plast.jpgFoto: Shutterstock

Čínská vláda oznámila pokyny ke snížení počtu plastů na jedno použití, které znečišťují krajinu. Do konce roku 2020 má v úmyslu zakázat nebiologicky rozložitelné plastové sáčky, tašky, příbory a brčka ve všech hlavních městech a všechny zdroje plastového odpadu v Pekingu, Šanghaji a dalších „bohatých pobřežních provinciích“ do konce roku 2022. Na celou zemi se má zákaz plastů rozšířit do konce roku 2025.
 
„Spotřeba plastových výrobků, zejména těch pro jedno použití, neustále roste," uvedla dle New York Times Čínská národní komise pro rozvoj a reformu. Země se tedy snaží omezit 60 milionů tun plastového odpadu, který během roku vyprodukuje. Společně se Spojenými státy je největším znečišťovatelem planety plasty.  USA ročně vyprodukuje 38 milionů tun plastového odpadu. Vzhledem k tomu, že je však počet obyvatel Číny více jak třikrát větší než počet obyvatel USA, průměrný člověk v Americe tedy použije více plastů než průměrný Číňan.
 
Zákaz jednorázového plastu je pouze jednou z iniciativ této asijské velmoci. V roce 2008 například čínská vláda zakázala výrobu ultratenkých plastových sáčků. V roce 2018 zase dovoz plastového odpadu ze zahraničí.