vypadat?