Obojí má své pro a proti. Přečtěte si příběhy dvou maminek, které rodily císařským řezem a každá si hájí to své. Je lepší porod „zaspat“, nebo si ho „užít“ při vědomí?

birth

Katka, 28 let: 

Její vysněné těhotenství bylo rizikové. Od malička totiž trpí vrozenou srdeční vadou a porod přirozenou cestou by byl pro její srdíčko velkou zátěží. Proto její ošetřující lékař navrhl šetrnější způsob - císařský řez při epidurální anestezii. Svým způsobem to uvítala, protože by měla z klasického porodu trochu strach. Ale na druhou stranu byla ráda, že neproběhne pod celkovou narkózou a bude mít o všem přehled.

Porod s „epidurálem“ si nemůže vynachválit. Trochu jí sice vadil pocit, že se v jejím břiše „někdo štrachá“, jak sama vtipně nazvala, že slyší všechny ty zvuky, které operaci provází, ale vykoupením toho nepříjemného byl neopakovatelný okamžik, kdy poprvé uviděla svého zdravého chlapečka a mohla si vychutnat první okamžiky jejich společného života.

Pokud jí zdravotní stav dovolí a bude moct porodit i druhé dítě, určitě by ráda rodila stejným způsobem.

Radana, 31 let:

Epidurál ani za nic. Radana měla původně rodit klasicky, přirozenou cestou. Těhotenství se vyvíjelo celkem standardně a nic nenasvědčovalo tomu, že by to mělo být jinak. Jenomže dítě hodně narostlo a v jejím těsném vysportovaném břiše se přestalo otáčet, takže zůstalo v poloze zadečkem dolů. Dříve by poloha koncem pánevním, jak se odborně říká, nebyla důvodem k porodu císařským řezem, ale dnes už se k tomu přistupuje jinak. Tím spíš, že se situace zkomplikovala. Radaně odtekla plodová voda a najednou šlo o čas.

V porodnici se rozhodli pro císařský řez při epidurální anestezii. Jenomže ta z nějakého záhadného důvodu „nezabrala“ a Radana pocítila prudkou bolest v podbřišku, tahy skalpelu. Okamžitě přistoupili k celkové narkóze a všechno pak proběhlo bez problémů.

Možná byla Radana pod dojmem nepříjemného zážitku radši, že svůj porod „prospala“, ale pak se svěřila, že by jí epidurál a vědomí, že o všem ví a všechno slyší, asi vadil.

Jedinou nevýhodu narkózy vidí v tom, že svého „cvalíka“ spatřila o něco později, než kdyby porod proběhl epidurálem, ale nejdůležitější pro ni je, že je zdravý, a ona se při porodu nemusela trápit.

Čtěte také:

Reklama