Obojí má své pro a proti. Přečtěte si příběhy dvou maminek, které rodily císařským řezem a každá si hájí to své. Je lepší porod „zaspat“, nebo si ho „užít“ při vědomí?
Katka, 28 let:
Její vysněné těhotenství bylo rizikové. Od malička totiž trpí vrozenou srdeční vadou a porod přirozenou cestou by byl pro její srdíčko velkou zátěží. Proto její ošetřující lékař navrhl šetrnější způsob - císařský řez při epidurální anestezii. Svým způsobem to uvítala, protože by měla z klasického porodu trochu strach. Ale na druhou stranu byla ráda, že neproběhne pod celkovou narkózou a bude mít o všem přehled.
Porod s „epidurálem“ si nemůže vynachválit. Trochu jí sice vadil pocit, že se v jejím břiše „někdo štrachá“, jak sama vtipně nazvala, že slyší všechny ty zvuky, které operaci provází, ale vykoupením toho nepříjemného byl neopakovatelný okamžik, kdy poprvé uviděla svého zdravého chlapečka a mohla si vychutnat první okamžiky jejich společného života.
Pokud jí zdravotní stav dovolí a bude moct porodit i druhé dítě, určitě by ráda rodila stejným způsobem.
Radana, 31 let:
Epidurál ani za nic. Radana měla původně rodit klasicky, přirozenou cestou. Těhotenství se vyvíjelo celkem standardně a nic nenasvědčovalo tomu, že by to mělo být jinak. Jenomže dítě hodně narostlo a v jejím těsném vysportovaném břiše se přestalo otáčet, takže zůstalo v poloze zadečkem dolů. Dříve by poloha koncem pánevním, jak se odborně říká, nebyla důvodem k porodu císařským řezem, ale dnes už se k tomu přistupuje jinak. Tím spíš, že se situace zkomplikovala. Radaně odtekla plodová voda a najednou šlo o čas.
V porodnici se rozhodli pro císařský řez při epidurální anestezii. Jenomže ta z nějakého záhadného důvodu „nezabrala“ a Radana pocítila prudkou bolest v podbřišku, tahy skalpelu. Okamžitě přistoupili k celkové narkóze a všechno pak proběhlo bez problémů.
Možná byla Radana pod dojmem nepříjemného zážitku radši, že svůj porod „prospala“, ale pak se svěřila, že by jí epidurál a vědomí, že o všem ví a všechno slyší, asi vadil.
Jedinou nevýhodu narkózy vidí v tom, že svého „cvalíka“ spatřila o něco později, než kdyby porod proběhl epidurálem, ale nejdůležitější pro ni je, že je zdravý, a ona se při porodu nemusela trápit.
Nový komentář
Komentáře
Holky prosím je vhodné si po císaři ránu něčím natírat? Aby se mi rychleji zahojila?
Holky prosím nevíte co mohu užívat od bolesti v těhotenství? Jsem v 5 měsící, a mám opravdu problémy s bolesti zad…
A nemá to nějaký vliv na kojení, nedostane se nic do mléka?
Ptala jsem se na to svého doktora a je to i u nás objednáš v lékárně a oni do druhý den pošlou rovnou do porodnice, kde ti to aplikuje doktor. A po 3 dnech ti to vytáhne.
Tak to mě zajímá zeptám se na to svého gynekologa, čeká mě totiž císař.
Zdravím moje kamarádka teď rodila v Rakousku císařem a byla v pohodě. Říkala mi,že si nechala zavést kanylu do jizvy a na břichu měla takovou pumpičku,kterou ji mechanicky spustil doktor a ta ji postupně vstřikovala analgetika a tím pádem jí to utlumilo bolest.
Nemáte někdo zkušenosti s císařským řezem, jak moc bolí potom hojení jizvy?
