Brazilská římskokatolická církev kritizovala potrat devítileté dívky, kterou znásilnil její nevlastní otec. Brazilský ministr zdravotnictví postoj církve označil za extrémistický. Informuje o tom agentura Reuters.

Lékaři v severobrazilském městě Recife provedli dívce potrat ve středu. Uvedli, že pokud by si dívka svá dvojčata nechala, mohla by zemřít. Její tělo nebylo vyvinuté natolik, aby porod zvládla.

Dívka byla v době zákroku ve čtvrtém měsíci těhotenství.

Recifský arcibiskup Jose Cardoso Sobrinho kritizoval rozhodnutí lékařů. Podle něj bylo provedeno „navzdory božímu právu".

„Věřím, že pozice církve je v tomto případě extrémistická, radikální a neadekvátní," prohlásil Jose Gomes Temporao, brazilský ministr zdravotnictví. "Jsem šokován postojem tohoto náboženství, které o sobě chybně prohlašuje, že brání lidský život," dodal.

Podle Temporaa, bylo rozhodnutí lékařů a rodiny dívky „naprosto v souladu se zákony". „Boží právo je nad jakýmkoliv lidským právem," reagoval však Sobrinho v reakci na prohlášení Temporaa.

Olimpio Moraes, jeden z lékařů, kteří zákrok provedli, sdělil, že stav dívky splňoval obě podmínky k provedení potratu. Brazílie, kde je potrat ilegální, dovoluje provést potrat jen v případě znásilnění matky a v případě, že těhotenství ohrožuje zdraví rodičky. „Jako lékaři nemůžeme dovolit, aby devítiletá dívka takto trpěla a byla vystavena kvůli těhotenství ohrožení života," řekl Moraes.

Na těhotenství přišli lékaři až minulý týden, kdy se jim dívka svěřila s nesnesitelnými bolestmi. Otčím dívky byl zatčen a během výslechu se přiznal, že ji sexuálně zneužíval od jejích šesti let.

Ačkoliv je dívka mladá, není nejmladší dívkou na světě, která otěhotněla. Záznamy hovoří o tom, že nejmladší těhotnou dívkou se stala pětiletá Peruánka, která se narodila v roce 1939.

Je možné brát církevní představitele se středověkými metodami a názory ještě vůbec vážně?

Reklama