Svět se děsí! Situace s čínským toxickým mlékem, které má na svědomí životy 4 malých dětí a desetitisíce se potýkají s vážnými zdravotními problémy, se stále zhoršuje. A zbytek světa se třese strachy z šíření hrozby, došlo už k zákazům dovozu mléka a mléčných výrobků, probíhají inspekce v obchodech… Český Státní veterinární ústav se však domnívá, že bychom u nás ani v celé Evropské unii nemuseli propadat hysterii.

 

Podle serveru spotrebitele.cz totiž od roku 2002 platí ochranná opatření, která tento dovoz do EU zakazují. Čína byla navíc před týdnem požádána, aby dočasně pozastavila vývoz i „směsných výrobků“ s mlékem, případně zajistila přísnou kontrolu, aby výrobky neobsahovaly žádný melamin. Za posledních šest let do Česka nesměřovala žádná zásilka mléčných výrobků původem z Číny.

 

Státní veterinární správa se obrátila na Generální ředitelství cel a požádala o důsledné kontroly jakýchkoliv potravin původem z Číny, zejména o prověření složení, zda výrobek neobsahuje mléčné produkty či sušené mléko. Každá taková zásilka by okamžitě prošla kontrolou odborníků. Dosud tyto směsné výrobky s obsahem mléčných produktů do 50 %, jež jsou zároveň skladovatelné při pokojové teplotě, nepodléhají veterinární vstupní kontrole. To se teď však změní.

A to i přesto, že oproti čínské kojenecké výživě, která byla kontaminovaná melaminem, je u směsných výrobků hrozba zanedbatelná.

 

Zachránit, co se dá, se snaží také v Číně! Zdejší vláda zajistila inspekci všech výrobců a dodavatelů mléčných výrobků. A zatím byl melamin objeven ve 22 mlékárnách v zemi.

 

Oběti toxického mléka v Číně

4 mrtvé děti

53 tisíc dětí má závažné zdravotní potíže

13 tisíc dětí leží v nemocnicích

140 jich bojuje o život.

 

Co je a co způsobuje melamin

+ Chemikálie, která je součástí pesticidů používaných v čínském zemědělství a v lidském potravinovém řetězci už může být dlouho.

+ Dusíkatá organická látka, která se používá i pro výrobu plastických hmot.

+ Nebezpečná přísada, která může způsobit ledvinové kameny, ale podle studií na zvířatech také rakovinu a poškození reprodukce.

Reklama