Já se hodně bojím přirozeného porodu,takže si chci určitě domluvit císařský řez,jen se chci zeptat, bolí ta jizva potom hodně a jak je to s hojením? Děkuji
chrobi — #10 On je v tom ještě jiný rozdíl, při plánované SC se dává spinální analgezie, ale při akutním SC, když je zavedena epidurál (ta hadička tam pořád zůstává), tak se jenom "přišťaví" ten epidurál, prostě se dá silná dávka a je to.
Já zas rodila obojím způsobem najednou - dvojčata jsem skoro přenášela a tak mi vyvolávali porod, tak jsem si "vychutnala" pořádné stahy a zásahy do děl. čípku plných 7 dnů... ale neotvírala jsem se, dětem se na svět nechtělo. Pak jsem dostala z toho utrpení horečky, večer mi praskla voda a já byla už za ten týden úplně grogy, tak mě brali v noci na císař - jeli se mnou přes celou nemocnici na chirurgický sál a spinální anestezii fakt nikdo neřešil. Byli rádi, že já i děti žijí. Jen jsem jaksi neměla odvahu zavolat manželovi, chtěl být u porodu a to by nic hezkého fakt nezažil...
já jsem rodila 3 krát a žádné takové možnosti jsem nechtěla,ikdyž na epidurál jsem myslela,ale nakonec jsem ho nevyužila.V bolestech jsem zapoměla ,že něco takového existuje,ale dcera nyní čeká dítě a má problémy se zády ,tak to bude potřebovat asi epidurál,
Já zažila obojí a už bych se rozhodla jen pro epidural.
Karo Líná — #11 Když se u porodu cokoli děje, tak s tím nic neuděláš ani bez anestezie, takže jde hlavně pocit, že jsi duchem u zrodu svého dítěte, tomu přece lze rozumět
myše — #9 Jenom dotaz - k čemu ti taková kontrola je, když tam ležíš znehybněná a rozpáraná?
Kdyby se začalo cokoliv dít, co s tím asi tak naděláš? Vůbec nic......
Navíc kamarádka říkala, že byla tím epidurálem tak oblbnutá, že nemohla ani souvisle mluvit. Dařila se jí jen nezřetelná slova.
Dante Alighieri — #7 Přesně tak, mám to stejně. Umřela bych hrůzou.
Zazila som obidva. V clanku je vsak chyba, nevola sa to epidural, ale spinalna anestezia. Epidural sa pouziva na potlacenie bolesti pri vaginalnom porode, spinal na umrtvenie dolnej casti tela pri cisarskom reze. A pre mna osobne bol urcite lepsi spinal, aj ked aj ten mal neprijemne vedlajsie ucinky.
Já mám srovnání. Oba porody císařem, první uspaná, druhý při vědomí. Za mne můžu říct, že epidurál byl lepší. Jednak jsem neměla pocit "ukradeného porodu" kdy vám dítě přinesou druhý den - tak tady ho máte.... a za druhé, já mám ráda vše pod kontrolou...
U mě měli doktoři jasnou volbu.Věděli,že bych nespolupracovala a vyváděla,tak rozhodli o císařském řezu okamžitě
V žádným případě bych nechtěla bejt při vědomí, když se mi řeže do břicha. Ani kdybych nic necítila.
Podle toho, co se dneska přednáší ve speciální pedagogice a psychologii ohledně vývojových vad má císařský řez skoro vždycky vliv na plod... A jaký vliv má epidurál nebo celková anesteze nebo jak se to změní, je-li císař indikován předem, to nám maminky neřeknou. Chtělo by to vyjádření odborníků, nejen maminek...navíc třeba já, když mi část anestetik nezabírá, bych si asi taky moc vybírat nemohla.
stripek.stesti — #1 podle mne je to jedno. Celková anestezie je u rodiček jiná, než klasická narkoza. Navíc dítě je venku cca do 1-2 minut od podání narkozy. Nejdéle trvá revize a šití. Ale odborník nejsem.