Porody se čím dál častěji přesouvají z porodního sálu na operační sál. A to nejen u nás. Nárůst počtu provedených císařských řezů jsou celosvětovým fenoménem.
Ačkoliv doporučení Světové zdravotnické organizace jasně říká, že se nedoporučuje překročit hranici 10 %, důvodem jsou 6x častější dýchací komplikace u novorozenců a nebezpečí pooperačních komplikací u rodiček, celosvětově už několik let vede statistiku císařských řezů USA, kde takto rodí 40 % žen. V Evropě vedou Angličanky – 30 %, ale také Polky – 27 %.
Česká republika tento trend následuje. Počet císařských řezů u nás každoročně stoupá, i když ne tak závratně jako v některých dalších vyspělých zemích. V roce 2007 20,3 %, ještě v roce 1990 to bylo jen 7,7%. „Ovšem podle mnohých svědectví stoupá počet těch zbytečných. Roli hraje netrpělivost zdravotníků, nedostatek podpory normálního porodního procesu, někdy i zcela absurdní důvody – například blížící se dovolená našeho porodníka,“ vyjadřuje svou nespokojenost Hnutí za aktivní mateřství (HAM).
Císařský řez na přání
„Pokud si přejete místo normálního porodu přivést dítě na svět císařem a máte svého (rozumějte řádně zaplaceného) lékaře, většinou vám vyjde vstříc. A to přesto, že tato náročná operace u nás musí být vždy indikována ze zdravotních důvodů. Stejně tak ženy, které si přejí porodit v epidurální analgezii, bývají uspokojeny. Paradoxně tak u nás získal podporu porod lékařsky vedený, s mnoha nadbytečnými a rizikovými zásahy, které WHO nedoporučuje,“ dodává HAM.
„Nárůst plánovaných operací je důsledkem přání žen. Odhaduje se, že až polovina císařských řezů je na přání rodičky. Ačkoliv většina porodníků popře, že je to ovlivnitelné, praxe je taková, že přibývá žen ochotných udělat cokoliv, aby se vyhnuly spontánnímu porodu. K uvolnění a zbavení se strachu a zábran nepřispívá bohužel atmosféra porodního sálu ani chování personálu,“ říká k tomu lékařka Helena Máslová, která pracovala na porodnickém oddělení.
Proč ho ženy chtějí?
„Většina žen, které vyžadují císařský řez, není schopna dohlédnout zvýšenou rizikovost, ba naopak z nějakého důvodu považují císařský řez za bezpečnější. Takto se rozhodují většinou cílevědomé ženy, s vyšší životní úrovní, zvyklé na komfort, které se takto snaží obejít utrpení spojené s porodem. Tyto ženy nemívají po operativním porodu psychické obtíže,“ tvrdí Máslová.
Nárůst plánovaných operací vychází ze strachu, že nezvládnou bolest, že ublíží svou neschopností dítěti. Některé z nich se obávají ztráty elasticity pochvy a horší kvality sexu po porodu, nutnosti šestitýdenní sexuální abstinence, apod. (viz také týdenní seriál Ženy-in o velikosti pochvy). Dalším faktorem je neustále se zvyšující věk rodiček. Čím je žena starší při prvním porodu, tím je vyšší riziko, že bude rodit císařským řezem. Rovněž stoupá počet „dětí ze zkumavky“, který souvisí se zhoršující se reprodukční schopností populace. A právě u takovýchto dětí je vyšší riziko, že přijdou na svět císařským řezem.
Stoupá i počet i neplánovaných akcí. Statistiky uvádí, že neočekávaná příhoda při porodu, která si akutně vyžaduje císařský řez či zákrok kleštěmi, postihne podle statistik každou 8. až 10. zdravou rodičku.
Máte s císařským řezem zkušenosti? Vyžádala byste si ho, kdybyste měla rodit?
Nový komentář
Komentáře
ne-ne!!!!!!!!!!!!!
První porod jsem měla císařem v epidurálu. Miminko mi ukázali sice za chvilku, ale pak mi ho za dalších 24 hodin donesli jen dvakrát na JIPku. S jizvou jsem se trápila dlouho, pěkně to bolelo.
Druhý porod byl spontánní, rychlý a bez komplikací. Pamatuju si, že to bolelo, ale už nevím jak moc, zapoměla jsem to celkem rychle a vzpomínky mám moc pěkné. Dvě hodiny po porodu jsem se v pohodě sprchovala a bylo mi fajn. Byla jsem tak nabuzená, že jsem se nemohla dočkat až mi malého vrátí a nemohla usnout i když jsem porodila ve čtyři ráno. Podrželi mi ho na neonatologii s tím, že se dost napil plodovky a blinká... Třetí den jsme odfrčeli domů
Naše první dítě přišlo na svět císařským řezem z důvodu nestandartní polohy. Sedělo si na nožičkách. Jsem nesmírně šťastná, že je lékařská věda tak daleko, že vše proběhlo bez ohrožení života a zdraví mě i dítěte. V současnosti čekáme druhé dítě a zatím (30. týden těhotenství) je stále koncem pánevním. I když bych raději rodila přirozeně (a navštívím proto i přípravný předporodní kurz), v případě, že se mimi neotočí, budu vděčná za císařský řez. Porod samotný opravdu vůbec nebolí, ale poporodní resp. pooperační rekonvalescence není záviděníhodná. Vše má své pro a proti. Hlavně, že jsme zdraví
.
