Dvě minuty před tři čtvrtě na jedenáct v neděli na Štědrý den roku 1837 se narodila druhá dcera vévody Maxmiliána Bavorského a jeho ženy Ludoviky. Byla pokřtěna jménem Elisabeth Amalie Eugenie a někteří pověrčiví jedinci jí, alespoň podle pozdějších tvrzení, prorokovali velkou budoucnost, neboť prý měla při narození jeden zoubek, stejně jako Napoleon.

Výchova v cirkuse
Dívenka měla kromě starší sestry Heleny, které se říkalo Nené, ještě bratra Ludvíka a po ní se jejím rodičům narodilo dalších pět dětí. Manželství Maxmiliána, nazývaného podle svého oblíbeného hudebního nástroje Citerový Max, a princezny Ludoviky rozhodně nebylo šťastné. Oba byli ke sňatku donuceni a oba milovali někoho jiného. Max byl nakonec nevěrným manželem, ale milujícím otcem - své děti (i ty nemanželské) vychovával neuvěřitelně svobodomyslně, učil je jezdit na koni v cirkusové manéži a seznamoval je s prostým lidem. Ludovika, která více než svého manžela milovala své psy, také rozhodně nevedla děti pevnou rukou. O přísnost se však postarala její sestra Žofie, manželka habsburského arcivévody Františka Karla, o které se jistou dobu říkalo, že je jediným mužem u dvora.

Trochu jiná svatba
Byla to právě Žofie, která nakonec přivedla Sisi na trůn. Nejprve donutila k abdikaci svého slabomyslného švagra Ferdinanda a posléze přiměla svého muže, aby se vzdal trůnu ve prospěch syna. A pro toho po dlouhých peripetiích vybrala za manželku Nené, starší Sisinu sestru. Předpokládaní snoubenci se setkali v Ischlu, jenže mladý a pohledný František Josef, který předtím planul láskou k jisté Maďarce, se na první pohled zamiloval nikoliv do Heleny, ale do Sisi, která svou sestru provázela proto, aby se vzpamatovala z nešťastné lásky. Žofie ustoupila a tak se dne 24. dubna 1854 konala svatba.

Dohozená milenka
František Sisi vskutku miloval, přesto jí však nebyl zcela věrný. Mezi jeho milenky patřila i Anna Nahowská, se kterou měl dceru Helenu. Herečku Kateřinu Schrattovou „dohodila“ svému manželovi sama Sisi, která se cítila provinile za to, že ho zanedbává. I když i ona byla podezřívána z lásky k četným mužům, sama byla Františkovi patrně věrná - více nežli muži ji zajímalo cestování, rychlí koně, básně Heinricha Heina a Maďarsko. To poslední patrně proto, že Žofie, její teta, vše maďarské naprosto nenáviděla.

Indicie 2 - šílený!!!

Maďarská láska
Maďaři považují dodnes Sisi za svou národní královnu. Prvním z nich, který jí učaroval, byl hrabě Imre Hunyady a jeho sestra Lily. Imre, který se do císařovny zamiloval, jí pomohl po letech nejistoty konečně získat sebevědomí a vzepřít se tetě Žofii, která mladé císařovně zasakovala do všeho, od soukromého života po výchovu dětí a které František nedokázal odporovat. Sisi se Imremu odměnila tím, že se výrazně podílela na Františkově souhlasu s rakousko-uherským vyrovnáním a na tom, že se dal korunovat uherským králem. Sama si pak mezi Maďarkami vybírala většinu dvorních dam a s rodinou prý ráda mluvila maďarsky, i když jinak talentem na jazyky zrovna neoplývala a i když jí to Žofie přímo přikázala, česky se nikdy nenaučila.

