shutterstock-699118837.jpgFoto: Shutterstock

Svátky středu podzimu v Číně

Svátky středu podzimu jsou v Číně druhým nejdůležitějším svátkem po novoročních oslavách. Číňané během oslav většinou společně zasednou ke slavností večeři. K tradicím patří také pozorování Měsíce. Ten bývá v tento den nejjasnější a nádherně kulatý. Je zpodobněním jednoty a harmonie.
 
Opomenout nesmíme ani měsíční koláčky (yue bing), které jsou na vrchu ozdobeny krásnými ornamenty a zevnitř naplněny pastou z lotosových semínek či červených fazolek. Když se pak tato extrémně sladká pochutina v rodině servíruje, je tradicí, že se rozkrojí na patřičný počet částí, aby na každého člena vyšla jedna. Tím se naplní symbolika kulatého tvaru, který představuje setkání všech blízkých.

shutterstock-1082267711.jpgFoto: Shutterstock

Dalším symbolem oslav jsou lucerny. Často se přebírají i zvyky srpnového Svátku duchů, kdy se na řeky a jezera pokládají rozsvícené lucerny, aby duše utonulých našly cestu domů.

Ke Svátkům středu podzimu se váže také jedna legenda o Chang’e, ve vietnamštině Hang Nga nebo Trang Yi, která po vypití nápoje nesmrtelnosti pro svého manžela, vystoupala na Měsíc a stala se jeho bohyní. Kromě tohoto příběhu však existují i další legendy svázané s festivalem.

shutterstock-1791201185.jpgFoto: Shutterstock

Dětský den ve Vietnamu
 
Vietnamský dětský den, stejně jako čínské Svátky středu podzimu, letos připadají na 1. října. Ve vietnamštině se tomuto dni říká Tet Trung Thu. Vznikl už před 15 až 20 tisíci lety v jihovýchodní Asii.
 
V dávných dobách Vietnamci věřili, že děti mají nejblíže k posvátnému a nadpřirozenému prostředí, protože jsou nevinné a neposkvrněné. Být v tento den v blízkosti dětí bylo považováno za způsob, jak se spojit s duchy a božstvy. Festival ale také sloužil pro rodiče, jako způsob, jak dohnat ztracený čas, který nestihli trávit se svými dětmi.
  
Během festivalu děti také nosí masky lva nebo tygra, aby vystrašily mytologickou bytost Ra Hu, která je odpovědná za fáze a zatmění Měsíce. Snaží se jí tak zabránit, aby pohltila Měsíc v úplňku.
Součástí festivalu jsou také tradiční ručně vyráběné lampiony. Patří mezi ně pěticípá hvězda, která reprezentuje slunce, tvar žáby reprezentuje měsíc a točité lampiony, které jsou poháněny teplem svíčky a otáčí se, představují roční období, sezónní oběh Země kolem Slunce.

shutterstock-1169172481.jpgFoto: Shutterstock

I Vietnamci během tohoto dne konzumují měsíční koláčky, Banh Trung Thu. Tradiční festivalový pokrm někdy na vnitřní straně obsahuje také žloutek, který má symbolizovat Měsíc v úplňku. Měsíční koláčky se dávají jako dárek přátelům, sousedům nebo obchodním partnerům. Večer lidé často navštěvují pagody a chrámy, modlí se, přinášejí ovoce a obětiny, zapalují vonné tyčinky a zakončují tak celé oslavy.

Kromě mnoha sladkostí, měsíčních koláčků, lampionových průvodů a různých dětských vystoupení k tomuto festivalu neodmyslitelně patří květinové, dračí a lví tance. Lví tance předvádí jak děti, tak profesionální vyškolení lví tanečníci.

5f730b4c148b9shutterstock-597814817.jpg

Foto: Shutterstock