Rodila jsem dvakrát, v srpnu mě čeká třetí porod a nikdy bych si jen tak z vlastní vůle nežádala císaře... kamarádka rodila dvakrát císařem a pokaždé hodně potom doma trpěla, bolelo jí břicho, o malou se nemohla pořádně postarat, pomáhala jí mamka... já oba porody měla perfektní, druhý den jsem si v pohodě mohla sednout a doma jsem už o ničem nevěděla..
Ano, císařský řez je lepší než se trápit na židli!
Porodila jsem 2x a císařském řezu jsem neuvažovala.Jsem ráda,že nemám na břiše žádnou jizvu.
s císařským řezem zkušenosti nemám,a nevím,zda bych si ho vyžádala,na druhou stranu si myslíte,že ten porod je jednodušší,méně bolesti,ale není to tak jednoduché,kamarádka,která rodila císařským řezem,tak mi řekla,že by spíše raději rodila normálně...jizvy potom císařském řezu bolí,ještě k tomu když kojíte miminko,máte ho vlastně na břichu,tak prý to není příjemné,a také jizvu má dodnes....ne tak velkou jak měla,ale má,a u tak mladých holek to je problém,ty se chcou líbit ještě v létě v plavkách...
Já myslím, že je lepší rodit normálně. Myslím, že u císařských řezů hrozí o dost větší nebezpečí komplikací a třeba infekce nebo tak.
Já jsem rodila prvního syna normálně, druhý měl utrženou placentu, takže musel být císařem a nyní jsem po porodu dcery, kterou se snažily 14 dní vyvolávat, ale nešla ven, takže jsem byla znovu císařem, ale ta bolest za to stojí, když máte pak toho broučka u sebe.
Ano mám ho zasebou. Čekala sem co to šlo ale miminko nerostlo tak sem šla na sál. Hlavně že vše dobře dopadlo a holka je krev a míko.
kdybych tu možnost měla, chtěla bych rodit císařským řezem
já rodila třikrát přirozenou cestou
Ne nikdy.Myslím že věci by měli jít přirozenou cestou.Možná nikdo rodičky objektivně neinformuje.
odpověď na Lucie.V1 — #19 Já neím , jestli běhaly jako čamrdy, já po císaři chodila druhý den, stejně jak ,,normální". Každé jsme byly svým způsobem poznamenané. Já jsem se neuměla pořádně narovnat, ony zase sedět. Jasně, že operační porod je těžká operace, a přitom min. 7 dnů po porodu se už musí starat o mimčo. Na plno. Stejně, jak po norm. porodu. Možná jsem měla štěstí, ale neměla jsem žádné problémy a ani nemám dodnes. Naštěstí mám rodinu, která mi hodně pomohla, že jsem těch 6 týdnů nemusela na nic sáhnout, kromě dětí. To nejhorší poporodní období jsem si užila. Manžel pral, já vsedě žehlila plíny a oblečení, uvařil, uklidil. No co chtít víc.
odpověď na fialinka — #2 Také jsem si chtěla prožít porod normální cestou, ale bohužel mi taky nastaly velké komplikace, takže jsem musela ,,pod kudlu,,. Navíc, i kdybych rodila normálně, museli by mě otevřít, protože doktor, který mi píchal plodovou vodu, byl takový prace, že mi ji píchnul špatně a celá plodovka se mi rozlila do vnitřností, takže jsem byla na sále o dvě hodiny dýl. Přála bych si mít normální porod alespoň při příštím dítěti, ale u žen, které už jednou prožily císařský řez, je pravděpodobnost císaře při dalším porodu asi 80-ti procentní. A navíc-každá ženská, která žádá o císaře, by si měla uvědomit, co ji potom čeká. Ženský na pokoji běhaly druhý den jak čamrdy, ale já jsem se pomalu nemohla ani postavit
odpověď na femme — #16 To znamená,že jsi měla těžké porody?Docela jsem po 3 chtěla rodit normálně,ale kvůli těm předešlím císařům jsem nemohla,ani jednou jsem svoje dítě nedržela hned po narození,ale až 2 nebo3 den o to jsem bohužel přišla,ale litovat nemohu mám krásně 2 děti,takže to vlastně stálo za to a myslím,že to vydrží každá ,at už rodí no
rmálně nebo císařem.CHlapi by zdechli ,hned po prvním stahu
Poprvé jsem rodila normálně a podruhé císařem - i když jsem nejdřív zkoušela porodit normálně, nešlo to - syn byl koncem pánevním a nechtěl sestoupit. A můžu říct není nad normální porod. Po císaři jsem se dávala mnohem déle dohromady a dnes 5,5měsíce po porodu mi stále lezou vnitřní stehy jizvou ven - nechtějí se vstřebávat.
odpověď na kebulkaevulka — #15 já jsem rodila 3x tzv. normálně a můžu říct, že to stálo za dvě věci
odpověď na femme — #14 Já to srovnat nemůžu,ale mě teda bolely všechny tři císaře,jako svina