Potrpíte si na šálek kvalitního černého či zeleného čaje? Pokud jej stále ještě chodíte kupovat do obchodu, děláte chybu. Není nad to uvařit si lahodný nápoj z vlastnoručně vypěstovaných lístků. Čajovníku čínskému se bude dařit doma i na zahradě.

čaj

Ačkoli se čajovníku čínskému daří hlavně v tropických a subtropických oblastech, lze jej celkem úspěšně pěstovat i u nás. Vždyť i ve své domovině zvládne růst na plantážích ve vysokohorských oblastech ve výšce nad 2 000 m. n. m. Právě tam dosahují lístky mnohem vyšší kvality než v nížinách, byť na úkor hojné sklizně. Jak na jeho pěstování v našich končinách?

Rostlinku si můžete buď sami vypěstovat ze semínka, nebo ji koupit už předpěstovanou v květináči.

Výsev čajovníku

Semena jsou u nás celkem snadno k dostání. Jedno seženete za cenu v řádu deseti korun. Jak se na výsev? Nejprve je trochu nařízněte nožem (jsou tvrdá) a namočte na několik dní (cca 3) do vlažné vody. Po výsevu (1 až 2 cm hluboko) do rašelinového substrátu (s co nejnižším obsahem vápníku) je udržujte při pokojové teplotě (kolem 22 °C) a nenechte zeminu vyschnout. To ale neznamená, že by měla být přemokřená! Dobře se rostlinkám nebude dařit ani na přímém slunci. Vyklíčit by vám měly za 6 až 8 týdnů.

Pozor, výsev příliš neodkládejte! Semena rychle stárnou, čímž se narušuje jejich klíčivost.

Jakmile bude možné rostlinky přesadit, umístěte je do polostínu a i nadále udržujte substrát vlhký. Pokud máte v úmyslu pěstovat čajovník venku, počkejte s tím alespoň 3 roky, dokud nezesílí, aby přečkal zimu. I tak mu s tím ale budete muset pomoci.

Odolné odrůdy čajovníku přečkají mráz až zhruba do –15 °C. Přesto je před ním raději chraňte a na zimu zateplete kořeny i jeho nadzemní část.

Pěstování v bytě

Vždy mějte na paměti dvě základní věci – čajovník nesnese přemokření ani přímé slunce. Proto jej zalévejte pravidelně, ale s mírou, a umístěte jej do polostinné, ale světlé části bytu.

čaj

Přes léto může nechat rostlinu venku na čerstvém vzduchu. V zimě jí bude nejlépe ve světlé chladnější místnosti s teplotou okolo 10 °C. V tomto období ji můžete také méně zalévat. Na jaře pak nezapomeňte na přesazení, ale nepoškoďte bal! Pak by se mohlo stát, že shodí listy.

Aby vám čajovník nepřerostl, ale spíše košatěl, pravidelně jej zaštipujte. Začněte s tím ale až ve chvíli, kdy dosáhne cca 12 cm. I v jeho domovině je růst regulován. Na plantážích jsou nejčastěji k vidění malé keříky, byť ve volnosti jako dorůstá až 15 metrů. Z takových stromů by se ale lístky sklízely jen těžko.

Uvařte si čaj jako profíci

K přípravě čaje se používají jen mladé lístky. Uštipuje se vrchní pupen se dvěma přilehlými lístky.

čaj

  • Pro přípravu zeleného čaje lístky nechte zhruba čtvrt hodiny ovadnout a pak je prohřejte na pánvi. Jakmile změknou, srolujte je v dlaních do kuličky a nechte den schnout.
  • Černý čaj je na přípravu náročnější. Lístky nechte jeden den nebo dva ovadnout na slunci, pak je zpracujte v rukách a nechte opět schnout při pokojové teplotě. Po třech hodinách by měly začít černat. To ale není vše. Ve finále je dejte na 2 hodiny do sušičky nebo trouby předehřáté na 80 °C.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také:

Reklama