Nešťastný Rudolf
5. března. 1855 se Sisi narodila první dcerka, pojmenovaná po tetičce Žofie. Ta také trvala na tom, že bude dítě vychovávat. Sisi se vzepřela jen jednou, vzala dvouletou dívku s sebou na cesty, ta však onemocněla a zemřela. Zdrcená Sisi pak trpně přenechala výchovu svých dalších dvou dětí, Gisely a jediného syna Rudolfa tetě. Ani Rudolfův osud nebyl zrovna šťastný. Citlivý mladík, revolucionář a odpůrce monarchie byl provdán za Stefanii Belgickou a nakonec spáchal sebevraždu i se svou milenkou Mary Vetserovou. Nejmilejším dítětem Sisi, které nakonec i sama vychovala, byla nejmladší Marie Valerie.

Dieta podle Sisi
Sisi z počátku nebyla považována zrovna za krásku, i když Františka okouzlila svým „dívčím půvabem“. Měla špatné zuby a tak se málo usmívala a mluvila tiše. Proslavily ji však Winterhalterovy obrazy a vyplatilo se jí, že ač jinak dvorským ceremoniím neuvyklá, na svůj vzhled velmi dbala. Především nezvykle na svou dobu sportovala - k pohoršení veřejnosti si dokonce nechala postavit tělocvičnu - nesmírně ráda jezdila na koni a konala dlouhé procházky v ostrém tempu. Zároveň ovšem patřila k předchůdkyním milovnic drastických diet - někdy žila celé dny jen o ovoci a šťávě z masa nebo jedla ve velkém jen vejce. V pase měla kolem 48 centimetrů a při výšce 172 centimetrů vážila většinou pod padesát kilogramů. Nevíce hrdá však byla na své nádherné vlasy, dlouhé skoro až k zemi, které si nechávala upravovat od zkušených kadeřnic. Nejznámější z nich se stala původně v divadle pracující Fanny Angererová.

Nezapomeňte na krávy
Krásou byla Sisi přímo posedlá a milovala, když ji lidé obdivovali. V Benátkách si založila Album krásek a sbírala do něj fotografie všech krásných žen. Zároveň však zanedbávala své reprezentační povinnosti, nechala se zastupovat svou kadeřnicí a vydávala se v přestrojení do špitálů a blázinců a mezi chudé. Blázince vůbec Sisi milovala a jeden si dokonce přála k narozeninám. Také hojně cestovala, zpočátku do přímořských letovisek pod záminkou nemoci, později zkrátka kam se jí zachtělo. Dbala však o své pohodlí a nechala si s sebou dokonce vozit své oblíbené krávy, aby měla ke snídani vždy kvalitní mléko.

Královna víl
Sisi obdivovala Heinrich Heina a snažila se tvořit básně jako on - nepsala jich celou řadu. Na svém zámečku mu dokonce nechala postavit pomník. Přátelila se také se šíleným Ludvíkem II. Bavorským, obdivovala  rumunskou královnu a spisovatelku Alžbětu, nazývanou Carmen Sylva a četla Williama Shakespeara. Sama se ráda představovala jako královna víl Titanie z jeho Snu noci svatojánské.

Absurdní smrt
Smrt Sisi byla stejně zvláštní a nepravděpodobná, jako její životní osud. Na svých cestách zavítala Ženevy, kterou si vybral italský anarchista Luigi Lucheni za místo útoku na prince z Orleáns. Ten ale nepřijel a tak si vrah paradoxně zvolil za cíl Sisi, která po většinu svého života monarchii spíše odporovala, než že by ji podporovala. 10. září. 1898 krátce po poledni probodl Lucheni  císařovnu pilníkem. Té v první chvíli nedošla vážnost poranění a domnívala se, že měla být jen okradena. Ještě došla na loď, na které plánovala plout, pak se ale zhroutila. Přivolaný lékař už mohl jen konstatovat smrt. „Vy nevíte, jak jsem tu ženu miloval…“ řekl prý císař, když se o skonu své ženy dozvěděl.

Co říkáte na Sisinu dietu a životosprávu? A co na její krásu? Myslíte, že byl její osud spíše šťastný nebo nešťastný? Měnila byste s ní?

Reklama