Tak trochu paradoxně přichází v nejtužší zimě v našem Atlasu psích plemen na přetřes čínský naháč. A má to svůj důvod, naháči totiž potřebují v zimě speciální péči. O zkušenostech s tímto plemenem jsme si povídali se čtenářkou Světluší...

Země původu: Čína
Použití: Společenský pes
Klasifikace podle FCI:pes

Velikost v kohoutku:

  • Psi: 28 až 33 cm
  • Fenky 23 až 30 cm

Hmotnost: do 5 kg
Průměrně se dožívá: 10 až 12 let
Chovatelský klub:

Historie plemene...

Čínský chocholatý pes se dělí na dvě variety: Naháč a Labutěnka. Naháč má chocholku srsti na hlavě a dále na části krku, ponožky, které pokrývají prsty a chocholku na ocase. Zbytek těla je, jak jméno napovídá, bez srsti. Varieta labutěnka je celá pokrytá závojem dlouhé jemné srsti. Je sice těžké přesně určit jejich původ, ale říká se, že byli chováni rodinami dynastie Han v Číně. Čínský chocholatý pes byl v té době určen jako strážce pokladnic a jeho větší a těžší forma jako lovecký pes. Mezi lety 1885 až 1926 byli předváděni na výstavách v Americe, ale poté byli stěží k vidění po zhruba padesát let.

Vzhled psa...

pes

Malý, aktivní, půvabný a elegantní pes; střední až jemné kostry, s hladkým, bezsrstým tělem, osrstěný jen na tlapkách, hlavě a ocasu; nebo osrstěný jemným závojem srsti. V tomto plemeni se rozlišují dva typy: „deer type“ s jemnou kostrou a „cobby type“ s těžší kostrou a silnější stavbou těla.

Nezaměnitelný je chochol na hlavě.

Povaha čínského chocholatého psa...

Je to přátelský pes, většinou klidný, umí však být i ostražitý.

Jak o něj pečovat?

Rozhodně není vhodný k chovu ve venkovních kotcích. Než si naháče pořídíte, měli byste si dobře uvědomit, že jde o bezsrsté plemeno, které je nezbytné v zimě na každou (byť krátkou) vycházku ven oblékat a na přímém sluníčku zase potírat opalovacím krémem. V tomto směru je péče podobná jako člověčí.

Výhodou je, že naháči bývají velice čistotní a nejsou cítit psinou. Také nelínají (a to i v osrstěné varietě labutěnka), jsou tedy vhodní po lidi alergické na zvířecí srst.

Jde o malé plemeno, které je nenáročné na pohyb a tedy vhodné i pro seniory. K dětem je velmi laskavý.

Se čtenářkou Světluší, s níž mě seznámila kolegyňka a externí redaktorka Zuzka Anai Hainallová, jsem si povídal o naháčovi Koudym...

Proč jste si pořídila čínského naháče?
Měla jsem špatné období a svěřila se kamarádce Anai, že bych se potřebovala o někoho starat, nejen o kytky, ale třeba o pejska. A akční Zuzka se zeptala, jaké plemeno se mi líbí? Řekla jsem, že čínský naháč je favorit mých snů, a pustila to z hlavy.
Za dva dny přišla Zuzka s novinkou: „Ahoj, Světlo, kolega v práci má doma čtyři naháče. Dvě holky a dva kluky. Jeden z nich, Koudy, dělá děsnou paseku. Chtěl by ho poslat do světa k někomu, kdo by se o něj postaral.“
Pak už to šlo rychle. Vyrazili jsme na návštěvu a byla to prostě láska na první pohled. Na trávníku před domem vyběhl ze skupiny skotačících naháčků jeden a šel si mě zvědavě prohlédnout. Kouďák. Celou dobu návštěvy mi pak seděl na klíně...
Za pár dnů jsem přijela s taškou a od té doby jsme nerozlučná dvojka.

Světla a Koudy

Jak je na tom Koudy a postelí, smí do ní, nebo ne?
Koudy v posteli samozřejmě ano. Koudy v podstatě nemá srst, takže není alergenní. Každý večer také projde očistou tlapek a „podvozku“. Navíc se každý týden jednou nebo dvakrát koupe, takže je čistější a zdravější než leckterý člověk.

Pokud vím, pes se má přece koupat jen několikrát ročně. Nemá Koudy problémy s pokožkou?
Naopak, byli jsme pochváleni v chovné stanici, že má naprosto krásnou a čistou kůži. Samozřejmě se o ni ale musí pečovat tak jako o kůži lidskou.

Je těžké starat se o naháče?
Měla jsem dřív nečistokrevného jezevčíka, byl mnohem odolnější, co se týká zimy a stravovacích návyků. U Kouďáka si musím dávat daleko větší pozor, co mu koupím k jídlu, a na zimu se musí oblékat, takže má několikery zimní náhradní chlupy (smích).

Přihoďte k dobru nějakou veselou historku s Koudym...
Ja jich spousta, například si vzpomínám, že mi nanosil hračky k troubě, ve které se pekla krůta se zeleninou, náramně to vonělo. Hračky rozložil dokola kolem trouby, asi abych mu je vyměnila za kousek té pečínky (směje se).

Koudy 2.

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama