shutterstock-550753960.jpg

Deštníky z voskovaného papíru jsou populární především u tchajwanského lidu z města Hakka, které leží na jihu Tchaj-wanu. Toto město se výrobou krásných umělecky vytvořených deštníků proslavilo.
 
Deštníky jsou stylové, lehké a často nádherně zdobené. Olejová vrstva papíru zajišťuje dokonalou izolaci. Paraplíčka jsou vhodná jako úkryt před sluncem i ochrana před deštěm.
 
Svou popularitu si deštníky kromě ostrovní a pevninské Číny získaly i v mnoha dalších zemích Asie. Především v Japonsku, kde jsou používány především jako rekvizity při tradičních tancích a čajových obřadech, ve Vietnamu, v Koreji, v Laosu nebo v Thajsku.

shutterstock-15602233.jpg
 
Zajímavostí je, že se podle barvy a výšky deštníku v minulosti rozpoznávali lidé, kteří ho nesli. Například členové královské rodiny měli deštníky žluté nebo červené. Šlechta a bohatí zase modré.
 
Barvy jsou v asijských kulturách důležité i dnes. V Číně fialové deštníky symbolizují dlouhověkost. Jsou tedy vhodným dárkem pro starší osoby. Bílé se zase používají na pohřeb.
 
Voskované deštníky se přes obchodní cesty dostaly až do Evropy. Italská i francouzská šlechta tento trend rychle přejala a brzy začali vyrábět své vlastní. Později se tyto deštníky a slunečníky dostaly do celého světa.

shutterstock-498266830-1-.jpg
 
V dnešní čínské a japonské společnosti jsou deštníky velmi důležitou součástí svateb. Družičky s nimi zakrývají nevěstu před zlými duchy. Zároveň symbolizují přání velkého potomstva.
 
Když se vydáte na cestu do Číny, setkáte se s voskovanými deštníky téměř na každém kroku. Různými pouličními obchodníky jsou nabízeny turistům. Ty nejkrásnější čínské deštníky pocházejí z města Chang-čou, bývalého hlavního města starověké Číny, známého po celém světě svými neskutečnými přírodními scenériemi.

shutterstock-484409869.jpg

Zdroj: Shutterstock

Reklama