Budu mít miminko snadno a bez bolesti


5f2a7eaa4323bobrazek.png
Foto: Shutterstock

Na první pohled to pravda je. Gynekolog vás objedná na přesný den i čas, takže do porodnice přijedete v klidu. Necháte si píchnout anestezii a vleže čekáte, až za vás veškerou práci odvedou lékaři. Miminko je venku za pár minut a během necelé hodiny jedete na pokoj. Vyhnete se tak nejistotě, zda už máte kontrakce, nebo jen poslíčky, překotné cestě do porodnice, porodním bolestem a případně i dlouhým hodinám na porodním sále. A to ani nemluvíme o možných poporodních poraněních tam dole. Jenže za všechny tyto výhody císařského řezu budete pykat ex post. Zatímco po přivedení miminka na svět přirozenou cestou budete fit za pár dnů či dokonce hodin, „císař“ je velká operace. Hrozí vyšší riziko krvácení či poranění vnitřních orgánů sousedících s dělohou. A také se hned tak nezotavíte. Zůstanete déle v porodnici a budete bojovat s pooperační bolestí, dostanete zákaz zvedat cokoli těžkého a musíte se mít na pozoru před možnou infekcí řezu. Ten se navíc bude hojit minimálně půl roku.

Po císařském řezu nebudete moci kojit

Pravdou je, že po tomto operativním zákroku někdy přichází laktace později, než po přirozeném porodu. Ale jinak na kojení negativní vliv nemá.

Ochudíte dítě o bakterie z porodních cest

Částečně ano, hlavně při plánovaném císařském řezu. Je prokázáno, že dítě se při přirozeném porodu kolonizuje důležitými bakteriemi z matčiných porodních cest, ale také bakteriemi z jejího trávicího traktu. „Dnes se ukazuje, že právě střevní mikrobiota maminky je pro dítě důležitější, než ta vaginální. O to miminka narozená plánovaným císařským řezem bohužel přicházejí. Trošku jiná situace je to u dětí narozených akutním operačním porodem. Tedy když se rodí přirozeným vaginálním způsobem, ale v jeho průběhu se stav změní, a je třeba chránit zdraví dítěte, nebo maminky operačním porodem. V tomto případě se osídlení více podobá klasickému vaginálnímu porodu,“ vysvětluje MUDr. Jan Boženský, primář dětského oddělení Vítkovické nemocnice.

Přijdete o kontakt kůže na kůži

Položení právě narozeného miminka na své nahé tělo si žádá stále více maminek. Takzvaný bonding neboli kontakt kůže na kůži už naštěstí považují za standard i mnozí porodníci. Samozřejmě v případě, že je vše v pořádku. Jenže co když se dítě narodí císařským řezem? I tehdy to je možné. Pokud není maminka v celkové narkóze, může jí být miminko přiloženo nad operované bříško, na prsa. Pokud by to nešlo, může na její místo pro první kontakt kůže na kůži nastoupit novopečený tatínek.

Třikrát a dost

Zatímco přirozenou cestou můžete rodit tolikrát, kolikrát chcete, císařský řez doporučují lékaři podstoupit maximálně třikrát. Není ale pravdou, že po prvním císařském řezu nelze rodit přirozeně. Musí to ovšem dovolit váš zdravotní stav a jizvy po první operaci by měly být už dostatečně srostlé. Jinak při přirozeném porodu hrozí jejich popraskání.

Císařský řez je výhodný pro miminko

Přirozený porod je náročný nejen pro maminku, ale také pro miminko. Když nastanou komplikace, dítě se může přiškrtit pupeční šňůrou, zaseknout se v porodních cestách a začít se dusit, hrozí mu i zranění při sestupu porodními cestami a při případném použití kleští a podobných pomůcek pro vytažení z porodních cest. Jenže při porodu císařským řezem je rizik ještě více.

Kromě šoku z nepřirozeně rychlého přechodu nepřipraveného miminka z prostředí dělohy na svět, to je i voda na plicích. Porodní cesty tu musí zastoupit porodník a tekutinu z nich vytlačit. Lékaři uvádí také riziko horší adaptace novorozence po porodu či dokonce nepatrně vyšší riziko jeho úmrtnosti. Miminku po narození hrozí také třeba i déle trvající dýchací obtíže (tím spíše, čím dříve je císařský řez proveden), má větší sklon k alergiím, ekzému či astmatu.

Čtěte také:

Reklama