Pokud se chystáte koupit si do nového bytu či domu vysavač, měli byste si nejdříve zjistit pár věcí. Vysavač už totiž existují více než sto let a za dobu svojí existence urazily opravdu dlouhou cestu.

V dnešní době máte na výběr hned z několika principů domácích vysavačů a cenová škála je taktéž obrovská. Vysavače dnes můžete pořídit jak za pár stovek, tak za desítky tisíc. Je to sice jen na vás, ale neměli byste dát ani na cenu, ani na vykřikování podomních prodavačů, kolik že má jejich lux filtrů...

Podle knihy Vysavače – Umíte si vybrat autora Jana Tůmy, kterou vydalo vydavatelství ERA, totiž právě superdrahé vysavače, které jsou lidem nabízeny jako unikátní a bezkonkurenční, nedosahují v testech kvality mnohdy ani na známku „dobré“. Hlavní věcí, podle Tůmy, je, ne kolik nečistoty vysavač spolyká, ale kolik z mikročástic skutečně zůstává uvnitř.

Nejvíce alergenů tvoří ne roztoči, ale jejich exkrementy, které jsou tak jemné, že je zapotřebí speciálních filtrů, aby je vysavač nevydechoval zpátky do vašeho pokoje. Filtrace, to je oč tu běží, dalo by se parafrázovat. Tůma totiž dokazuje, že nejde ani tak o výkon (počet Wattů), ale o to, jak kvalitní je čištění proudu vzduchu ve vysavači.

V knize naleznete i informace o tom, že trend minulých let – tedy vodní vysavače, byl poněkud mylný a očistná voda není v tomto případě právě výhrou. Naopak se dozvíte, že papírové pytlíky, před nedávnem opovrhované jako nehygienické, jsou dnes vyráběny minimálně ze třech vrstev různě hustého papíru, takže jsou zcela vhodné i pro domácnosti alergiků.

Kniha nezavrhuje ani vysavače s cyklonem, které si na trhu získávají stále větší popularitu, protože jsou stejně kvalitní jako vysavače klasické, jen příkon není ani zdaleka tak vysoký. Cyklon přitom stále prochází dalšími inovacemi, takže jeho popularita roste jak u výrobců, tak u spotřebitelů.

Krátkou kapitolu věnuje autor i hudbě blízké budoucnosti, tedy scifistickým robotickým samočinným vysavačům, které se pozvolna začínají objevovat. Jsou drahé a nemají takový výkon jako jejich „předci“, ale přiznejte se, jestli vás nefascinuje představa samovolně popojíždějícího robota, který se chytře vyhýbá nábytku a pucuje za vás tépich či jiné podlahové krytiny?

Jednoznačné vítězství ale v knize získaly u nás nepříliš rozšířené vysavače centrální. S tímto patentem se dnes nejčastěji setkáte v USA a Kanadě, ale pokud budete pořizovat nové bydlení (dnes už jsou možné i v bytech), neváhejte! Centrální vysavač je nejhygieničtější, je přímo ve zdech a dá se jím dokonce čistit i popel z krbu!

Instalace samočisticího potrubí přitom není drahá (cca 5-10 tisíc) a veškeré neřádstvo vysavač vytáhne z bytu až stokilometrovou rychlostí, což zní přímo fantasticky.

Pokud se ale rozhodnete pro vysavač klasický, dbejte alespoň na to, aby obsahoval HEPA filtr, který v kombinaci s filtry běžnými zavládne zachytit 99,99 % všech nečistot, které vysavač nasaje.

Tento článek je v podstatě jen jakýmsi úvodem do problematiky vysavačů, takže pokud se chcete dozvědět více (třeba o tom, že existují speciální nástavce na vaše zvířecí mazlíčky), rozhodně se podívejte do knihy vydavatelství ERA. A hlavně – vysávejte minimálně jednou týdně!!!

Soutěž:

 

Reklama